Aktualności

Na podstawie § 25 ust. 2 oraz § 27 ust. 6 w związku z § 24 pkt. 1 Statutu Sołectwa Sołtys Sołectwa Pękowice zwołuje zebranie wiejskie Sołectwa Pękowice, które odbędzie się w dniu 25.11.2018 r. (niedziela) o godz. 15:00 (I termin) lub w razie stwierdzenia braku prawomocności do podejmowania uchwał o godz. 15:15 (II termin; data, miejsce oraz proponowany porządek obrad bez zmian). Zebranie odbędzie się w Pękowicach ul. Ojcowska 13 ( u sołtysa J. Buczaka).
Porządek zebrania.

Czytaj więcej: Zebranie wiejskie Sołectwa Pękowice 25 listopada 2018 roku 

1DSC0415313 listopada 2018 r. na węźle Modlnica w obecności ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka podpisano umowę na budowę Północnej Obwodnicy Krakowa. Wykonawcą będzie wyłonione w przetargu konsorcjum firm tureckiej Gulermak i polskiej Mosty Łódź. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje, że inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2023 r. Północna Obwodnica Krakowa (S52) ma być dwujezdniową drogą ekspresową łączącą węzeł Modlnica z węzłem Kraków - Mistrzejowice. Długość POK to 12 km 327 m, z czego 6,7 km biec ma po terenie gminy Zielonki, przez 6 miejscowości: Zielonki, Bibice, Węgrzce, Bosutów, Dziekanowice, Batowice. Koszt zaprojektowania i wykonania zadania to 1,428 mld zł. Do obejrzenia również: film.

Czytaj więcej: Umowa na budowę Północnej Obwodnicy Krakowa podpisana

logo KORONA maleStowarzyszenie Korona Północnego Krakowa planuje w najbliższym czasie przeprowadzić nabór wniosków na tzw. projekty grantowe (w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014- 2020  z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich). Szczegóły w rozwinięciu wiadomości lub pod linkiem

Czytaj więcej: Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa – planowane nabory wniosków na działania grantowe

logo KORONA maleOd maja 2016 roku Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa wdraża lokalną strategię rozwoju m.in. poprzez ogłaszanie naborów wniosków w ramach poddziałania: „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”.  Do tej pory zorganizowano pięć naborów z zakresu: „Rozwój ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej, lub kulturalnej”.
W linku przedstawiamy Państwu tytuły projektów i Wnioskodawców, którzy podpisali umowy z Samorządem Województwa Małopolskiego w ramach rozwoju ogólnodostępnej infrastruktury: pobierz link.

zdj1

11 listopada w tym roku jest wyjątkowo obchodzone, a to wszystko za sprawą 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W gminie Zielonki świętujemy przez cały rok, realizując program „Zjednoczeni w Niepodległej”, który przypomina o tym iż kiedyś wsie przyszłej gminy były podzielone w dwóch różnych zaborach, a w 1918 r. zostały zjednoczone. To zjednoczenie i radość z wolności świętowano podczas uroczystości listopadowych. Wywieszone polskie flagi na domach, wspólne odśpiewanie hymnu oraz spotkania w patriotycznym nastroju – tak świętowaliśmy Dzień Niepodległości w naszej małej ojczyźnie.

Czytaj więcej: Święto Niepodległości w gminie Zielonki

Sołtys Sołectwa Bosutów Boleń informuje, że na podstawie § 24 statutu sołectwa (uchwała nr XIV/93/2007 Rady Gminy Zielonki z dnia 28.12.2007 r. ze zmianami) zwołuję:
Zebranie Wiejskie sołectwa Bosutów Boleń
Termin zebrania: Niedziela 18.11.2018 r. o godz. 15:00
W przypadku stwierdzenia braku prawomocności zebrania do podejmowania uchwał w pierwszym terminie, zwołuje Zebranie Wiejskie w drugim terminie: niedziela 18.11.2018 r. godz. 15:30.
Miejsce zebrania: Dom Wiejski Bosutów ul. Krakowska 20.
Proponowany porządek obrad:

