2.png

Aktualności

UWAGA W związku z otrzymaniem pozytywnego wyniku na obecność koronawirusa u jednego z pracowników Urzędu Gminy Zielonki podjęto decyzję o wyłączeniu do odwołania bezpośredniej obsługi mieszkańców w Urzędzie Gminy Zielonki. W związku z powyższym z Urzędem prosimy kontaktować się tylko telefonicznie lub za pomocą maili: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz poprzez e-puap.

Czytaj więcej: Uwaga! Od dnia 9 października 2020 roku do odwołania w Urzędzie Gminy Zielonki zostanie wyłączona...

PSZOK Przypominamy, że sobota 28 listopada 2020 r . jest ostatnim dniem działalności Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przed zimową przerwą. Punkty PSZOK czynne są od marca do listopada, w każdą sobotę w godz. od 10:00 do 18:00.
Punkty PSZOK zlokalizowane są w Węgrzcach, ul. B5 (przy boiskach TS Węgrzce) oraz Zielonkach, ul. Krakowskie Przedmieście (na granicy z Trojanowicami, wjazd przy przystanku autobusowym obok sklepu Lewiatan).
Na punktach PSZOK przyjmowane są:
• zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
• odpady wielkogabarytowe (np. meble),
• odpady budowlane i rozbiórkowe.
• opony,
• odpady segregowane  (tworzywa sztuczne i metale, papier, szkło, bioodpady).
Przypominamy, że należy mieć ze sobą kartę do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, która jest potwierdzeniem wnoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie gminy Zielonki.

roboty drogowezmniW związku z realizacją budowy drogi ekspresowej S52 - Północna Obwodnica Krakowa od 3 grudnia 2020 roku od godz.9.00 do odwołania  zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu - zamknięcie ulicy Parkowej w Bibicach. Przewidywany czas trwania prac to 2 tygodnie.
Dojazd do posesji przy ulicy Parkowej w Bibicach znajdujących się po północnej stronie inwestycji zostanie zapewniony poprzez ul. Tadeusza Kościuszki w Bibicach, natomiast dojazd do posesji znajdujących się po południowej stronie inwestycji poprzez ul. Górzystą, a następnie ul. Witkowicką w Krakowie.
Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad o. w Krakowie. Informacji związanych z inwestycją udziela wykonawca - firma Gulermak pod numerem telefonu 785-111-306.

GUSWójt Gminy Zielonki - Gminny Komisarz Spisowy przypomina wszystkim rolnikom, iż od 1 września do 30 listopada 2020 r. trwa POWSZECHNY SPIS ROLNY według stanu na dzień 30 czerwca 2020 roku. Spis Rolny jest obowiązkowy i dotyczy każdego gospodarstwa rolnego prowadzącego działalność rolniczą. Podstawową formą spisu jest samospis internetowy. Ankieta spisowa dostępna jest pod adresem www.spisrolny.gov.pl. Istnieje również możliwość dokonania spisu telefonicznie (pod numerem 22 279 9999) lub korzystając z punktu spisowego w Urzędzie Gminy Zielonki po uprzednim telefonicznym ustaleniu terminu pod numerem 12 285-08-50 wew. 206 lub 210. Od 1 października 2020 r. rozpoczęła się również trzecia forma Spisu Rolnego - wywiad bezpośredni przeprowadzany przez rachmistrzów terenowych, którzy odwiedzają gospodarstwa rolne. Uprzejmie prosimy o życzliwe przyjęcie rachmistrzów i współpracę w celu sprawnego przeprowadzenia spisu gospodarstwa.
Wszystkie informacje przekazane podczas spisu objęte są tajemnicą statystyczną. Spiszmy się, jak na rolników przystało, gdyż czasu pozostało niewiele – zaledwie 8 dni.

