Skip to main content
search
Aktualności

Gminy Metropolii Krakowskiej za utrzymaniem dotychczasowych zapisów uchwały antysmogowej

By 19 sierpnia 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 19 sierpnia 2022 przez IO

Władze gmin Metropolii Krakowskiej przekazały do Marszałka Województwa Małopolskiego wspólne stanowisko w sprawie proponowanych zmian w uchwale antysmogowej; w związku z propozycją Zarządu Województwa Małopolskiego odroczenia o rok (do 2024 r.) obowiązywania przepisów w zakresie zakazu użytkowania bezklasowych kotłów (pieców poniżej klasy trzeciej).

Mając na uwadze m.in. dotychczasowe starania gmin na rzecz poprawy jakości powietrza, niesprzyjające okoliczności związane z inflacją oraz rosnącymi cenami energii i paliw, a także aktualną treść uchwały antysmogowej, której głównym celem jest zakończenie w 2022 r. spalania węgla w kotłach bezklasowych w Małopolsce, władze gmin Metropolii Krakowskiej opowiedziały się za utrzymaniem w mocy aktualnych zapisów uchwały Nr XXXII/452/12 Sejmiku Województwa przy jednoczesnym opracowaniu przez Samorząd Województwa wytycznych dla osób przeprowadzających kontrolę przestrzegania uchwały antysmogowej. Wytyczne powinny w szczególności uwzględniać sytuację życiową i finansową osób użytkujących kotły bezklasowe oraz dotkniętych ubóstwem energetycznym, a także specyfikę danej gminy.

Przypominamy, że już w kwietniu 2022 r. szefowie gmin Metropolii Krakowskiej apelowali do Zarządu Województwa o niewprowadzanie zmian w uchwale antysmogowej. Z apelem można zapoznać się na stronie internetowej: https://metropoliakrakowska.pl.

Tymczasem do środy, 24.08. 2022 r., trwają ogłoszone przez Zarząd Województwa Małopolskiego konsultacje projektu zmiany małopolskiej uchwały antysmogowej. Mieszkańcy województwa mogą wyrazić swoją opinię poprzez formularz internetowy dostępny pod adresem: https://powietrze.malopolska.pl/konsultacje/.
Zabierz głos w walce o czyste powietrze w Małopolsce!

Poniżej treść wspólnego stanowiska gmin Metropolii Krakowskiej w sprawie proponowanych zmian w uchwale antysmogowej:

Pobierz: Wspólne stanowisko gmin MK 368 KB pdf

Close Menu
 
17 czerwca 2024
Skip to content