1.png

Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zaprasza do uczestnictwa w Webinarze „Wyzwania w integrowanej ochronie roślin związane z Zielonym Ładem”, którego Organizatorem jest Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.Bezpłatny Webinar odbędzie się 24.01.2022 r. w godz. 9:00 – 12:00. Szkolenie skierowane jest do osób chcących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu agrotechniki wybranych roślin uprawnych. Kwalifikuje się ono do zaliczenia w ramach zadań realizowanych przez ARiMR. Wykładowcami są doświadczeni praktycy z tej dziedziny wiedzy rolniczej. Zapisy na szkolenie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

W przypadku pytań prosimy o kontakt: 697 039 025, 14 66 301 83. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Organizatora: https://modr.pl/szkolenia

Karta zgłoszenia: pobierz plik (*pdf)

us w KrakowieW 2022 roku Urząd Statystyczny w Krakowie będzie przeprowadzał na terenie województwa małopolskiego liczne badania ankietowe. Podstawę prawną realizacji badań statystycznych stanowi ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (t.j.: Dz. U. z 2021 r. poz. 955 z późn. zm.) oraz coroczne rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na dany rok. Wszystkie badania realizowane są głównie metodą wywiadu telefonicznego przez pracowników Urzędu Statystycznego (ankieterów i teleankieterów statystycznych) w gospodarstwach domowych, gospodarstwach rolnych, punktach usługowych, targowiskach oraz na przejściach granicznych na terenie województwa małopolskiego. Każdy z ankieterów posiada legitymację wydaną przez Dyrektora Urzędu Statystycznego w Krakowie (wzór legitymacji: (pobierz plik *pdf).

Czytaj więcej: Badania ankietowe Urzędu Statystycznego w 2022 r.

Szanowni Państwo, jesteśmy badaczkami z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, reprezentującymi Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej oraz Instytut Socjologii. Od wielu lat badamy przestrzeń komunikowania lokalnego ze szczególnym uwzględnieniem jego samorządowego aspektu. Dziesięć lat temu przeprowadzono pierwsze badanie nad instrumentami komunikowania samorządów terytorialnych w Polsce, których wyniki mogą Państwo znaleźć w publikacji dostępnej pod linkiem https://www.sbc.org.pl/dlibra/publication/93030/edition/87785/content.

Czytaj więcej: Prośba o udział w badaniu prowadzonym przez Uniwersytet Śląski

Instytut Medycyny Wsi w Lublinie informuje rolników o możliwości wykonania bezpłatnych  badań w ramach realizowanego Narodowego Programu Zdrowia  na lata 2021-2025 tj.:
- serologicznych (krwi) w kierunku boreliozy metodą ELISA w klasie IgM i Ig G;
 - serologicznych (krwi) w kierunku boreliozy metodą Western Blot w klasie IgM i Ig G;
 - serologicznych (krwi) w kierunku toksoplazmozy  metodą ELISA w klasie IgM i Ig G oraz awidność IgG u osób z dodatnim wynikiem w klasie IgG;
 - serologicznych (krwi) w kierunku od kleszczowego zapalenia mózgu (KZM)  metodą ELISA w klasie IgM i Ig G lub badania poziomu przeciwciał klasy IgG u osób zaszczepionych przeciw KZM ( kontrola efektywności szczepienia).

Czytaj więcej: Informacja dla rolników

wot

Rok 2021 był pełen wyzwań dla żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek”. Małopolscy terytorialsi cały czas rozwijali swój potencjał i podnosili kwalifikacje. Szeregi Brygady zasila obecnie ponad 1000 żołnierzy. W ramach operacji „Trwała Odporność” żołnierze kontynuowali działania związane z Covid-19, blisko współpracując z Policją, samorządami, szpitalami oraz Państwową Inspekcją Sanitarną.

Czytaj więcej: Podsumowanie 2021 roku w 11 MBOT