PiecNa terenie gminy Zielonki w latach 2017–2020 wymieniono w domach już 497 pieców węglowych z dofinansowaniem, w tym 479 na gazowe z dofinansowaniem z programu „Ograniczanie niskiej emisji w gminie Zielonki” oraz 18 z dofinansowaniem z PONE. Wkrótce wymienionych zostanie jeszcze 26 – tyle jest podpisanych kolejnych umów na wymianę pieców węglowych na gazowe – mieszkańcy mają na to czas do marca 2021 r. Ponad 6 mln zł wydatkowano na wymianę nieekologicznych pieców węglowych w latach 2017–2020 w ramach programu „Ograniczanie niskiej emisji w Gminie Zielonki”.

W 2020 r. gmina Zielonki złożyła do Urzędu Marszałkowskiego następny wniosek aplikacyjny o dodatkowe środki na wymianę pieców w ramach projektu „Ograniczanie niskiej emisji w Gminie Zielonki – etap II” w wysokości 1,7 mln zł. Kwota ta powinna wystarczyć na dofinansowanie do wymiany 243 pieców w domach mieszkańców. Wniosek gminy jest aktualnie na etapie oceny. Podpisania umowy i przyznania środków spodziewamy się z początkiem 2021 r.

Mieszkańcy złożyli już 130 wniosków o dofinansowanie w ramach II etapu tego programu. Aktualnie trwają audyty domów. Dotacja dla mieszkańca na wymianę pieca w II etapie projektu będzie wynosiła jednak już mniej – maksymalnie 7 tys. zł, a nie jak w I etapie 14 tys. zł. Chętni mogą nadal składać wnioski.

ślubowanie nauczyciela mianowanegoDo grona nowych nauczycieli awansowanych na stopień nauczyciela mianowanego, którzy złożyli ślubowanie pod koniec wakacji, 24 listopada dołączyła Natalia Ściuba, nauczyciel Przedszkola Samorządowego w Zielonkach, zaraz po zdanym egzaminie. Ślubowanie odebrał wójt gminy Zielonki Bogusław Król. Nauczyciele wraz z awansowaniem na nauczyciela mianowanego ślubują rzetelnie pełnić powinność nauczyciela wychowawcy i opiekuna młodzieży, dążyć do pełni rozwoju osobowości ucznia i własnej, kształcić i wychowywać młode pokolenie w duchu umiłowania Ojczyzny, tradycji narodowych, poszanowania Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. W uroczystości ślubowania oraz wręczenia aktu nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela na stopień nauczyciela mianowanego wzięli udział również dyrektor przedszkola Kinga Dziedzic, dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Zielonkach Anna Soblik i przedstawiciel GZEAS Izabela Burda.

zbiornik

Prawie 500 zbiorników na deszczówkę trafiło w tym roku do mieszkańców w ramach programu "Jestem eko! Łapię deszcz". Naziemne zbiorniki na wodę opadową zostały użyczone przez gminę Zielonki, by propagować postawę ekologiczną i przeciwdziałać skutkom suszy. Mieszkańcy gminy wykorzystują zebraną w nich wodę opadową do podlewania ogrodu, trawnika i tym samym oszczędzają naturalne zasoby wód ograniczając wykorzystywanie wody z gminnego wodociągu. Jednym z warunków umowy użyczenia zbiornika jest przedstawienie sprawozdania z tego ile mniej więcej beczek wody deszczowej udało się złapać. Taki wniosek (Sprawozdanie z realizacji programu ekologicznego "Jestem eko! Łapię deszcz") należy pobrać, uzupełnić i odesłać: mailem na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., umieścić w Skrzynce Podawczej przy wejściu do budynku urzędu od strony parkingu lub wysłać pocztą na adres: Urząd Gminy Zielonki, ul. Krakowskie Przedmieście 116, 32-087 Zielonki. Termin nadsyłania do 30 listopada br.

EkoHeroProjekt realizowany pod auspicjami Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Zielonki "Ekospołeczni. Wszystko co chcielibyście wiedzieć o byciu eko, ale baliście się zapytać" zwyciężył w kategorii EkoInicjatywa konkursu Eko HERO Małopolski 2020. To wyróżnienie i nagroda dla wszystkich mieszkańców, którzy włączyli się w nasze działania i są ekospołeczni! Autorem wniosku i koordynatorem projektu jest sołtys Pękowic Adam Dąbrowski, a współautorami i realizatorami radni: Marzena Gadzik-Wójcik, Magdalena Listoś, Romana Toft i Tadeusz Łysek.

