Skip to main content
search
Aktualności

Hej kolęda, kolęda – na przeglądzie w Zielonkach

By 22 stycznia 2019No Comments

Ostatnia aktualizacja 22 stycznia 2019 przez admin

kolednicy2

Styczeń to czas kolędowania i karnawałowej zabawy. Niezapomnianych wrażeń i  śmiechu dostarczyli artyści z gmin Zielonki, Wielka Wieś i Podegrodzie podczas tegorocznego, dziewiętnastego już, Powiatowego Przeglądu Grup Kolędniczych, który odbył się 20 stycznia w Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach.

Kolorowym i radosnym przemarszem spod parkingu Urzędu Gminy rozpoczął się tegoroczny przegląd, organizowany od wielu lat przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Idąc kolędnicy zapraszali na swoje występy do Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach.
Czas kolędowania zawsze wydaje się za krótki, dlatego tak chętnie oglądamy te grupy kolędnicze – mówił dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach Marek Płachta rozpoczynając imprezę.
Nim na scenie pojawili się artyści, rozdano nagrody w konkursie na “Szopkę Bożonarodzeniową 2019”. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali okolicznościowe dyplomy oraz gadżety promocyjne gminy Zielonki, a laureaci miejsc od 1 do 3 – bony do realizacji w sieci Empik. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: radny powiatu krakowskiego Wojciech Karwat, radna gminy Zielonki Marzena Gadzik-Wójcik oraz sołtys Zielonek Władysław Orzechowski i sołtys Korzkwi Janusz Macała-Wrześniowski.
Jako pierwsza na scenie zaprezentowała się Grupa Kolędnicza „Bibiczanie” z tradycyjnym obrzędem, ukazującym wydarzenia na dworze króla Heroda, po tym jak dociera do niego wieść o mającym się narodzić Dzieciątku. Przedstawienie oparto na treści z „Bibickiej pieśni” regionalisty Henryka Banasia. Na koniec grupa okolędowała Marka Płachtę, dyrektora CKPiR, a jak tradycja głosi – przyniesie to pomyślność na cały rok.
Na zieloneckiej scenie swój debiut miały panie z gminy Wielka Wieś. Ich zespół „Szycowianie” nie tylko zaśpiewał „Piosenkę na wprowadzenie”, zaprezentował skecz-monolog, ale także wykonał świąteczną zumbę.
Kolejna grupa przyjechała do Zielonek z powiatu nowotarskiego. W skład podegrodzkiej grupy kolędniczej wchodzą m.in. Cygan, Cyganka, Żyd, Turoń, ale nie tylko. W rolę Dziada wcielił się Krzysztof Bodziony, dyrektor tamtejszego Gminnego Ośrodka Kultury. Grupa Gawędziarze i Śpiewacy pokazała “Zakończenie kolędowania u starych gospodarzy”. Największe hity z nietuzinkowymi tekstami zaśpiewały gwiazdy estrady tj. Zenon Martyniuk i Maryla Rodowicz.
Harcami i żartami rozbawili publiczność do łez. Po nich wystąpiła Grupa Kolędnicza “Z Konikiem” z Podegrodzia. Barwne stroje, zabawa i śpiew – tak zabawiali publiczność podegrodzcy kolędnicy. Na zakończenie dyrektor CKPiR Marek Płachta wręczył kierownikom grup równorzędne nagrody finansowe ufundowane przez powiat oraz dyplomy.
KB
Galeria zdjęć: w ALBUMIE.

kolednicy1

kolednicy3

kolednicy4

kolednicy6

kolednicy7

kolednicy8

Close Menu
 
25 czerwca 2024
Skip to content