Aktualności

darmowa komunikacja jutroZe względu na prognozę przekroczenia w dniu 22 stycznia poziomu zanieczyszczenia powietrza dla pyłu PM10, Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa zainicjowało wprowadzenie darmowej komunikacji we wtrorek, 22 stycznia od godz. 00.00 do godz. 24.00, dla pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej.
Bezpłatna komunikacja w tym dniu obowiązuje na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz gmin sąsiadujących, w tym gminy Zielonki. 

Źródło: Kraków

darmowa komunikacjaZe względu na przekroczenia w dniu 21 stycznia poziomu zanieczyszczenia powietrza dla pyłu PM10, Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa zainicjowało wprowadzenie darmowej komunikacji w poniedziałek, 21 stycznia od godz. 00.00 do godz. 24.00, dla pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej.
Bezpłatna komunikacja w tym dniu obowiązuje na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz gmin sąsiadujących, w tym gminy Zielonki. 

Więcej informacji na http://zikit.krakow.pl

wizualizacja szkolyPrzybyslawice14 stycznia 2019 r. został ogłoszony drugi przetarg na zadanie pod nazwą „Budowa budynku zespołu szkolno-przedszkolnego wraz z pływalnią szkolną, salą gimnastyczną, boiskiem sportowym wraz z instalacjami wewnętrznymi oraz zewnętrznymi, a także z zagospodarowaniem terenu oraz układem komunikacyjnym w miejscowości Przybysławice”. Otwarcie ofert przetargowych jest planowane na 18 lutego. 

Inwestycja obejmuje budowę budynku dla szkoły i przedszkola. Obiekt o pow. użytkowej 3 593,85 m² mieścić ma szkołę podstawową (18 sal) oraz 4-oddziałowe przedszkole, salę gimnastyczną i pływalnię szkolną. Budynek szkoły ma mieć też  m.in. salę komputerową oraz mediatekę, bibliotekę, świetlicę, jadalnię wraz z zapleczem kuchennym, aulę, szatnie oraz pomieszczenia dla nauczycieli i administracji szkoły. Basen o wymiarach - tafla wody 8 m x12,5m, sala gimnastyczna - wymiary boiska 24x12 m oraz trybuny dla 78 osób. Budynek został zaprojektowany w sposób umożliwiający korzystanie z części sportowej również gdy szkoła nie będzie czynna. Projekt obejmuje też ogrodzone boisko zewnętrzne o wymiarach 40x20 m, parking, układ komunikacyjny wraz  dwoma zjazdami z drogi wojewódzkiej i gminnej oraz plac zabaw dla dzieci i obiekty małej architektury (wiata śmietnikowa, ławeczki, murki oporowe, stojaki na rowery). Zamówienie obejmuje również zagospodarowanie terenu wokół budynku wraz z oświetleniem.

Przypomnijmy, że pierwszy przetarg na budowę szkoły w Przybysławicach ogłoszono 1 czerwca 2018 r., a otwarcie ofert nastąpiło 20 sierpnia 2018 r. Złożono trzy oferty, z których najniższa wynosiła 38 359 783,08 zł, kolejna - 41 964 346 ,90 zł, a trzecia  - 45 880 549,80 zł. Kwota, jaką gmina Zielonki, jako inwestor, zamierzała przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia wynosiła 22 456 992,30 zł brutto. Ze względu na to, że nie udało się pozyskać wymaganej kwoty 13 grudnia 2018 r.  przetarg został unieważniony.

Ogłoszenie o przetargu: link

wosp6

 

13 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała w tym roku dla dzieci, a zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Jak co roku ogólnopolską akcję wsparli wolontariusze ze szkół z gminy Zielonki  - z Korzkwi i Zielonek. Wspólnie udało się zebrać 50 681, 59 zł.

