Skip to main content
search
Relacje

Humor, taniec, śpiew – integracja Bibic

By 25 listopada 2013No Comments

Ostatnia aktualizacja 25 listopada 2013 przez admin

bibice1

 

Stowarzyszenie Koło Integracji Bibic zaprosiło 24 listopada mieszkańców na spotkanie integracyjne w Domu Ludowym. Był kabaret, tańce, śpiewy…  Sala wypełniona była aż po brzegi  – zabrakło miejsc siedzących.

Wieczór był prezentacją talentów i umiejętności mieszkańców Bibic i okolicznych miejscowości. Pomysłodawczynią spotkania była prezes stowarzyszenia Koło Integracji Bibic Lidia Maria Jedlińska. Maria Jedlińska pracuje w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie jako specjalista ds. Integracji Społecznej w Dziale Nauki, Edukacji i Badań; jest pomysłodawczynią i koordynatorką programu „Szkoły @ktywnego Seniora – S@S”. Stąd jako gwiazdy wieczoru wystąpiły zaproszone przez nią panie z zespołu S@S z biblioteki przy ul. Rajskiej. Zaprezentowały zebranym wiązankę przebojów z dużą dawką humoru, zebrały gromkie brawa, bowiem ich występ bardzo się spodobał. Program „Szkoła @ktywnego Seniora” jest realizowany od 2007 roku przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Towarzystwo Polsko – Niemieckie w Krakowie. Seniorzy biorący w nim udział nie są jedynie odbiorcami szkoleń, ale czynnie włączają się w proponowane działania i twórczo spędzają wolny czas. Maria Jedlińska planuje podobne działania, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem w Krakowie, przeszczepić na grunt Bibic.
Piękne tło dla występów stanowiła wystawa prac malarskich Haliny Banaś z Bibic. – To nie jest wystawa tematyczna, panie z koła wybrały po prostu moje obrazy, które najbardziej im się podobały – poinformowała autorka. I tak obrazy przedstawiały okoliczne i nadmorskie krajobrazy, martwą naturę, jak również Madonnę z dzieciątkiem i kościół w Bibicach.
Swą poezję przybliżyła zebranym tego wieczoru mieszkanka sąsiednich Węgrzc Zofia Daszkiewicz. Na scenie nie zabrakło też młodego pokolenia mieszkańców naszej gminy, czyli licealistów: dwie piosenki zaśpiewało trio dziewcząt z Bibic: Gabrysia Kurczek, Joanna Sieńko i Klaudia Kremer, wystąpiła też wielokrotnie nagradzana wokalistka Agnieszka Łachowska z Bibic, która zaśpiewała m.in. „Jaka róża taki cierń” z repertuaru Edyty Geppert; dla zebranych wystąpiły dwie, odnoszące sukcesy, pary taneczne z klubu tanecznego Rytm: Asia Sieńko i Maciek Lipka oraz Weronika Wącławska i Wojciech Polański, zatańczyli dla zebranych walce angielski i wiedeński oraz gorące latynoskie rytmy. Świetny, młody akordeonista Krzysztof Jamróz, co ciekawe grający też w składzie Parafialno-Gminnej Orkiestry z Zielonek na lutni, wspaniale wykonał na akordeonie trzy utwory, w tym m.in. Jana Sebastiana Bacha.
Można było też obejrzeć wystawę ozdób choinkowych, wykonanych przez panie z Bibic pod okiem instruktorki Małgorzaty Paluch w ramach warsztatów rękodzieła artystycznego, odbywającego się w każdą środę o godz. 17.00 w klubie Pucherok. Małgorzata Kurczek zaprosiła też zebranych do nabywania rękodzieła z Madagaskaru, dochód ze sprzedaży którego zostanie przeznaczony na powstanie nowych szkół. Konferansjerkę, z dużą dozą humoru, poprowadził Janusz Setlak.
 – To pierwsze z cyklu naszych spotkań otwartych, mam nadzieję, że ożywimy ściany Domu Ludowego – zakończyła spotkanie Maria Jedlińska dziękując wszystkim za przybycie. Szczególne podziękowania skierowała do Cecylii Dziuby, którą nazwała „głównodowodzącą przygotowaniami do wieczoru”. Kolejne spotkanie wstępnie zaplanowano na koniec maja. Miejmy nadzieję, że i wówczas – tak jak i tym razem – do sali trudno będzie wcisnąć choćby szpilkę, tak po brzegi wypełnią ją widzowie, wśród których tym razem udało się dojrzeć, m.in. księdza proboszcza, wójta gminy Zielonki, radnych Bibic, poprzednią i aktualną sołtyskę oraz wielu innych znakomitych gości…
MKF

Więcej zdjęć w ALBUMIE.

bibice2

bibice3

bibice4

bibice5

bibice6

 

Close Menu
 
25 czerwca 2024
Skip to content