3.png

Rok Wyspiańskiego

konferencja1Ponad sto osób uczestniczyło w konferencji zorganizowanej przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach „Wyspiański wraca do Węgrzc” - poświęconej młodopolskiemu artyście, który ostatnie lata życia spędził w podkrakowskich Węgrzcach. Zaproszeni goście mogli wysłuchać wykładu dr. hab. Łukasza Gawła o dziedzictwie Wyspiańskiego; usłyszeć szczegóły dotyczące węgrzeckiego okresu życia artysty, o których opowiadała Monika Śliwińska, autorka książki „Wyspiański. Dopóki starczy życia”; a także poznać osobiście Dorotę Wyspiańską-Zapędowską, wnuczkę Stanisława Wyspiańskiego, córkę syna artysty - Stanisława, znanego z obrazu "Śpiący Staś".

Czytaj więcej: Wyspiański wrócił do Węgrzc

DSC04067W gminie Zielonki zaczyna powstawać galeria street artowych prac. W zeszłym roku budynek dawnej chlorowni w parku wiejskim w Zielonkach ozdobiono muralem, w roku 2017 nowy mural pojawił się na Szkole Podstawowej imienia Stanisława Wyspiańskiego w Bibicach – po to by uczcić rok Stanisława Wyspiańskiego w gminie Zielonki. Podobiznę tego artysty w swojej interpretacji wykonał Mikołaj Rejs. Wszechstronność Stanisława Wyspiańskiego pozwala przypuszczać, że również street art zyskałby w jego oczach uznanie.
- Tym razem wszystkie działania koncentrują się wokół postaci i twórczości Stanisława Wyspiańskiego – artysty wszechstronnego, dającego zarówno wiele niezapomnianych wrażeń związanych z odbiorem jego sztuki, jak i dającego mnóstwo impulsów i inspiracji do własnego rozwoju artystycznego – zapowiadała street artowe działania Ligia Jaszczewska-Gacek z fundacji ARTica.

Czytaj więcej: Na pamiątkę Roku S.Wyspiańskiego 

DSCN1396Mieszkańcy gminy Zielonki czerpiąc z ludowości odnaleźli inspirację w osobie Stanisława Wyspiańskiego, przed 110 laty mieszkańca wsi Węgrzce, wchodzącej w skład gminy Zielonki. O tym m.in. opowiada film, który miał premierę w TVP Kraków 20 października. Można go obejrzeć: tutaj. 23-minutowy reportaż "Gmina Zielonki, czerpać z ludowości” zrealizowany został według scenariusza i w reżyserii Inki Boguckiej, dziennikarki od 2008 roku związanej z TVP w Krakowie. Film przybliża kulturę ludową w gminie Zielonki, na obszarze zamieszkałym przez Krakowiaków Zachodnich. Bogactwo kultury tego subregionu uległoby zapewne zanikowi, gdyby nie dbałość mieszkańców i władz gminy, kultywowanie dawnych obrzędów, zwyczajów, utrzymanie tradycyjnego stroju czy melodii krakowskich i wszelakich innych przejawów krakowskiego folkloru. Pomimo przemożnego wpływu kultury wielkiego miasta, Krakowa – bezpośrednio sąsiadującego z gminą, możliwe jest zachowanie dziedzictwa Małej Ojczyzny, jakże ważnego dla przyszłych pokoleń.

DSC04078mosW gminie Zielonki zaczyna powstawać galeria street artowych prac. W zeszłym roku budynek dawnej chlorowni w parku wiejskim w Zielonkach ozdobiono muralem, w roku 2017 nowy mural pojawił się na Szkole Podstawowej imienia Stanisława Wyspiańskiego w Bibicach – po to by uczcić rok Stanisława Wyspiańskiego w gminie Zielonki. Podobiznę tego artysty w swojej interpretacji wykonał Mikołaj Rejs. Wszechstronność Stanisława Wyspiańskiego pozwala przypuszczać, że również street art zyskałby w jego oczach uznanie.

Czytaj więcej: Galeria ze Stanisławem Wyspiańskim pod niebem

DSC03993mos23 września społeczność  Szkoły Podstawowej w Bibicach: uczniowie, nauczyciele i rodzice wzięli udział w rodzinnym festynie „Wokół Stanisława Wyspiańskiego”. Uczniowie szkoły prezentowali różnorodne talenty i integrowali się. Na pamiątkę zostanie mural na fasadzie szkoły i ozdobiona pracownia patrona.

Czytaj więcej: Wokół Stanisława Wyspiańskiego - festyn szkolny w Bibicach

tablicaSpacer szlakami Stanisława Wyspiańskiego w gminie Zielonki najlepiej będzie odbyć korzystając z nowo wytyczonego szlaku turystycznego. Inauguracja i test szlaku został przeprowadzony podczas rajdu pieszego zorganizowanego przez stowarzyszenie Zachariasz oraz Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach 23 września.

