konferencja1Ponad sto osób uczestniczyło w konferencji zorganizowanej przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach „Wyspiański wraca do Węgrzc” - poświęconej młodopolskiemu artyście, który ostatnie lata życia spędził w podkrakowskich Węgrzcach. Zaproszeni goście mogli wysłuchać wykładu dr. hab. Łukasza Gawła o dziedzictwie Wyspiańskiego; usłyszeć szczegóły dotyczące węgrzeckiego okresu życia artysty, o których opowiadała Monika Śliwińska, autorka książki „Wyspiański. Dopóki starczy życia”; a także poznać osobiście Dorotę Wyspiańską-Zapędowską, wnuczkę Stanisława Wyspiańskiego, córkę syna artysty - Stanisława, znanego z obrazu "Śpiący Staś".

Imprezę prowadziła Agnieszka Mandat, znana aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa, profesor krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego. W 2017 r., w ramach obchodów Roku Stanisława Wyspiańskiego w gminie Zielonki, zorganizowano wiele przedsięwzięć, o których zebranym opowiedziała Iwona Opałka z Działu Promocji, Informacji i Współpracy CKPiR (broszura). Przy akompaniamencie Jurajskiej Kapeli Folklorystycznej krakowiaka zatańczył zespół FolkoweLove. Natalia Kaja Chmielewska oraz Robert Ciszewski, studenci Akademii Sztuk Teatralnych zaprezentowali fragmenty „Wesela”, przygotowane pod opieką Agnieszki Mandat.
- Ten Wyspiański, który wraca do Węgrzc, tak naprawdę dla każdej osoby stąd jest nie do wyparcia. I to również jest cecha dziedzictwa. Dziedzictwo jest elementem ostatecznego sprawdzenia naszej wolności. Jeżeli ktoś nam próbuje odebrać nasze dziedzictwo to znaczy, że coś jest bardzo niedobrego i w historii kończyło się to złymi rzeczami – mówił podczas swojego wykładu dr hab. Łukasz Gaweł, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie.
- Ciekawe jest to, że Wyspiański był człowiekiem skrytym i stronił od ludzi, a właśnie tu, w Węgrzcach, wyczekiwał tych odwiedzin i witał gości z o wiele większą radością niż to wynikało z jego krakowskiego życia – opowiadała Monika Śliwińska, autorka książki „Wyspiański. Dopóki starczy życia”.
- Jak mogę nie być zakochana w dziadku, skoro to był taki człowiek z charakterem – niepokorny i genialny – mówiła Dorota Wyspiańska-Zapędowska.
Goście z zainteresowaniem oglądali wystawę reprintów pasteli artysty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Można było także zdobyć autografy wnuczki Wyspiańskiego oraz autorki biografii, Moniki Śliwińskiej. Na stoisku promocyjnym CKPiR przygotowało m.in. broszury z podsumowaniem Roku Stanisława Wyspiańskiego, ulotki o nowym szlaku turystycznym wytyczonym po terenie gminy i poświęconym artyście, zakładki z muralem przedstawiającym S. Wyspiańskiego autorstwa Mikołaja Rejsa oraz butony z podobizną Wyspiańskiego.
Wójt gminy Zielonki Bogusław Król wraz z przewodniczącym Rady Gminy Ryszardem Krawczykiem wręczyli pamiątkowe dyplomy osobom i organizacjom zaangażowanym w działania podjęte dla upamiętnienia młodopolskiego artysty. Program konferencji zwieńczył pokaz filmu „Gmina Zielonki – czerpać z ludowości” TVP Kraków, poprzedzony słowem wstępnym autorki filmu Inki Boguckiej.
Na zakończenie organizatorzy przygotowali dla gości niespodziankę – pamiątkową koszulkę ze wspomnianym muralem, który widnieje na elewacji Szkoły Podstawowej w Bibicach; otrzymali ją wszyscy obecni.
KB

Więcej zdjęć: tutaj.

konferencja2a

konferencja3

konferencja5