1.png

Rok Pucheroka

plakat konkurs filmiki o pucherokach 21W  ramach Gminnego Przeglądu Pucheroków 2021 roku zapraszamy do udziału w konkursie na ciekawy filmik o pucherokach. Prosimy o przesyłanie krótkich filmów (max do 3 min), w którym pokazany będzie przynajmniej jeden z poniższych wariantów:
-zwyczaj chodzenia po domach w Niedzielę Palmową w stroju pucheroka,
-wygłaszanie oracji w stroju pucheroka,  
-etap kompletowania stroju pucheroka najbardziej zbliżonego do tradycyjnego i przebierania się w elementy tego stroju.
Na wszystkich, którzy prześlą filmiki, czekają atrakcyjne nagrody, natomiast za I, II i III miejsca uczestnicy konkursu otrzymają dodatkowe bony finansowe. Szczegóły w regulaminie. Inspiracji i pomysłów można szukać w  książce pt. „Bibicka pieśń” H. Banasia oraz na stronie www.ckpir.zielonki.pl w zakładce Warto wiedzieć/Tradycje i zwyczaje. Filmiki prosimy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - czekamy do 29.03.2021.

pucheroki fot.M.Kmita Fugiel

 

Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach zaprasza do udziału w konkursie plastycznym "Pucheroki". Od XVIII wieku na tydzień przed Wielkanocą chodzą po Bibicach (i innych miejscowościach, które dziś składają się na gminę Zielonki) pucheroki, odwiedzają gospodynie, wygłaszają oracje, zbierają datki. W konkursie można stworzyć na ich temat pracę malarską, przestrzenną lub techniką dowolną i zgłosić do 25 marca 2021 roku. Wszystkie ważne informacje można znaleźć w regulaminie. Więcej o tym pięknym zwyczaju: tutaj. Można również obejrzeć: film.

konferencja Pucheroki

 

W serwisie Youtube na kanale gminy Zielonki udostępniliśmy filmy zawierające wystąpienia prelegentów podczas konferencji „Pucheroki. Tradycja i współczesność”, która odbyła się 25 września 2020 r. w Bibicach. Zapraszamy także do obejrzenia krótkiego wprowadzenia oraz materiałów dodatkowych.

  „Z oracją na pueri – miejskie korzenie podkrakowskiego zwyczaju” -  dr Andrzej Szoka, kierownik Działu Tradycji i Folkloru Krakowa Muzeum Krakowa;
„Pucheroki w źródłach etnograficznych i ikonograficznych” -  Beata Skoczeń-Marchewka, starszy kustosz Muzeum Etnograficznego im. S. Udzieli w Krakowie;
„Kultywowanie tradycji Pucheroków na przestrzeni 70 lat pracy kulturalno-historycznej Henryka Banasia w Bibicach” - Anna Sobczyk;
„Rola instytucji kultury i lokalnych działaczy w podtrzymywaniu i popularyzowaniu zwyczaju Pucheroków” -  Małgorzata Kmita-Fugiel, kierownik Działu Promocji, Informacji i Współpracy CKPiR w Zielonkach;
„Centrum Dziedzictwa Niematerialnego – przykłady współpracy Muzeum Krakowa z lokalnymi społecznościami” -  Izabela Okręglicka – adiunkt, Dział Tradycji i Folkloru Krakowa Muzeum Krakowa.

bycjakpucherok4

Prawie 150 dzieci i młodzieży uczestniczyło w warsztatach, dzięki którym poznały one unikatowy zwyczaj Pucheroków. W Zielonkach, Korzkwi i Bibicach odbyło się 10 spotkań podczas, których powstawały kolorowe czapy – znak rozpoznawczy Pucheroków. Warsztaty są jednym z elementów projektu realizowanego przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach.

Czytaj więcej: Być jak Pucherok 

pucherok1

5 figurek Pucheroków pojawiło się w Bibicach i Zielonkach. Figurki mają popularyzować unikatowy zwyczaj, będą też atrakcją dla osób biorących udział w queście „Wyprawa "na puchery" po gminie Zielonki”. Pomniczki są jednym z elementów projektu realizowanego przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Figurki Pucheroków autorstwa Piotra Bubaka znaleźć można w 5 ważnych miejscach gminy Zielonki związanych ze zwyczajem Pucheroków: trzy w Bibicach i dwie w Zielonkach.

Czytaj więcej: Figurki Pucheroków, quest i aplikacja mobilna promują unikatowy zwyczaj