Czytaj więcej: Szlak śladami Stanisława Wyspiańskiego w gminie Zielonki - inauguracja

na kolaż4W 1907 roku Stanisław Wyspiański wraz z żoną Teofilą wydali huczne dożynki u siebie w Węgrzcach, na które zaprosili mieszkańców Węgrzc i gości z Krakowa. Po 110 latach historia zatoczyła koło i znów mieszkańcy Węgrzc, całej gminy Zielonki oraz goście z Krakowa bawili się z okazji Święta Plonów podczas dwudniowych dożynek gminy Zielonki, które odbyły się 26 i 27 sierpnia 2017 r. w Węgrzcach.

Czytaj więcej: Dożynki z Wyspiańskim

na kolaż4W 1907 roku Stanisław Wyspiański wraz z żoną Teofilą wydali huczne dożynki u siebie w Węgrzcach, na które zaprosili mieszkańców Węgrzc i gości z Krakowa. Po 110 latach historia zatoczyła koło i znów mieszkańcy Węgrzc, całej gminy Zielonki oraz goście z Krakowa bawili się z okazji Święta Plonów podczas dwudniowych dożynek gminy Zielonki, które odbyły się 26 i 27 sierpnia 2017 r. w Węgrzcach.

Czytaj więcej: Dożynki ze Stanisławem Wyspiańskim

integracjaJuż po raz 39. podopieczni Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami” z 17 ośrodków specjalnych oraz uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli z Małopolski wspólnie bawili się na integracyjnym pikniku. 4 czerwca na łące u stóp zamku w Korzkwi można było spotkać m.in. Lajkonika i Smoka Wawelskiego oraz uśmiechnięte dzieci w strojach krakowskich. Inspiracją dla tegorocznego spotkania była twórczość Stanisława Wyspiańskiego.

Czytaj więcej: Powitali lato z Wyspiańskim

kolaż1W ramach obchodów Roku Wyspiańskiego w gminie Zielonki z twórczością artysty zapoznały się dzieci i młodzież gminnych szkół. Rezultatem tego są prace rywalizujące w konkursie zorganizowanym przez Zespół Szkół w Bibicach, rozstrzygniętym 23 maja, Jurorzy wybrali najładniejsze ich zdaniem prace w trzech kategoriach wiekowych, przyznali również kilka wyróżnień.

Czytaj więcej: Konkurs „Wyspiański oczami dziecka” rozstrzygnięty

zielonkiSzkola1Tańce, śpiew i dobra zabawa towarzyszyły uczestnikom pikniku rodzinnego zorganizowanego 19 maja w Zespole Szkół w Zielonkach. W tym roku tematem przewodnim było „Wesele” i postać Stanisława Wyspiańskiego - młodopolskiego artysty, którego w sposób szczególny wspominamy w tym roku w gminie Zielonki.

Czytaj więcej: Piknik z Wyspiańskim

wyspianski1

Witraże, chochoły, motywy roślinne to tylko niektóre z elementów, które pojawiły się 12 maja na wernisażu prac plastycznych w Samorządowym Przedszkolu w Zielonkach. Wystawa jest zwieńczeniem trwającego od września projektu „Wyspiański widziany oczyma dziecka”, w który zaangażowały się zieloneckie przedszkolaki i ich opiekunowie.

Czytaj więcej: Przedszkolaki zainspirowane twórczością Wyspiańskiego 

DSC04307mos8 maja 2017, w dzień poświęcony św. Stanisławowi, w Bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika, kościele na Skałce, odbyła się uroczysta msza święta w intencji Stanisława Wyspiańskiego, którego 110. rocznica śmierci przypada w tym roku. Dlatego rok 2017 z inicjatywy Rady Gminy Zielonki został ogłoszony Rokiem Stanisława Wyspiańskiego w gminie Zielonki. W święto jego patrona samorządowcy i mieszkańcy gminy złożyli wieńce przy sarkofagu Stanisława Wyspiańskiego w Krypcie Zasłużonych. Przyszli w licznym pochodzie złożyć hołd wybitnemu artyście, ale i sąsiadowi, który wybrał niegdyś Węgrzce na dom.
Zapraszamy również na: film.

Czytaj więcej: Pamięci Stanisława Wyspiańskiego

wyspianski1Piękne stroje regionalne, kolorowe kwiaty i uśmiechnięte twarze - tak wyglądał barwny korowód, który 8 maja przeszedł ulicami Węgrzc do obelisku z pamiątkową tablicą, która upamiętnia miejsce gdzie stał dom Stanisława Wyspiańskiego wyburzony w 1914 roku przez wojsko austriackie celem oczyszczenia przedpola fortu „Łysa Góra”. W ten sposób mieszkańcy gminy Zielonki świętowali imieniny poety, malarza, dramaturga tworzącego w epoce Młodej Polski.

Zapraszamy również na: film.

Czytaj więcej: Imieninowy korowód

biblioteka19 kwietnia w węgrzeckiej bibliotece odbyły się warsztaty malarskie pod kierunkiem pani Haliny Banaś. Oglądając albumy z ilustracjami obrazów wielkiego artysty, panie dokonały wyboru tematu dla swoich prac. Wybór padł na witraże z motywami kwiatowymi. Wedle wskazówek i pod czujnym okiem pani Haliny, inspirowane malarstwem Wyspiańskiego, uczestniczki warsztatów tworzyły projekty witraży. Powstały piękne kolorowe prace – ekspozycja w bibliotece. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.