Rozmiar czcionki: Rozmiar normalny | A+ | A++
Opcje kontrastu Domyślny | BW | YB | BY |

Gmina Zielonki - witamy na stronie internetowej.

DSC06283mosW najbardziej prestiżowym Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej gmina Zielonki zajęła w tym roku II miejsce pośród wszystkich gmin wiejskich. Nie udało nam się utrzymać I miejsca, którym nagradzano nas w latach 2015 i 2016 - w tym roku zdetronizowała nas gmina Strawczyn z woj. świętokrzyskiego. Gmina Zielonki została uznana za to za najbardziej Innowacyjny Samorząd w 2017 roku spośród wszystkich gmin wiejskich w Polsce. Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się 23 listopada 2017 r. w Jarocinie. Zapraszamy do obejrzenia reportażu z gali: tutaj.

Statuetkę dla najbardziej innowacyjnej gminy wiejskiej w Polsce i II nagrodę dla jednego z najlepszych samorządów z rąk przewodniczącego kapituły rankingu prof. J. Buzka i redaktora naczelnego dziennika "Rzeczpospolita" Bogusława Chraboty odebrał wójt gminy Zielonki Bogusław Król. Niezależna kapituła ekspertów, w której skład wchodzi m.in. prof. Jerzy Buzek, wyłania i nagradza te samorządy, które są najlepiej zarządzane - najlepiej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia swoich mieszkańców z zachowaniem odpowiedzialności i bezpieczeństwa finansów. 

Statuetki Innowacyjny Samorząd odebrały te gminy i miasta, które w najlepszy sposób odpowiadają na wyzwania gospodarki opartej o wiedzę, świadczą coraz więcej e-usług, zapewniają szkołom sprzęt IT, a uczniom i mieszkańcom dostęp do szerokopasmowego Internetu. W naszym rankingu innowacyjność to jednak nie tylko cyfrowa rewolucja, ale także umiejętność rozwiązywania problemów w niekonwencjonalny, innowacyjny sposób” – można przeczytać na stronie „Rzeczpospolitej”. Gmina Zielonki otrzymała tę nagrodę m.in. za wdrożenie – jako pierwszy samorząd w Polsce - monitoringu jakości powietrza na swoim terenie za pomocą 42 czujników. Inne samorządy w Polsce poszły potem naszym śladem też nawiązując współpracę z firmą Airly. Film o tym

W głównym Rankingu Samorządów obowiązywał podział na trzy kategorie: gminy miejskie, miejsko-wiejskie i wiejskie. Pośród wszystkich gmin wiejskich w Polsce nasza gmina zajęła II miejsce. „Laureaci Rankingu Samorządów to najlepsze w Polsce gminy i miasta pod względem zrównoważonego rozwoju. W rankingu wyróżniliśmy te samorządy, które najlepiej dbają o kondycję finansową, podnoszą jakość świadczonych przez siebie usług publicznych, w jak największym stopniu współpracują z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi oraz wspierają przedsiębiorczość” – czytamy na stronie Rzeczpospolitej.

Gmina Zielonki od lat pozostaje w ścisłej czołówce najlepszych gmin w Polsce, zajmując w Rankingu Samorządów wysokie miejsca, w ostatnich latach były to:

2016 r. - I miejsce

2015 r. - I miejsce

2014 r. - III miejsce w Rankingu na Samorząd X-lecia Rzeczpospolitej

2013 r. - V miejsce

2012 r. - VIII miejsce

2010 r. - IX miejsce

2009 r. - II miejsce

2008 r. - VI miejsce

2007 r. - I miejsce

part000001

Wyniki Rankingu Samorządów 2017 r. i jego kryteria: link

DSC06286
DSC06287
DSC06289
DSC06298dopow
DSC06301
DSC06277
DSC06254