Czytaj więcej: WOŚP w gminie Zielonki

wiaduktBatowiceNa zadanie pod nazwą „Budowa wiaduktu nad torami łączącego ul. Powstańców w Krakowie z drogą powiatową 2156K w miejscowości Batowice i Dziekanowice, wraz z przebudowa przyległego układu drogowego” 29 grudnia 2018 r. został ogłoszony drugi przetarg. Budowa wiaduktu nad torami kolejowymi w Batowicach ma być współfinansowana przez miasto Kraków, Powiat Krakowski i gminę Zielonki. Porozumienie w tej sprawie podpisano 13 czerwca 2017 r. Gmina Zielonki jest partnerem wiodącym projektu. Zadanie obejmuje: budowę wiaduktu nad torami kolejowymi(o rozpiętości pomiędzy podporami ok. 34 m), łączącego ul. Powstańców w Krakowie z drogą powiatową w Batowicach i Dziekanowicach oraz przyległego układu drogowego: trzech rond i odcinka drogi o długości 0,61 km.

Przypomnijmy, iż pierwszy przetarg, ogłoszony 21 marca 2018 r., został unieważniony 10 lipca 2018 r. ze względu na brak środków finansowych. Złożono w nim dwie oferty: jedna opiewała na 27 242 074,60 zł,  druga na 31 614 555,40 zł, tymczasem zamawiający na to zadanie zgodnie z porozumieniami zamierzał przeznaczyć 18 313 578,24 zł. Wówczas partnerom nie udało się zabezpieczyć wymaganej kwoty. 

Ogłoszenie o przetargu: link

 

1AutorytetMaleOd listopada 2018 r. trwa ogólnopolska kampania edukacyjno-profilaktyczna „Bądźmy poszukiwaczami autorytetu”. Do stycznia 2019 r. wzięło w niej udział ponad 104 tys. dzieci, prawie 10 tys. rodziców i blisko 6 tys. nauczycieli w 1,6 tys. szkołach w całej Polsce. W ramach kampanii, współfinansowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości, prowadzone są zajęcia dla dzieci z klas 4-8 szkół podstawowych i 3 klas gimnazjum, ich rodziców oraz nauczycieli. Celem kampanii jest rozpoczęcie dyskusji o potrzebie autorytetów w naszym życiu, szczególnie w wychowaniu i profilaktyce, wzbudzenie refleksji rodziców i nauczycieli nad swoimi relacjami z dziećmi oraz nauczenie młodych ludzi, czym różni się autorytet od idola czy celebryty. Program był realizowany wcześniej - od 2014 roku - w placówkach oświatowych gminy Zielonki, gdzie został przygotowany jako element Gminnego Programu Profilaktyki. Kampanię prowadzi Fundacja Wspomagającą Wychowanie „Archezja”, której prezesem jest Tomasz Gubała, pełnomocnik wójta gminy Zielonki ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

Czytaj więcej: „Bądźmy poszukiwaczami autorytetu” - ogólnopolska kampania edukacyjno-profilaktyczna powstała w...

przybyslawice112 stycznia seniorzy z Przybysławic spotkali się, by świętować Nowy Rok. Z zaproszenia sołtysa Aleksandra Tabora, rady sołeckiej i Koła Gospodyń Wiejskich skorzystało 90 osób. Były życzenia i kolędowanie, a ponieważ karnawał trwa w najlepsze nie zabrakło również zabawy tanecznej. Kwiatami i tradycyjnym "Sto lat" podziękowano Helenie Wiśniewskiej za wieloletnią pracę w Radzie Gminy Zielonki oraz zaangażowanie i poświęcenie w sprawy przybysławickiej społeczności.

Czytaj więcej: Przybysławickie kolędowanie

1DSC05627Koło Przyjaciół Brzozówki wraz z sołtysem i radą sołecką  zaprosiło mieszkańców na spotkanie opłatkowe, które odbyło się 12 stycznia 2019 r. w budynku wielofunkcyjnym. Gości przywitali sołtys miejscowości Adam Chludek i przewodnicząca Koła Przyjaciół Brzozówki Karolina Kmiecik-Jusięga. Przybyło ponad 50 mieszkańców.