Czytaj więcej: Zebranie wiejskie Sołectwa Bosutów Boleń 18 listopada 2018 roku 

Na podstawie postanowienia Komisarza Wyborczego w Krakowie II z dnia 5 listopada 2018 r. w sprawie zwołania I sesji nowo wybranej Rady Gminy Zielonki zawiadamiam o zwołaniu przez Komisarza Wyborczego w Krakowie II na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r.  o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r. poz. 994,  1000, 1349  i  1432), na dzień 22 listopada 2018 r. (czwartek) o godz. 11:00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Zielonki I SESJI RADY GMINY ZIELONKI KADENCJI 2018-2023
Porządek obrad:

Czytaj więcej: Zawiadomienie o I Sesji Rady Gminy Zielonki kadencji 2018-2023

powietrze

Gminy Metropolii Krakowskiej mają za sobą kolejny rok walki o poprawę jakości powietrza. Fundusze europejskie przekładają się na konkretne działania - w tym roku w gminach Metropolii  podpisano 2 tys. umów na wymianę pieców, w zeszłym roku umów było 900. Do 2022 roku, dzięki wsparciu funduszy europejskich, na ten cel przeznaczonych zostanie ponad 55 mln złotych. Od stycznia 2023 roku w Małopolsce zakazane będzie używanie pieców niespełniających określonych norm jakościowych, dlatego szefowie gmin tworzących Metropolię Krakowską przyjęli w październiku br. „Plan likwidacji kotłów węglowych w Metropolii Krakowskiej do 2022 roku”. Dokument zawiera rekomendacje dla polityk gminnych oraz wspólne stanowisko gmin w odniesieniu do uwarunkowań zewnętrznych związanych z wymianą kotłów węglowych.

Czytaj więcej: 14 listopada Dzień Czystego Powietrza - podkrakowskie gminy wspólnie walczą ze smogiem

DSC04414mos100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę i setne urodziny szkoły - te dwa jubileusze społeczność Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Woli Zachariaszowskiej obchodziła podczas wieczornicy 9 listopada. Uczniowie pokazali jak zmieniały się szkolne realia od odzyskania niepodległości. W prezentacji multimedialnej widzowie mogli poznać historię szkoły, wybrzmiały utwory patriotyczne w wykonaniu orkiestry Wola oraz grup Przyjaciele i Sami Swoi. Ten wieczór zapisze się w pamięci.

Czytaj więcej: Podwójny jubileusz w szkole w Woli Zachariaszowskiej

szkola1We wszystkich placówkach oświatowych w gminie Zielonki uroczyście świętowano 100-rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Krzewienie patriotyzmu, wspólne śpiewanie pieśni – to przykłady działań w tych uroczystych dniach. Na pamiątkę uczniom zostanie publikacja od Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji. Książeczki „Zjednoczeni w Niepodległej” z ciekawostkami o niepodległości również w naszej małej ojczyźnie, gminie Zielonki, i z zadaniami do rozwiązania dla dzieci z rodzicami przekazał dla uczniów do wszystkich szkół dyrektor CKPiR Marek Płachta. Mamy to szczęście cieszyć się niepodległością, pokojem, oddajemy hołd tym, którym to zawdzięczamy, a na przyszłość podejmujemy pracę i naukę, by ten dar zachować.

Czytaj więcej: 100-lecie odzyskania niepodległości w szkołach w Korzkwi, Zielonkach, Bibicach i Owczarach

DSC03940Stowarzyszenie Korzkiew zorganizowało ósme już patriotyczne spotkanie w XIV-wiecznym zamku w Korzkwi, podczas którego można było wysłuchać patriotycznych pieśni w wykonaniu „Małych legionistów” – choć, jak zaznaczył prowadzący  imprezę członek zarządu stowarzyszenia Andrzej Domagała „z roku na rok coraz to starszych”; jak również wspólnie zatańczyć poloneza prowadzonego przez wodzireja i zaśpiewać przy akompaniamencie Bogusławy Knapik-Gruzy (keyboard) i Klaudii Doniec (flet). W części artystycznej wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Korzkwi pod opieką Joanny Błockiej. Spora część gości – zgodnie z sugestią organizatorów – przybyła w strojach inspirowanych modą lat 20. XX wieku. Nie zabrakło loterii fantowej i poczęstunku. Ogólnodostępny bal odbył się dzięki gościnności właściciela zamku Jerzego Donimirskiego, pod patronatem wójta gminy Zielonki Bogusława Króla i był współfinansowany z budżetu gminy Zielonki oraz wsparty przez sponsorów, m.in. okoliczne koła gospodyń.