Do plebiscycietu Eko HERO Małopolski 2020 napłynęło 69 zgłoszeń. Wyboru dokonała kapituła w składzie: dr inż. Małgorzata Fedorczak-Cisak – Politechnika Krakowska, współautorka projektu Poligon Energooszczędności; Tomasz Urynowicz - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego; Jerzy Sułowski - Redaktor Naczelny „Gazety Krakowskiej” i „Dziennika Polskiego”; Rafał Rostecki - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie; Marcin Guzik - Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.Więcej informacji

Umow wizyte US Od 16 listopada 2020 r. uruchomiona została elektroniczna usługa, która umożliwia klientom bezpieczne umówienie wizyty w urzędzie skarbowym. Zachęcamy do korzystania z tej usługi wszystkie osoby, dla których niezbędna jest wizyta w urzędzie skarbowym. Załatwienie sprawy podczas bezpośredniej wizyty w urzędzie skarbowym będzie możliwe po jej wcześniejszym umówieniu. Możliwość umówienia wizyty w urzędzie zwiększy bezpieczeństwo podatników i komfort przy załatwianiu spraw.
Jak się umówić na wizytę?
- przez Internet: możesz   skorzystać  z elektronicznego formularza dostępnego na stronie wizyta.podatki.gov.pl lub urzędu skarbowego,
- telefonicznie:  12 66 56 417,
- w urzędzie – podczas osobistej wizyty w punkcie „Umawianie wizyt".
Inne sposoby załatwiania spraw online: Krajowa Administracja Skarbowa zachęca też do dalszego korzystania z dotychczasowych zdalnych form załatwiania spraw w urzędach skarbowych. Oprócz infolinii KAS i możliwości załatwienia swoich spraw podatkowych przez strony podatki.gov.pl i biznes.gov.pl, dostępne są też specjalne numery telefonów w urzędach skarbowych. Można je znaleźć na stronach internetowych urzędów w zakładce kontakt.
Ważne: ze względu na sytuację epidemiczną do urzędu umawiajmy się tylko, jeśli jest to niezbędne, a wizytę zarezerwujmy przez Internet lub telefonicznie. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego czekania w kolejce i zadbamy o bezpieczeństwo swoje i innych.

Drugi Urząd Skarbowy Kraków

OSPBosutow

12 listopada została podpisana umowa z wykonawcą - Wiktor Wołyniak Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe "WIKPOL" na budowę budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej Bosutów. W spotkaniu uczestniczyli wójt gminy Zielonki Bogusław Król, przewodniczący Rady Gminy Zielonki Mirosław Golanko, komendant gminny OSP Jan Palimąka, prezes OSP Bosutów Tomasz Sokół oraz właściciel firmy Wiktor Wołyniak. Nowa remiza dla strażaków powstanie w ciągu dwóch lat.

Czytaj więcej: Podpisano umowę na budowę remizy dla strażaków z Bosutowa

Okładka WLGZ4 5 2020

 

Gotowy jest kolejny numer „Wiadomości Lokalnych Gminy Zielonki”, który wkrótce trafi do Państwa skrzynek. Już teraz można się z nim zapoznać w wersji elektronicznej, do czego zachęcamy. Wśród tematów znalazły się gminne inwestycje m.in. piszemy o trwającej budowie szkoły i przedszkola w Przybysławicach, hali z boiskiem dla TS Węgrzce, budowie kanalizacji, modernizacji i budowie dróg m.in. w Korzkwi i Batowicach. Informujemy także o projektach, które pomogą mieszkańcom w wymianie pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła. Zapraszamy do lektury.

pocztaW związku ze zbliżającą się IV ratą podatku informujemy, że płatności można dokonać w placówkach Poczty Polskiej S.A.  bez prowizji na rachunki Gminy Zielonki w Santander Bank Polska S.A.
Wpłaty należy dokonywać na indywidualne rachunki podane w decyzjach i zawiadomieniach (odpady komunalne), ewentualnie na podstawowe numery kont urzędu:
02 1910 1048 4400 4026 1131 0019 – podatki, opłaty skarbowe, opłata adiacencka, opłata za zajęcie pasa drogowego, itp.
94 1910 1048 2116 4400 4026 0051 – odpady komunalne.
W dalszym ciągu istnieje możliwość dokonywania płatności bez prowizji w każdej placówce Santander Bank Polska S. A.

