Skip to main content
search
Relacje

Gminne święto plonów, czyli 11 korowodów i sztuczna krowa

By 27 sierpnia 2014No Comments

Ostatnia aktualizacja 27 sierpnia 2014 przez admin

aDziewczynaW niedzielę 24 sierpnia 11 dożynkowych korowodów z gminy Zielonki dziękowało za dary ziemi. Jedni bardziej tradycyjnie, inni na wesoło, ale wszyscy z przepięknymi wieńcami i w barwnych krakowskich strojach. Choć deszcz kilkakrotnie postraszył, wszystko się udało. W tym roku gospodarzami byli węgrzcanie, a uroczystość odbyła się na boisku TS Węgrzce.

 

Drogę na dożynki łatwo było znaleźć podążając za stojącymi przy głównych drogach babami i chłopami… naturalnej wielkości wykonanymi ze zboża!
Uroczystość rozpoczęto Mszą świętą, która celebrował ks. Wojciech Warzecha, proboszcz węgrzeckiej parafii. – To święto chleba powszedniego i tych, co ten chleb współtworzą. Dziękujemy Bogu za odpowiednią pogodę i wszystkim, którzy rolników w ich pracy wspierają. Gdy wielu korzysta z wakacji i odpoczywa, na polach trwa praca, by powstał chleb, który jest wartością bezcenną. Dla zrozumienia Ewangelii, Jezusa trzeba wiedzieć, czym jest rolnictwo i pasterstwo. Ewangelia jest pełna obrazów z pracy rolnika. Jezus z uwagą podkreślał pracę tych, co tworzą chleb na nasze stoły – mówił ks. W. Warzecha podczas homilii.
Korowody witali sołtys Węgrzc Augustyn Jach, wójt gminy Zielonki Bogusław Król i dyrektor Centrum Kultury Marek Płachta. Starostami dożynkowymi byli Jolanta Madejska – dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Węgrzcach „gospodarująca” na 77 ha oraz Edward Julian Witek, rolnik z Węgrzc, jeden z największych gospodarzy, uprawiający na 8 ha głównie warzywa. SDOO, której dyrektorem jest J. Madejska to filia Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych; zajmuje się m.in. prowadzeniem doświadczeń w celu wyboru odmian zalecanych do uprawy na terenie województwa małopolskiego i upowszechnianiem wiedzy o odmianach roślin uprawnych. Zgodnie z tradycją starostowie przekazali chleb z tegorocznego zboża wójtowi gminy, „by dzielił go sprawiedliwie”, co też uczynił częstując nim publiczność.
Podczas dożynek zaprezentowało się 11 korowodów z 9 miejscowości, a były to: jako gospodarze sołectwo Węgrzce, Wola Zachariaszowska, Owczary, Zielonki, Trojanowice, Dziekanowice, Januszowice, sołectwo Grębynice, następnie Koło Integracji Bibic, sołectwo Bibice, Koło Gawędziarzy i Śpiewaków z Grębynic – z wieńcem, ale w programie kabaretowym. Przyśpiewki w większości były tradycyjne, choć nie pozbawione i aktualnych akcentów: grębyniczanie wykonali własną wersję przeboju Donatana i Cleo, a owczarzanie, w komentarzu do aktualnej sytuacji politycznej, częstowali pysznymi jabłkami.
Warto podkreślić, iż wszystkie korowody przygotowały wspaniałe wieńce, istne dzieła sztuki wymagające nie tylko ogromnego nakładu pracy, ale i talentu osób przy nich pracujących: a więc były wieńce w kształcie koszy wypełnionych darami ziemi (Węgrzce), Chrystusa pukającego do drzwi (Januszowice), z figurą Maryi (Zielonki), studni z kogucikiem na szczycie (Grębynice), dzbana (Grębynice Koło), serca (Bibice Koło), ale i oczywiście też tradycyjne w formie. Każdy z korowodów przekazał wieniec osobie szczególnie dla sołectwa zasłużonej i tak otrzymali je: wójt gminy Zielonki, marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa (z jego imieniu odebrała Agata Błahuciak, sekretarz województwa), dyrektor ZS w Woli Zachariaszowskiej Romana Chadysz-Michalska, sołtys Zielonek Władysław Orzechowski, przedsiębiorcy Janina i Józef Karpałowie, lekarz rodzinny z Batowic Andrzej Zając, konserwator zabytków restaurujący kościół w Korzkwi Józef Mitka, sołtys Grębynic Adam Duliński, ks. proboszcz z Bibic Jan Przybocki, rolnik Ryszard Surga i przedsiębiorca Ewa Sadzik.
Chleby w podzięce za pomoc rolnikom i wszystkim mieszkańcom podczas ulew i innych sytuacji kryzysowych wójt i przewodniczący rady gminy Zielonki Ryszard Krawczyk wręczyli przedstawicielom straży: prezesowi gminnego zarządu OSP Aleksandrowi Padlikowi i komendantowi gminnemu Janowi Palimące, a w podzięce za współpracę przy organizacji dożynek prezesowi TS Węgrzce Jackowi Pierzchale.
Dodatkową atrakcją tegorocznych dożynek cieszącą się szczególnym powodzeniem było dojenie sztucznej krowy. Nic dziwnego, skoro na naszych podkrakowskich wsiach o krowę coraz trudniej…
MKF

 

AWMsza 
 AWMsza4
 AWMsza5
 AWMsza7
 B1Węgrzce3
 B2WolaZ3
 B3Owczary1
 B4Zielonki6
 B5Trojanowice1
 B6Dziekanowice1
 B7Januszowice1DSCN9925
 B8Grębynice6
 B9KIBibic6
 B10Bibice1
 B11GrębyniceKoło6
 Publicznosc1
 Publicznosc2
 PublicznoscKrowa
 PublicznoscKrowa1
 Publiczność5
 

 

 

Close Menu
 
18 kwietnia 2024
Skip to content