Czytaj więcej: Bal na Zamku w Korzkwi z okazji 100-lecia Niepodległej Polski, 9.11.2018 r.

2W październiku na skwerze przy ul. Atrakcyjnej na Marszowcu odbył się rodzinny piknik ekologiczno-przyrodniczy - Stacja Natura (relacja: link). Jego inicjatorzy Marzena Gadzik-Wójcik (wiceprzewodnicząca Rady Gminy Zielonki kadencji 2014-2018) i Kasper Jakubowski (Prezes Fundacji Dzieci w Naturę) zapowiadali dalsze działania w tym terenie dzięki otrzymanemu z FIO Małopolska Lokalnie-Pólnoc małemu grantowi.  Nieformalna grupa aktywnych mieszkanek z Zielonek działająca pod nazwą "Lokalsi dla Natury" we współpracy z Fundacją Dzieci w Naturę zakupiła 8 lęgowych budek dla ptaków i nietoperzy, by tym sposobem zapewnić m.in.  kopciuszkom, rudzikom, sikorkom, ginącym wróblom, pleszkom, szpakom, puszczykowi i nietoperzom rodzinne siedliska w tym na pół-dzikim, ale dostępnym dla mieszkańców terenie.

Czytaj więcej: Ptasia deweloperka na Marszowcu

Wywieśmy polskie flagi na naszych domach i spotkajmy przy śpiewaniu patriotycznych pieśni: 11 listopada w Węgrzcach w kościele o godz. 13.00, w Trojanowicach obok przedszkola o godz. 14.00 oraz w Bibicach w Domu Ludowym o godz. 17.00. W Zielonkach 11 listopada o godz. 12.00 w kościele odbędzie się wspólne odśpiewanie Hymnu Polski w ramach ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do Hymnu!", a dzień wcześniej o godz. 18.00 planowane jest śpiewanie pieśni w remizie OSP Zielonki9 listopada o godz. 18.00 można będzie zatańczyć poloneza i śpiewać na Zamku w Korzkwi. Szczegóły na plakatach. 

Lokalne społeczności świętują również w szkołach: 8 listopada w Korzkwi, 9 listopada w Zielonkach, Woli Zachariaszowskiej i Bibicach, 13 listopada w Owczarach.

Przypomnijmy też, że w gminie Zielonki 100-lecie odzyskania niepodległości  przez Polskę świętowaliśmy cały rok w ramach projektu #zjednoczeniwniepodległej, realizowanego przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Finałem był Koncert Patriotyczny, który odbył się 28 października w hali sportowej w Zielonkach. Zapraszamy do obejrzenia filmu podsumowującego wydarzenia projektu "Zjednoczeni w Niepodległej".

2 45228776 1952540771481462 159740961998503936 n 1 11ListopadaBibice M Bal Korzkiew M
 

DSC03548Na przypadające 11 listopada Święto Niepodległości i zarazem 100. rocznicę jej odzyskania przez Polskę przypominamy Państwu Koncert Patriotyczny w Zielonkach, zwieńczenie projektu „Zjednoczeni w Niepodległej” w naszej gminie, który się odbył 28 października. Słuchajmy pieśni o Polsce w wykonaniu zespołu Fermata. Film zawiera również gawędę pani Barbary Potok „Dzieje rodziny Ślizowskich wpisane w historię Polski”. Zapraszamy serdecznie, zapis koncertu przygotowanego przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach dostępny w dwóch częściach pod poniższymi linkami:

Koncert - część I, koncert - część II