Rozmiar czcionki: Rozmiar normalny | A+ | A++
Opcje kontrastu Domyślny | BW | YB | BY |

Gmina Zielonki - witamy na stronie internetowej.

Aktualności

OSTRZEŻENIE DLA LUDNOŚCI PRZEBYWAJĄCEJ NA OBSZARZE POWIATU KRAKOWSKIEGO
Zjawisko: Intensywne opady deszczu
Stopień zagrożenia: 1 (w skali 3-stopniowej)
Ważność: od godz. 8:00 dnia 18.07.2018 do godz. 8:00 dnia 19.07.2018
Obszar: bocheński, gorlicki, krakowski, Kraków, limanowski, myślenicki, nowosądecki, Nowy Sącz, olkuski, wielicki

Czytaj więcej: Ostrzeżenie meteorologiczne nr 23 o intensywnych opadach deszczu 

bosutow114 lipca w Jeziorzanach (gmina Liszki) przeprowadzono Zawody Sportowo-Pożarnicze jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu krakowskiego. Wzięło w nich udział 29 drużyn, w tym 12 kobiecych. Pierwsze miejsce w powiecie krakowskim wśród drużyn męskich zajęła jednostka OSP z Bosutowa, natomiast drużyna kobieca OSP Bosutów zajęła miejsce trzecie.

Czytaj więcej: OSP Bosutów najlepszą drużyną strażacką w powiecie krakowskim

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości „Consilium” z siedzibą w Krakowie ma przyjemność poinformować, że zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, Powiat Krakowski realizuje zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej. W ramach realizacji tego zadania utworzono punkty nieodpłatnej pomocy prawnej m.in. w Michałowicach oraz w Skale, gdzie profesjonalną pomoc prawną dla mieszkańców regionu świadczą adwokaci oraz radcowie prawni według następującego harmonogramu:

Czytaj więcej: Nieodpłatna pomoc prawna 

Zjawisko: wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych
Stopień zagrożenia: 2
 Ważność: od godz. 18:00 dnia 17.07.2018 do godz. 18:00 dnia 18.07.2018
Obszar: zlewnia Skawy, Raby, Dunajca, Ropy (małopolskie)
Przebieg: W związku z występującymi i prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu (także o charakterze burzowym), spodziewane są wzrosty poziomu wody do dolnej części strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Punktowo, szczególnie w zlewni Skawy, Raby i Dunajca, może zostać przekroczony stan alarmowy.

Czytaj więcej: Informacja o niebezpiecznym zjawisku Nr I:18

garliczka1

14 lipca w Garliczce odbył się ekologiczny piknik pod hasłem „Wsi spokojna, wsi wesoła…”. Spotkanie było realizowane w ramach projektu „Małopolska – czas na wieś”. Był to już drugi tego typu piknik integracyjny mieszkańców Garliczki, Woli Zachariaszowskiej i Garlicy Duchownej. Pierwszy miał miejsce w Woli Zachariaszowskiej, jego hasłem przewodnim był „Patriotyzm lokalny – Aktywna majówka na Woli”. Głównym celem lipcowego pikniku była integracja mieszkańców trzech wsi i promocja ekologii, ale równie ważny element stanowiły pokazy zapomnianych, rzemieślniczych zawodów oraz prac rękodzielniczych.

Czytaj więcej: Piknik ekologiczny w Garliczce

wfosigw3Wójt Gminy Zielonki informuje, iż zgodnie z Uchwałą Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie z dnia 04.04.2018 r. gmina Zielonki uzyskała dotację w wysokości 42,92 % kosztów kwalifikowanych na realizację zadania pn. „Likwidacja barszczu Sosnowskiego na terenie województwa małopolskiego” w granicach administracyjnych gm. Zielonki. W związku z powyższym na realizację ww. zadania została zawarta z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w Krakowie umowa dotacji NR D/016/18/42.
Przedmiotowym programem zostały objęte zinwentaryzowane stanowiska występowania tej niebezpiecznej i toksycznej rośliny.

