Skip to main content
search
Aktualności

I Konferencja Szkoleniowa „Działamy profilaktycznie – przeciw przemocy” w Zielonkach

By 10 grudnia 2020No Comments

Ostatnia aktualizacja 10 grudnia 2020 przez admin

logo gops1 grudnia 2020 roku odbyła się I Konferencja Szkoleniowa online pod nazwą „Działamy profilaktycznie – przeciw przemocy” zorganizowana przez Gminę Zielonki  – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonkach, w której uczestniczyło ponad 50 osób, w tym członkowie zespołu interdyscyplinarnego, grup roboczych, asystenci rodziny, kadra pedagogiczna szkół gminnych, społeczność lokalna oraz przedstawiciele władz samorządowych.

 

Głównym celem spotkania było przeanalizowanie najważniejszych kwestii związanych z szeroko rozumianą przemocą domową. Pod uwagę wzięto nie tylko osoby doświadczające tego zjawiska, ale także tych, którzy stosują go wobec swoich najbliższych. Omówiono, w jaki sposób należy przeciwdziałać agresji oraz jak pomagać tym, którzy jej doświadczają. Podczas trwania konferencji wygłoszono pięć wykładów. Każdy z nich miał swój osobliwy charakter, lecz wszystkie zamykały się wokół głównego wątku zebrania i ukazywały ten trudny temat z różnych perspektyw. Spotkanie otworzyła dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zielonkach Magdalena Rajska, głos zabrał także wójt gminy Zielonki Bogusław Król, który podkreślił sens debat nad zjawiskami społecznymi, w tym szeroko rozumianym zdrowiem psychicznym, które w dobie społecznej izolacji i zamknięcia jest szczególnie zagrożone.   
Roli moderatora spotkania podjął się dr hab. prof. UJ Hubert Kaszyński, który jako pierwszy wygłosił referat na temat znaczenia współpracy międzyinstytucjonalnej w profilaktyce przemocy w rodzinie, wyraźnie zaznaczając istotę dialogu, rozmowy w procesie pomocowym. Uczestnicy mogli poddać refleksji ten temat, zastanowić się, czy w ich przypadku współdziałanie, efektywny dialog jest na odpowiednim poziomie. Wątek poruszony w przemówieniu był bardzo ważny z tego względu, że w konferencji brali udział przedstawiciele z wielu różnych instytucji oferujących pomoc, z którymi na co dzień współpracują między innymi pracownicy socjalni.
Równie istotne zagadnienie podjęła mgr Beata Lutomska – specjalistka w zakresie pomocy ofiarom przemocy domowej. Wykład skupiał się głównie na najmłodszych poszkodowanych – dzieciach. Można było dowiedzieć się, w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem, które doświadcza agresji w swoim domu, jak okazać mu wsparcie. Bardzo wyraźnie zaznaczono istotę okazania wiary w to, co słyszymy od pokrzywdzonej osoby. Uświadomienie mu, że to, czego doświadcza nie jest jego winą.
Kolejny wykład wygłosił mgr Majek Kopański z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie. Przedstawił tematykę przemocy z perspektywy osoby, która pracuje z tymi, którzy stosują przemoc. Zwrócił uwagę na psychologiczne strony tego zjawiska – to, czego doświadczamy w dzieciństwie kształtuje naszą osobowość w dorosłości. Jeżeli ktoś doznawał złych rzeczy jako dziecko, istnieje ogromne ryzyko, że sam będzie wdrażał je w swoje dorosłe życie, krzywdząc w ten sposób bliskich. Rozmawiano także o formach pomocy i readaptacji dla sprawców przemocy oraz o ich skuteczności.
Przemówienie mgr Kingi Sidor z Fundacji Centrum Praw Kobiet dotyczyło z kolei wsparcia osób zagrożonych lub doświadczających przemocy domowej. Opowiadała o swojej pracy, w której pomaga z kobietom. Zasmucającą wiadomością okazał się fakt, że w większości przypadków zgłoszenie się po pomoc jest ostatecznością. Wykład przybrał formę przybliżenia słuchaczom struktury działań fundacji, sposobów pomagania, relacji pomiędzy poszkodowanymi a pracownikami instytucji.
Ostatni głos należał do Andrzeja Kowalskiego – Komendanta Komisariatu Policji w Zielonkach z siedzibą w Krakowie. Przedstawił obraz tego zjawiska od strony praktycznej. Tego, jak wygląda interwencja, wizyta w domu dotkniętym tym problemem. Poruszono też temat praktycznych aspektów pomocy w ramach procedury Niebieskiej Karty. Komendant przedstawił statystykę rodzin zmagających się z agresją na terenie gminy Zielonki. Uczestnicy konferencji mogli dzięki temu jeszcze bardziej zagłębić się w omawiane zagadnienie.
Wypowiedź każdego z prelegentów była przygotowana merytorycznie, niosła ze sobą wiele mądrości, ale i doświadczenia. Dyskusja, pomimo swojej formy online miała niezwykle wartościowy, edukacyjny wydźwięk. Spotkanie pokazało, jak ogromnym problemem w naszym społeczeństwie jest przemoc domowa, ale również dało nadzieję, że dzięki współpracy różnych instytucji można mu skutecznie zapobiegać. Konferencja dała każdemu z uczestników nową energię do działania w swoich obszarach pomocowych. Dobitnie podkreśliła, jak bardzo potrzebny i znaczący jest wysiłek, praca, wiedza i doświadczenie osób działających na rzecz innych ludzi – takich, dla których ta pomoc nierzadko jest ostatnią deską ratunku, nadzieją na lepsze jutro.
Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Zielonkach pragnie podziękować wszystkim zaangażowanym w organizację konferencji, prelegentom i uczestnikom, za stworzenie dobrej atmosfery do wspólnych rozważań i wymiany poglądów.

Dominika Socha, Instytut Socjologii UJ, praca socjalna, GOPS w Zielonkach

Konferencja współfinansowana ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie”.

Close Menu
 
14 stycznia 2025
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
Skip to content