Rozmiar czcionki: Rozmiar normalny | A+ | A++
Opcje kontrastu Domyślny | BW | YB | BY |

Gmina Zielonki - witamy na stronie internetowej.

Batowice115 stycznia br. odbył się w Batowicach coroczny Dzień Babci i Dziadka organizowany przez sołtys sołectwa Batowice Elżbietę Gołąb wraz z radą sołecką oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Batowic. W programie były występy artystyczne, prezenty i wspólne kolędowanie.

Zaczęto od powitania uczestników przez panią sołtys oraz przedstawienia nowej przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich Danuty Zbroi, która objęła funkcję po Zofii Raźny. Babcie i dziadkowie wysłuchali występu artystycznego: Karoliny Król, Zosi Mielnickiej, Ali Pocięgiel oraz Weroniki Stec. Dziewczynki zaśpiewały trzy kolędy: „Przybieżeli do Betlejem”, „Cicha noc” i „Dzisiaj w Betlejem”, które przeplotły recytacją wiersza pt. "Kochana Babciu i Dziadku", autorstwa jednej z uczestniczek wydarzenia Stefanii Stec, w którym wyrażono życzenia: 

„Babciu, Dziadziu bardzo Was kochamy 

I przestać nie zamierzamy. 

Życzenia nasze z serca płyną, 

W  zdrowiu, szczęściu niechaj żyją”.

Występ zwieńczyły kolęda oraz „Sto lat” zagrane przez Alicję na trąbce. 

Nie zabrakło upominków, w postaci wykonanych przez panią sołtys mydełek z lawendą, którą to roślinę uprawia jedna z mieszkanek Renata Pocięgiel. Był to także czas wspólnego kolędowania – podczas tego przemiłego wieczoru na akordeonie akompaniował Grzegorz Sendor. Poza wyśpiewaniem tradycyjnych kolęd takich jak „A wczora z wieczora” wykonano również zupełnie inne utwory, m.in. znane pieśni ludowe – „Szła dzieweczka do laseczka” oraz „W zielonym gaju”. Nie zabrakło nawet tańców! 

Ponadto Stefania Stec przygotowała śpiewnik z kolędami oraz pastorałkami. Co ciekawe, były to utwory z czasów jej dzieciństwa, które niedawno spisała z pamięci i stworzyła mały śpiewnik. Uczestnicy z chęcią opowiadali przeróżne historie. Z uśmiechami babcie oraz dziadkowie mówili o swoich pasjach, wspominali przodków, a także dzielili się informacjami o swojej ukochanej miejscowości, w której dba się o tradycje. 

Na wydarzeniu obecna była także Monika Karlińska-Nawara, prezes Fundacji im. Marszałka Marka Nawary. Opowiedziała, ile dzieje się w Batowicach i jak aktywni są tam właśnie seniorzy. Uczestniczą w zajęciach komputerowych, spacerach z kijkami i innych przedsięwzięciach i atrakcjach.

Mimo mroźnej oraz śnieżnej aury za oknem był to wieczór pełen ciepła, które wytworzyli wszyscy uczestnicy tegorocznego Dnia Babci i Dziadka w Batowicach w miejscu, które tworzą ludzie żyjący w przyjaźni i współpracy. 

KK

 

Batowice3
Batowice1
Batowice2
Batowice4
Batowice21
Batowice23
Batowice24
Batowice31