karty edukacyjneBiuro Programu „Niepodległa” zaprasza do udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Ze względu na pandemię COVID-19 będą one miały wyjątkowy charakter. Dlatego zamiast udziału w wielkich zgromadzeniach, zapraszamy Państwa i mieszkańców Państwa miast i gmin do włączenia się w świętowanie 11 listopada we własnych domach.

Czytaj więcej: Obchody Narodowego Święta Niepodległości

W związku z aktualizacją zasad bezpieczeństwa określoną w rozporządzeniu Rady Ministrów z 6 listopada 2020 r. (Dz.U. 2020 poz. 1972) informujemy, że od poniedziałku działalność CKPiR ulega znaczącym zmianom – z uwzględnieniem wszystkich konsekwencji wynikających ze zwiększonych rygorów sanitarnych. Szczegółowe informacje publikujemy poniżej. Ze względu na charakter naszej oferty, część zajęć zostaje zawieszona lub przeniesiona do sieci, natomiast niektóre zajęcia będą się odbywać w trybie podwyższonego reżimu sanitarnego.

Czytaj więcej: Zmiany w działalności Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach od 7 listopada 2020 roku

bibliotekaSzanowni Czytelnicy!
Informujemy, że w dniach od 7 do 29 listopada ograniczona zostaje działalność Biblioteki Publicznej w Zielonkach oraz Filii Bibliotecznych w Węgrzcach, Przybysławicach oraz Bibicach. W związku z powyższym biblioteka główna i filie będą pracowały pod rygorem sanitarnym w normalnych godzinach pracy. Bibliotekarze będą realizowali wypożyczenia i zwroty. W celu zapewnienia Państwu i Bibliotekarzom bezpieczeństwa prosimy o dokonywanie rezerwacji telefonicznych bądź poprzez katalog on-line SOWA: www.zielonki-bp.sowwwa.pl.
Link do instrukcji korzystania z katalogu elektronicznego BP Zielonki: https://biblioteka.zielonki.org/abc-czytelnika/jak-korzytac-z-katalogu-on-line.html. Termin zwrotu materiałów bibliotecznych dla Czytelników, którzy mają obawy przed wyjściem z domu lub będą objęci kwarantanną może zostać przedłużony o 30 dni, zaś kary naliczone za przetrzymanie książek w tym czasie zostaną anulowane – w celu dokonania prolongaty prosimy o kontakt z wybraną biblioteką drogą telefoniczną lub mailową.
Wszystkie komunikaty dotyczące funkcjonowania bibliotek publicznych w gminie Zielonki są na bieżąco aktualizowane na stronie internetowej: biblioteka.zielonki.org.

grafika aktywni rolnicy fb

Do 20 listopada br. trwa kolejny konkurs związany z Powszechnym Spisem Rolnym 2020 – „Aktywni rolnicy w Małopolsce”, którego organizatorem jest Urząd Statystyczny w Krakowie. Rolnicy poprzez udział w spisie rolnym dają możliwość promocji swojej gminy. Do nagrody zostanie wytypowana gmina o najwyższym udziale spisanych gospodarstw w dniu 20 listopada. Nagrodą w konkursie będzie artykuł o gminie, który oprócz podkreślenia zaangażowania mieszkańców w spis rolny, będzie zawierał ogólne informacje o gminie, jej walorach turystycznych i inwestycyjnych, krótki wywiad z włodarzami gmin. Artykuł zostanie opublikowany w prasie drukowanej oraz na portalu internetowym. Dodatkowo o zwycięskiej gminie powstanie krótki film, który zostanie zaprezentowany w mediach społecznościowych Urzędu Statystycznego w Krakowie (Facebook, Twitter, YouTube).

Regulamin konkursu aktywna gmina do pobrania.