wyspianski1Piękne stroje regionalne, kolorowe kwiaty i uśmiechnięte twarze - tak wyglądał barwny korowód, który 8 maja przeszedł ulicami Węgrzc do obelisku z pamiątkową tablicą, która upamiętnia miejsce gdzie stał dom Stanisława Wyspiańskiego wyburzony w 1914 roku przez wojsko austriackie celem oczyszczenia przedpola fortu „Łysa Góra”. W ten sposób mieszkańcy gminy Zielonki świętowali imieniny poety, malarza, dramaturga tworzącego w epoce Młodej Polski.

Zapraszamy również na: film.


Rok 2017, z inicjatywy rady gminy Zielonki, został ogłoszony rokiem Stanisława Wyspiańskiego. Wśród wielu uroczystości upamiętniających tego wybitnego artystę był uroczysty przemarsz i złożenie kwiatów w dniu jego imienin. Orszakowi przewodził Lajkonik, który związany jest z postacią Stanisława Wyspiańskiego – bowiem to on w 1904 roku zaprojektował strój Lajkonika, zwanego także Konikiem Zwierzynieckim.

wyspianski2
W uroczystości wzięli udział: Renata Kosno radna gminy Zielonki, Augustyn Jach – sołtys Węgrzc oraz Mariusz Zieliński – dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach. W kolorowym orszaku pełnym strojów krakowskich pięknie prezentowały się m.in przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola w Węgrzcach, uczniowie z Zespołu Szkół w Bibicach, Szkoły Podstawowej w Owczarach, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Węgrzcach, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Bibic i Węgrzc, harcerze oraz mieszkańcy gminy Zielonki.
Po przemarszu pod obelisk upamiętniający pobyt Stanisława Wyspiańskiego w Węgrzcach złożono kwiaty.
- W imieniu wszystkich mieszkańców gminy Zielonki składam kwiaty naszemu wieszczowi - poecie w dowód wdzięczności – mówił Augustyn Jach, sołtys Węgrzc dziękując także za liczne przybycie. Fragment dramatu „Wyzwolenie” przeczytała węgrzecka poetka Zofia Daszkiewicz.
KB
Więcej zdjęć: tutaj.

wyspianski3

wyspianski4