2.png

Rok Pucheroka

konferencjaTrwa Rok Pucheroka w gminie Zielonki. 25 września Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach zorganizowało konferencję naukową „Pucheroki. Tradycja i współczesność” pod patronatem  Muzeum Krakowa i Wójta Gminy Zielonki, we współpracy z Muzeum Etnograficznym w Krakowie, jako część projektu „Rok Pucheroka w gminie Zielonki” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Kultura ludowa i tradycyjna”. To już trzecia konferencja przygotowana przez CKPiR poświęcona niematerialnemu dziedzictwu kulturowemu gminy Zielonki – po zorganizowanej na 750-lecie Zielonek i poświęconej Katarzynie Gawłowej w 2010 roku i „Wyspiański wraca do Węgrzc” z 2017 roku. Konferencja odbyła się w Bibicach - uhonorowano też gościa specjalnego, bibiczanina, regionalistę, Pucheroka od lat czterdziestych XX wieku – pana Henryka Banasia - przed bibicką Izbą Regionalną zaśpiewano mu gromkie „Sto lat”. Była to okazja podziękować osobie, dzięki której w sporej mierze zwyczaj Pucheroków przetrwał.

Czytaj więcej: Naukowo o pucherokach – historia i współczesność, z nawiązaniem do przyszłości

puch1

 

Rok 2020, czyli 240. rocznica zakazania żakom występowania z oracjami przed krakowskimi kościołami, został ogłoszony przez Radę Gminy Zielonki Rokiem Pucheroka. Na działania Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach pozyskało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Kultura ludowa i tradycyjna” w wysokości 30 tys. zł. W lipcu odbyły się cztery pierwsze warsztaty dla dzieci.

Czytaj więcej: Z Pucherokami przez cały 2020 rok

IMGP6305

Gra „Pucheroki” to rodzinna, edukacyjna gra planszowa powstała z myślą o promocji unikatowego zwyczaju "chodzenia po pucherach". Poprzez tę grę poznajemy także walory przyrodnicze, turystyczne, krajoznawcze i kulturowe ojczyzny Pucheroków - Gminy Zielonki.
Gra „Pucheroki” powstała w Dziale Promocji, Informacji i Współpracy CKPiR w kooperacji z firmą Polskie Gry Planszowe. To firma, która już od lat z sukcesami tworzy gry planszowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych m.in. „Odkryj Wawel”, „Bitwa pod Grunwaldem” czy „Kocham Polskę”. Za przygotowanie merytoryczne projektu byli odpowiedzialni pracownicy Działu Promocji, Informacji i Współpracy CKPiR. Autorem koncepcji gry i ilustracji jest Paweł Kołodziejski.

 

Czytaj więcej: Jak Pucherok stał się bohaterem gry planszowej

rowerowa zabawaW związku z tym, iż w stanie epidemii nie możemy zorganizować dla Was siódmego już Rajdu Rowerowego po gminie Zielonki, zapraszamy w tym roku na indywidualne przejażdżki rowerowe w koszulce i z mapą gminy Zielonki, które będą na Was czekać do odbioru w siedzibie Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, czyli hali sportowej w Zielonkach przy ul. Ks. Jana Michalika 2A.
Zachęcamy do nadsyłania zdjęć z wypraw rowerowych po gminie Zielonki i pomysłów na trasę, wszelkie relacje mile widziane, również filmowe. Każdy kto prześle zdjęcie z wyprawy na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., na którym jej uczestnik/cy pozują z rowerem i w naszej koszulce, weźmie udział w losowaniu nagród.
Koszulkę i mapę można odbierać 7 dni w tygodniu w godzinach od 8.00 do 20.00 w hali sportowej od 7 czerwca (niedziela) aż do wyczerpania zapasów. Zgoda na udział do wypełnienia: pobierz. Startujemy! Szczegóły na plakacie.