Skip to main content
search
Nagrody i wyróżnienia

Gmina Zielonki z tytułem Samorządowy Lider Edukacji

By 13 grudnia 201927 lutego, 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 27 lutego 2022 przez AO

Wyroznienie LiderEdu MLider Edukacji M11 grudnia 2019 roku w Łodzi odbyła się Gala Finałowa IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Certyfikacji Gmin, Powiatów i Województw „Samorządowy Lider Edukacji”. Na uroczystości nagrodzono reprezentantów kilkudziesięciu samorządów z całej Polski certyfikatami i statuetkami „Samorządowy Lider Edukacji” przyznanymi za szczególne osiągnięcia w dziedzinie polityki oświatowej i zarządzania szkolnictwem. Gmina Zielonki została nie tylko laureatem, ale otrzymała też Wyróżnienie Nadzwyczajne Zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego za największy progres w dziedzinie projektowania  i wdrażania nowatorskich rozwiązań w edukacji w stosunku do poprzedniego postępowania certyfikacyjnego.  Wyróżnienia odebrali wójt gminy Zielonki Bogusław Król oraz dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół Anna Soblik.

Ideą Programu “Samorządowy Lider Edukacji”, od pierwszej jego edycji w 2011 roku, jest identyfikowanie i promowanie jednostek samorządu terytorialnego, które posiadają szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju edukacji i systemu oświaty, a także podnoszenie jakości działań samorządów w sferze lokalnej polityki edukacyjnej.  W Programie “Samorządowy Lider Edukacji” Komisja Ekspertów złożona z naukowców reprezentujących wybrane polskie uczelnie (m.in. Uniwersytet Śląski, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II) dokonuje oceny działań samorządów w sferze zarządzania oświatą. Samorządy, które spełnią określone regulaminem Programu kryteria i uzyskają pozytywną recenzję ekspertów, otrzymują certyfikat i prestiżowy tytuł “Samorządowego Lidera Edukacji”. Eksperci doceniają innowacyjne rozwiązania w dziedzinie zapewniania wysokiej jakości kształcenia, marketingu edukacyjnego, zwiększania bezpieczeństwa dzieci i młodzieży czy współpracy samorządów z instytucjami naukowymi. Komisja bierze także pod uwagę skuteczność gmin i powiatów w zakresie dostosowywania kształcenia do wyzwań współczesności, np. potrzeb gospodarki. W bieżącej edycji Konkursu, obok certyfikatów „Samorządowy Lider Edukacji”, po raz pierwszy przyznane zostały nagrody dodatkowe  – wyróżnienia za szczególnie aktywne, nowatorskie i innowacyjne działania w dziedzinie rozwoju edukacji.

– Edukacja to ulubiona sfera dla reform i reformatorów. Po 1989 roku przeprowadzono w Polsce kilkanaście większych lub mniejszych reform w systemie oświatowym, starając się zmienić zasady funkcjonowania szkół. Reformy rządzących mają zwykle bardzo ambitne cele: podniesienie jakości kształcenia, wyrównanie szans edukacyjnych, zwłaszcza dzieci wiejskich, upowszechnienie wykształcenia średniego i wyższego, dostosowanie edukacji do wyzwań rynku pracy czy potrzeb społeczeństwa przesiąkniętego nowymi technologiami. Te reformy nie byłyby możliwe i nie przynosiłyby zamierzonych skutków bez ogromnego wysiłku samorządów. (…) To Państwa zasługa – mówiła do gości Gali Grażyna Kaczmarczyk, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, która jest współorganizatorem konkursu „Samorządowy Lider Edukacji”.

– Konkurs ma charakter promocyjny, służy bowiem popularyzowaniu osiągnięć samorządów w dziedzinie oświatowej oraz budowaniu pozytywnego wizerunku gmin i powiatów, które są w Polsce liderami w sferze polityki edukacyjnej. Ale konkurs ma również istotny cel merytoryczny. Po zakończeniu pracy komisji i procedury certyfikacyjnej każdy samorząd uczestniczący w projekcie otrzymuje informację zwrotną na temat efektywności i skuteczności swojej polityki edukacyjnej oraz – co szczególnie istotne – ewentualnych jej mankamentów i popełnianych błędów. Pozwala to podejmować inicjatywy projakościowe, dokonywać korekty w prowadzonych działaniach oraz uzyskiwać cenną opinię ekspercką na temat ich wartości merytorycznej. I dlatego na Gali, oprócz certyfikatów, przekazujemy również obszerne dokumenty zawierające uzasadnienie decyzji komisji. Te recenzje służą potem doskonaleniu działań oświatowych samorządów – tłumaczy Przemysław Ruta, sekretarz Konkursu. 

1 t7mqju21anwmiwjp5emax
2T.WARCZAK TW1 1295 M
3T.WARCZAK TW1 1297 M
4T.WARCZAK TW1 1298 M
T.WARCZAK TW1 1355 M
T.WARCZAK TW1 1261 M

Zdjęcia: Tadeusz Warczak

Close Menu
 
28 marca 2025
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
Skip to content