Skip to main content
search
Aktualności

Gminy Metropolii Krakowskiej, w tym Zielonki, apelują o dodatkowe środki na realizację uchwały antysmogowej dla Małopolski

By 15 listopada 2019No Comments
Print Friendly, PDF & Email

Ostatnia aktualizacja 15 listopada 2019 przez admin

1RazemGrupa14 listopada, w dniu czystego powietrza, szefowie piętnastu gmin tworzących Metropolię Krakowską spotkali się, żeby omówić postępy w zakresie likwidacji kotłów węglowych. Przypomnijmy, że do końca 2022 roku mieszkańcy gmin Metropolii Krakowskiej będą musieli wymienić kocioł na węgiel lub drewno, jeżeli nie spełnia on wymogów co najmniej 3 klasy. Podczas I Forum Metropolii Krakowskiej wójt gminy Zielonki Bogusław Król, wraz z pozostałymi włodarzami zrzeszonych gmin, podpisał petycję do Marszałka Województwa Małopolskiego i Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o przygotowanie dodatkowego programu finansowania likwidacji kotłów w gminach Metropolii Krakowskiej na lata 2020 – 2022 o szacunkowym budżecie ok. 190 mln zł.

 Od 1 września 2019 r. na terenie Krakowa obowiązuje zakaz stosowania węgla i drewna jako środka opałowego; dotychczas w mieście wymieniono 45 tys. pieców, zostało jeszcze 4 tysiące. Gminy Metropolii Krakowskiej, tzw. obwarzanka krakowskiego, również dofinansowują mieszkańcom wymianę pieców, jednak dysponują na ten cel znacznie mniejszymi środkami niż miasto.

– Gminy podkrakowskie są w gorszej sytuacji infrastrukturalnej i finansowej, dlatego wspólnie podpisaliśmy petycję, apel o to, aby władze centralne, czy poprzez ministerstwo, czy Fundusz Ochrony Środowiska wspomogły finansowe możliwości likwidacji pieców – mówił prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, prezes Zarządu Metropolii Krakowskiej.

Na terenie gminy Zielonki do końca października 2019 r. wymieniono 353 piece z dofinansowaniem, na wymianę kolejnych 94 są już podpisane umowy w ramach programu “Ograniczanie niskiej emisji w gminie Zielonki” – zostaną one wymienione najpóźniej do czerwca 2020 r. Całkowita wartość projektu przeznaczona przez gminę Zielonki na ten cel to 6 mln zł i na całą tę kwotę zostały już podpisane umowy z mieszkańcami. W październiku gmina Zielonki pozyskała dodatkowe 525 tys. zł przyznane przez Zarząd Województwa Małopolskiego, co wystarczy na wymianę następnych 38 pieców. Gmina Zielonki stara się zdobyć kolejne środki na wymianę pieców.

W wyniku przeprowadzanej inwentaryzacji budynków w gminie Zielonki stwierdzono 1110 pieców węglowych zasypowych niespełniających norm niskoemisyjnych oraz 315 pieców kaflowych, trzonów kuchennych i pieców typu koza (zinwentaryzowano 4106 budynków, co stanowi 64%).

Aktualnie wszystkie gminy Metropolii Krakowskiej realizują wymianę kotłów, korzystając z funduszy europejskich przeznaczonych na ten cel – łącznie to 80 mln zł, za które zostanie zlikwidowane ok. 9 tys. kotłów.  Mieszkańcy tzw. krakowskiego obwarzanka podpisali już ponad 4 tys. umów. Jednak, jak wskazują szacunki, po zakończeniu realizacji projektów finansowanych z funduszy europejskich w całej Metropolii Krakowskiej pozostanie jeszcze około 28 tys. bezklasowych kotłów do wymiany. A do końca 2022 roku mieszkańcy całej Małopolski są zobowiązani do likwidacji pieców bezklasowych i ich wymiany na piece ekologiczne. –  Dziś głównym problem gmin Metropolii Krakowskiej jest brak realnych środków finansowych, które pozwoliłby na likwidację bezklasowych kotłów węglowych do końca 2022 r. Budżety gminne nie mogą być wyłącznym źródłem finansowana likwidacji kotłów, a rządowy program „Czyste powietrze” w obecnym kształcie nie cieszy się popularnością mieszkańców – mówi Elżbieta Burtan, wójt gminy Zabierzów i wiceprezes Zarządu Metropolii Krakowskiej.

Petycja gmin Metropolii Krakowskiej

Informacja Metropolii Krakowskiej

2RazemBK1
3razemGrupa1
Close Menu
 
23 lutego 2024
Skip to content