Skip to main content
search
Relacje

Happening 3 maja

By 14 maja 2015No Comments

Ostatnia aktualizacja 14 maja 2015 przez admin

wola1Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Woli Zachariaszowskiej odeszli w tym roku od tradycyjnej formy świętowania rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w postaci akademii. Szkoła, w której szczególną wagę przywiązuje się do kształtowania postaw patriotycznych i do znajomości historii Polski, zorganizowała bardzo urozmaicony happening historyczny, w którym aktywnie uczestniczyła cała społeczność szkolna.
Happening 3 Maja miał na celu zaktywizowanie uczniów, przybliżenie im historii w barwny i inspirujący sposób.
Powszednimi stały się dla młodzieży akademie sztywne i patetyczne. Pomysł przybliżenia tego, co stanowi patriotyzm w formie happeningu nie tylko zmobilizował wszystkich uczniów i nauczycieli do wspólnego działania, ale pokazał, że Polakiem, który szanuje tradycje można być zawsze, że można i należy cieszyć się z tego faktu – podkreśla Romana Chadysz-Michalska, dyrektor Zespołu Szkół w Woli Zachariaszowskiej.
Młodzież przygotowywała się do happeningu i poznawała jego treści już kilka dni wcześniej poprzez śledzenie bloga internetowego, który powstał specjalnie na tę okoliczność. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum podzieleni na kilkuosobowe zespoły współzawodniczyli w wielu konkurencjach: śpiewu pieśni patriotycznych, znajomości dziejów polskich symboli narodowych, prezentacji multimedialnych. Na młodych ludzi czekały konkurencje plastyczne (przygotowanie flagi), nawet matematyczne (zadania tematem zwiazane z Konstytucją). Można było wykazać się znajomością historii, odpowiadając na szczegółowe pytania dotyczące Konstytucji 3 Maja czy polegające na rozpoznawaniu wybitnych Polaków i podawaniu najistotniejszych elementów ich biografii. I tak dzisiaj żadnemu uczniowi nie jest już obcy generał Józef Chłopicki, Tadeusz Kościuszko czy Władysław Sikorski.
Finał happeningu odbył się w szkolnej sali gimnastycznej – o umówionej godzinie spotkali tam się wszyscy uczestnicy, by wspólnie śpiewać patriotyczne pieśni i wysłuchać przemówienia dyrektor szkoły Romany Chadysz-Michalskiej. Nastąpiło także wręczenie nagród i dyplomów zwycięzcom konkurencji związanych z Konstytucją 3 Maja. Organizatorzy wydarzenia, nauczyciele Agnieszka Białek, Robert Grajny i Małgorzata Łukowicz, nie kryli satysfakcji – happening okazał się strzałem w dziesiątkę, udało się zaktywizować wszystkich uczniów szkoły, zwracał uwagę entuzjazm młodych ludzi, jakiego trudno byłoby się spodziewać podczas tradycyjnej akademii szkolnej. Ostatnim, przyjemnym akcentem była degustacja wyśmienitej grochówki żołnierskiej, przygotowanej dla całej społeczności szkolnej przez państwa Renatę i Tomasza Synowiec, a sfinansowanym przez Radę Rodziców.
Marta Głuszek

wola2

wola3

 

Close Menu
 
18 lipca 2024
Skip to content