Czytaj więcej: Noworocznie i z najlepszymi życzeniami, czyli spotkanie opłatkowe w Brzozówce

DSC06076Święto patrona Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Bibicach obchodzi corocznie w styczniu, 15. dnia tego miesiąca przypada bowiem rocznica urodzin młodopolskiego artysty,  w tym roku 150. Tegoroczne uroczystości szkolne miały miejsce 11 stycznia, w ostatnim dniu nauki szkolnej przed feriami. Odbyło się ślubowanie klas pierwszych i przedstawienie przygotowane przez starszych uczniów.

Czytaj więcej: 150. rocznica urodzin Stanisława Wyspiańskiego – święto patrona szkoły w Bibicach

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla powiatu krakowskiego – ziemskiego w związku z poleceniem Prezesa Rady Ministrów P. Mateusza Morawieckiego informuje zarządców obiektów wielkopowierzchniowych o konieczności usuwania zalegającego na dachach śniegu.
Przypominamy, że zgodnie z art. 61  ustawy z dnia 7 lipca 1994 r,. Prawo budowlane:

Czytaj więcej: Informacja dla zarządców obiektów wielkopowierzchniowych o konieczności usuwania zalegającego na...

plakat ferie na hali 19Od 14 do 25 stycznia trwają ferie zimowe. W tym czasie Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach organizuje w hali sportowej przy ul. ks. Jana Michalika 2A w Zielonkach ciekawe zajęcia sportowe i warsztatowe. Oferujemy zajęcia od 9.00 do 13.00, odbędą się też dwie wycieczki. Temat zajęć na każdy dzień znajdziecie na plakacie. Opłata: 10 zł od osoby za tydzień. Zapraszamy.

stypendiaa4 stycznia odbyło się uroczyste wręczenie nagród i stypendiów sportowych z gminy Zielonki. 24 sportowców otrzymało je z rąk wójta gminy Zielonki Bogusława Króla oraz przewodniczącego Rady Gminy Zielonki Mirosława Golanko. Najmłodszym zawodnikiem jest 7-letnia cheerleaderka Gabriela Maślej, a najstarszym utytułowany tenisista 81-letni Władysław Kućmierczyk. Wśród uprawianych dyscyplin sportowych znalazły się: kolarstwo, cheerleading, rzut dyskiem, szachy, siatkówka, tenis ziemny, trial motocyklowy, lekkoatletyka oraz warcaby. Gmina Zielonki wspiera sportowców już od siedmiu lat. Łączna kwota przyznanych na 2019 rok nagród i stypendiów to 72 687,50 zł. Stypendium comiesięcznie wypłacane wynosi od 262,50 zł do 600 zł , a jednorazowa nagroda wynosi od 1875 do 3000 zł.

Czytaj więcej: Nagrody i stypendia sportowe Gminy Zielonki przyznane

mapki na apkiW 2018 roku wydaliśmy zaktualizowaną mapę gminy Zielonki, teraz jest ona dostępna również w wersji elektronicznej, którą można wykorzystać w aplikacjach nawigacyjnych na urządzeniach mobilnych. Przygotowało ją dla gminy Zielonki wydawnictwo Compass. Elektroniczna mapa gminy Zielonki dostępna jest w następujących aplikacjach: link. Szczególnie polecamy pobranie mapy w aplikacji SeeMap (numer seryjny do mapy do rejestracji to: zielonki), mapa w aplikacji zawiera opis najważniejszych atrakcji turystycznych gminy Zielonki. Jeśli będą Państwo mieli okazję wypróbować poruszanie się z mapą gminy z użyciem wersji elektronicznej prosimy podzielić się z nami uwagami na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

mapa odsniezania2

Wykonawca odpowiedzialny za odśnieżanie dróg gminnych w gminie Zielonki posiada 10 jednostek sprzętowych (pługi i posypywarki) i wykonuje swoją pracę w okresie zimowym przez całą dobę. Rozpoczęcie pracy sprzętu zgodnie z zawartą umową powinno nastąpić w czasie do 1 godziny od momentu wystąpienia zjawiska lub zgłoszenia interwencji dot. utrudnień w ruchu na drodze.

Czytaj więcej: Standard odśnieżania dróg gminnych (135 km) w sezonie zimowym 2018/2019 r w gminie Zielonki