Już na początku października 2014 roku rozpocznie się realizacja projektu „Prosto do szkoły”, który finansowany jest w ramach I edycji konkursu FIO Małopolska Lokalnie. Nieformalna grupa Reh-aktywni, której koordynatorką jest Pani Natalia Wichrowska wraz z instytucją wspierającą mającą siedzibę na terenie naszej gminy - Fundacja Socjometr Laboratorium Rozwiązań Społecznych, wygrali konkurs na realizację zadań publicznych z zakresu ochrony zdrowia i podnoszenia świadomości prozdrowotnej.

W ramach realizowanego projektu zespół rehabilitantów odwiedzi wszystkie szkoły znajdujące się na terenie gminy Zielonki i przeprowadzi badania przesiewowe wśród uczniów, którzy będą posiadali zgody rodziców. Podczas badania, rehabilitanci szczególną uwagę będą zwracali na błędy postawy oraz niepokojące objawy w okolicach kręgosłupa, kończyn górnych i dolnych. Efekty diagnozy zostaną spisane na specjalnie do tego przygotowanej karcie informacyjnej. Wszyscy rodzice otrzymają taką kartę, w której będą mogli przeczytać opinię ekspertów na temat postawy swojego dziecka oraz wskazania do pracy nad ewentualnymi wadami. Bardzo ważnym elementem oprócz samego badania jest również uświadamianie przyczyn zdiagnozowanych wad oraz przedstawienie tego, jak i co rodzice mogą robić (na co zwracać uwagę), aby ich pociechy cieszyły się w pełni zdrowiem. Właśnie dlatego po przeprowadzonych badaniach, wszyscy rodzice dzieci poddanych diagnozie są zaproszeni do udziału w organizowanych w każdej szkole dyskusji i wykładów ekspertów od wad postawy. Na spotkaniach przedstawione będą typowe wady postawy zdiagnozowane w danej szkole wraz z omówieniem przyczyn i metodami terapii tych schorzeń. Dodatkowo będzie to okazja, aby zadać ekspertom pytania dotyczące wad postawy, profilaktyki i ewentualnego leczenia.
 W tegorocznym konkursie złożono ponad 400 wniosków w całym województwie. Projekt „Prosto do szkoły” uzyskał wysoką liczbę punktów i znalazł się w pierwszej 10 najlepiej ocenionych projektów, a patronat nad całym projektem objął Urząd Gminy Zielonki. Gorąco zachęcamy rodziców do udzielenia zgody do wzięcia udziału w badaniu ich pociech, a wszelkich informacji na temat projektu mogą Państwo szukać w Internecie na stronie projektu: www.synapsa-fizjoterapia.pl oraz dzwoniąc do koordynatora i głównego specjalisty projektu Pani Natalii Wichrowskiej (600 260 666).

logo SFOK kluczelogo fio malopolskalokalnielogo soc1Logo kolor

* Urząd Gminy Zielonki nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczonych ogłoszeń i reklam oraz osób i firm zamieszczających swoje reklamy na tej stronie internetowej