Skip to main content
search
Aktualności

Gminy Metropolii Krakowskiej za utrzymaniem dotychczasowych zapisów uchwały antysmogowej

By 19 sierpnia 2022No Comments
Print Friendly, PDF & Email

Ostatnia aktualizacja 19 sierpnia 2022 przez IO

Władze gmin Metropolii Krakowskiej przekazały do Marszałka Województwa Małopolskiego wspólne stanowisko w sprawie proponowanych zmian w uchwale antysmogowej; w związku z propozycją Zarządu Województwa Małopolskiego odroczenia o rok (do 2024 r.) obowiązywania przepisów w zakresie zakazu użytkowania bezklasowych kotłów (pieców poniżej klasy trzeciej).

Mając na uwadze m.in. dotychczasowe starania gmin na rzecz poprawy jakości powietrza, niesprzyjające okoliczności związane z inflacją oraz rosnącymi cenami energii i paliw, a także aktualną treść uchwały antysmogowej, której głównym celem jest zakończenie w 2022 r. spalania węgla w kotłach bezklasowych w Małopolsce, władze gmin Metropolii Krakowskiej opowiedziały się za utrzymaniem w mocy aktualnych zapisów uchwały Nr XXXII/452/12 Sejmiku Województwa przy jednoczesnym opracowaniu przez Samorząd Województwa wytycznych dla osób przeprowadzających kontrolę przestrzegania uchwały antysmogowej. Wytyczne powinny w szczególności uwzględniać sytuację życiową i finansową osób użytkujących kotły bezklasowe oraz dotkniętych ubóstwem energetycznym, a także specyfikę danej gminy.

Przypominamy, że już w kwietniu 2022 r. szefowie gmin Metropolii Krakowskiej apelowali do Zarządu Województwa o niewprowadzanie zmian w uchwale antysmogowej. Z apelem można zapoznać się na stronie internetowej: https://metropoliakrakowska.pl.

Tymczasem do środy, 24.08. 2022 r., trwają ogłoszone przez Zarząd Województwa Małopolskiego konsultacje projektu zmiany małopolskiej uchwały antysmogowej. Mieszkańcy województwa mogą wyrazić swoją opinię poprzez formularz internetowy dostępny pod adresem: https://powietrze.malopolska.pl/konsultacje/.
Zabierz głos w walce o czyste powietrze w Małopolsce!

Poniżej treść wspólnego stanowiska gmin Metropolii Krakowskiej w sprawie proponowanych zmian w uchwale antysmogowej:

Pobierz: Wspólne stanowisko gmin MK 368 KB pdf

Close Menu
 
24 lutego 2024
Skip to content