Rozmiar czcionki: Rozmiar normalny | A+ | A++
Opcje kontrastu Domyślny | BW | YB | BY |

Gmina Zielonki - witamy na stronie internetowej.

Rok Wyspiańskiego

na kolaż4W 1907 roku Stanisław Wyspiański wraz z żoną Teofilą wydali huczne dożynki u siebie w Węgrzcach, na które zaprosili mieszkańców Węgrzc i gości z Krakowa. Po 110 latach historia zatoczyła koło i znów mieszkańcy Węgrzc, całej gminy Zielonki oraz goście z Krakowa bawili się z okazji Święta Plonów podczas dwudniowych dożynek gminy Zielonki, które odbyły się 26 i 27 sierpnia 2017 r. w Węgrzcach.

Czytaj więcej: Dożynki z Wyspiańskim

integracjaJuż po raz 39. podopieczni Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami” z 17 ośrodków specjalnych oraz uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli z Małopolski wspólnie bawili się na integracyjnym pikniku. 4 czerwca na łące u stóp zamku w Korzkwi można było spotkać m.in. Lajkonika i Smoka Wawelskiego oraz uśmiechnięte dzieci w strojach krakowskich. Inspiracją dla tegorocznego spotkania była twórczość Stanisława Wyspiańskiego.

Czytaj więcej: Powitali lato z Wyspiańskim

kolaż1W ramach obchodów Roku Wyspiańskiego w gminie Zielonki z twórczością artysty zapoznały się dzieci i młodzież gminnych szkół. Rezultatem tego są prace rywalizujące w konkursie zorganizowanym przez Zespół Szkół w Bibicach, rozstrzygniętym 23 maja, Jurorzy wybrali najładniejsze ich zdaniem prace w trzech kategoriach wiekowych, przyznali również kilka wyróżnień.

Czytaj więcej: Konkurs „Wyspiański oczami dziecka” rozstrzygnięty

zielonkiSzkola1Tańce, śpiew i dobra zabawa towarzyszyły uczestnikom pikniku rodzinnego zorganizowanego 19 maja w Zespole Szkół w Zielonkach. W tym roku tematem przewodnim było „Wesele” i postać Stanisława Wyspiańskiego - młodopolskiego artysty, którego w sposób szczególny wspominamy w tym roku w gminie Zielonki.

Czytaj więcej: Piknik z Wyspiańskim

wyspianski1

Witraże, chochoły, motywy roślinne to tylko niektóre z elementów, które pojawiły się 12 maja na wernisażu prac plastycznych w Samorządowym Przedszkolu w Zielonkach. Wystawa jest zwieńczeniem trwającego od września projektu „Wyspiański widziany oczyma dziecka”, w który zaangażowały się zieloneckie przedszkolaki i ich opiekunowie.

Czytaj więcej: Przedszkolaki zainspirowane twórczością Wyspiańskiego 

DSC04307mos8 maja 2017, w dzień poświęcony św. Stanisławowi, w Bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika, kościele na Skałce, odbyła się uroczysta msza święta w intencji Stanisława Wyspiańskiego, którego 110. rocznica śmierci przypada w tym roku. Dlatego rok 2017 z inicjatywy Rady Gminy Zielonki został ogłoszony Rokiem Stanisława Wyspiańskiego w gminie Zielonki. W święto jego patrona samorządowcy i mieszkańcy gminy złożyli wieńce przy sarkofagu Stanisława Wyspiańskiego w Krypcie Zasłużonych. Przyszli w licznym pochodzie złożyć hołd wybitnemu artyście, ale i sąsiadowi, który wybrał niegdyś Węgrzce na dom.
Zapraszamy również na: film.

Czytaj więcej: Pamięci Stanisława Wyspiańskiego

wyspianski1Piękne stroje regionalne, kolorowe kwiaty i uśmiechnięte twarze - tak wyglądał barwny korowód, który 8 maja przeszedł ulicami Węgrzc do obelisku z pamiątkową tablicą, która upamiętnia miejsce gdzie stał dom Stanisława Wyspiańskiego wyburzony w 1914 roku przez wojsko austriackie celem oczyszczenia przedpola fortu „Łysa Góra”. W ten sposób mieszkańcy gminy Zielonki świętowali imieniny poety, malarza, dramaturga tworzącego w epoce Młodej Polski.

Zapraszamy również na: film.

Czytaj więcej: Imieninowy korowód

biblioteka19 kwietnia w węgrzeckiej bibliotece odbyły się warsztaty malarskie pod kierunkiem pani Haliny Banaś. Oglądając albumy z ilustracjami obrazów wielkiego artysty, panie dokonały wyboru tematu dla swoich prac. Wybór padł na witraże z motywami kwiatowymi. Wedle wskazówek i pod czujnym okiem pani Haliny, inspirowane malarstwem Wyspiańskiego, uczestniczki warsztatów tworzyły projekty witraży. Powstały piękne kolorowe prace – ekspozycja w bibliotece. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

DSCN05988 kwietnia członkowie Koła Seniora w Węgrzcach spotkali się, by życzyć sobie nawzajem i zaproszonym przyjaciołom radosnych świąt. Było to w wigilię Niedzieli Palmowej, stąd z inicjatywy przewodniczącej Zofii Kot przeprowadzono i rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. - Niech blask Świąt Wielkanocnych rozprasza cienie codziennych trosk, niech niesie radość, pokój i nadzieję, da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość – mówiła przewodnicząca koła.

Czytaj więcej: Seniorzy z Węgrzc wspominają S.Wyspiańskiego

17201057 1619748154707281 7348037058527606868 n7 marca Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach zorganizowało Gminny Konkurs Recytatorski. Do tegorocznego konkursu zgłosiły się dzieci i młodzież z terenu gminy Zielonki – w sumie 91 uczestników. Jury konkursu w składzie: aktorka Agnieszka Grochowicz, przewodnicząca jury, aktorka Agata Meyer-Luters oraz aktor Filip Meyer-Luters wyłoniło 7 najlepszych uczestników, którzy 24 marca zaprezentują gminę w eliminacjach powiatowych 62. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

Czytaj więcej: Gminne święto poezji z Wyspiańskim

DSCN040628 lutego 2017 roku, jak co roku w ostatni dzień karnawału, w gminie Zielonki nagrodzono osoby zasłużone dla rozwoju i promocji gminy w minionym roku. Spotkanie pozwoliło na integrację wielu osób i instytucji na co dzień współpracujących z samorządem gminy Zielonki, a przybyli goście nie szczędzili słów pochwały dla rozwoju gminy Zielonki.

Czytaj więcej: XXII „Śledzik u wójta” z inauguracją Roku S.Wyspiańskiego