Czytaj więcej: Likwidacja barszczu Sosnowskiego w gminie Zielonki w 2018 roku

PUK LOGO

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Zielonkach informuje odbiorców, że w dniu 18 lipiec 2018  r. od godziny 08.00  do godziny 12.00 w miejscowości Trojanowice: ul. Jurajska, ul. Widokowa, ul. Saneczkowa nr 5, 6, 11, 13, 23, ul. Wąwozowa nr 2, 6, 10  nastąpi czasowa przerwa w dostawie wody spowodowana  modernizacją  sieci wodociągowej.
Za utrudnienia przepraszamy.
PUK Zielonki Spółka z.o.o.

przystanekOd 14 lipca 2018 r. nastąpi wydłużenie trasy linii 297, kursującej na trasie Kraków Krowodrza Górka - Bosutów. Wydłużenie zapewni możliwość dojazdu z dużego terenu gminy Zielonki do stacji PKP Batowice, umożliwiając korzystanie z kolei aglomeracyjnej, równocześnie komunikując miejscowość Dziekanowice.
Wydłużona trasa linii aglomeracyjnej nr 297 będzie przebiegać z Krowodrzy Górki do przystanku Bosutów Dziekanowice bez zmian, a następnie w Dziekanowicach ul. Szmaragdową, ul. Długą do przystanku Dziekanowice Kapliczka, gdzie linia zawróci i skieruje się po tej samej trasie do przystanku Bosutów Krakowska i dalej bez zmian do pętli w Bosutowie (Uwaga: zmiana nazwy na Boleń Pętla). Analogicznie w przeciwnym kierunku.

Czytaj więcej: Wydłużenie trasy aglomeracyjnej linii MPK 297

Lipowa Bibice

 

11 lipca rozpoczęły się prace związane z remontem nawierzchni na ul. Lipowej w Bibicach (odcinek pomiędzy ul. Dworską a ul. Wrzosową).
W związku z pracami występować będą utrudnienia, a na czas asfaltowania droga będzie nieprzejezdna.

terytoriaIch zadaniem jest wspieranie i obrona swoich lokalnych społeczności. Motto, noszone w sercu i na mundurze to: ”Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Nie ważne, czy zagrozi nam nieprzyjaciel, tragiczne zdarzenie losowe, czy rozszalały żywioł natury, mają służyć nam pomocą. Wojska Obrony Terytorialnej, bo o nich mowa, rozpoczynają rekrutację w naszym regionie.
Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP (obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych). W naszym regionie formuje się 11 Małopolska Brygady Obrony Terytorialnej. W styczniu 2018r. na jej dowódcę wyznaczony został płk Krzysztof Goncerz, wywodzący się z Wojsk Specjalnych i Powietrznodesantowych. Dowództwo brygady i pierwszy z planowanych czterech batalionów lekkiej piechoty mają stacjonować w Krakowie (Kraków - Rząska), w kolejnych latach powstaną pododdziały w Tarnowie, Zakopanem i Oświęcimiu. Do czasu ich utworzenia ochotników z całego województwa rekrutuje batalion krakowski.

Czytaj więcej: Z Terytorialsami bezpieczniej 

pok wezelMale5 lipca 2018 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Krakowie, wybrała wykonawcę budowy Północnej Obwodnicy Krakowa, zostało nim konsorcjum firm: STECOL CORPORATION z Chin oraz Polbud-Pomorze sp. z o.o., spośród ośmiu oferentów. Pozostali mają 10 dni na ewentualne odwołania.

POK ma powstać do 2023 roku, jej koszt to prawie 1,3 mld złotych. Długość drogi to 12,4 km, z czego 6,7 km biegnie po terenie gminy Zielonki, przez miejscowości: Zielonki, Bibice, Węgrzce, Bosutów, Dziekanowice, Batowice. Jezdnia dla każdego z kierunków ruchu będzie miała po 3 pasy ruchu, do istniejącego węzła Modlnica zostaną dobudowane 4 łącznice, na trasie powstaną 3 węzły: Zielonki (węzeł zespolony, z dwoma rondami, na skrzyżowaniu POK z ulicami: Na Zielonki, Ks. Adama Zięby, Waliszewskiego, Na Popielówkę i projektowaną Trasą Wolbromską), Węgrzce (skrzyżowanie z DK7), Batowice (skrzyżowanie z drogą powiatową 1256K), oraz 3 tunele – pod miejscowością Zielonki i rzeką Prądnik o długości 870 m, pod wzgórzem w Batowicach o dł. 653 m i na terenie Krakowa pod wzgórzem „Syberia” o dł. 98 m, a także 27 obiektów mostowych i 20 km dróg zbiorczych dojazdowych.

Link do informacji GDDKiA