Rok Pucheroka

Miło nam poinformować, że 30 kwietnia 2020 r. CKPiR podpisało umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie zadania „Rok Pucheroka w gminie Zielonki” w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna. Otrzymaliśmy 30 tys. zł na:
1) warsztaty dla dzieci ze szkół i przedszkoli, świetlic środowiskowych, półkolonii CKPiR mające na celu przybliżenie zwyczaju Pucheroków;
2) konferencję naukową - sesję naukową poświęconą trwającej od 1780 r. tradycji chodzenia po pucherach w podkrakowskich wsiach, zachowania tradycji, propagowania tej tradycji wśród mieszkańców napływowych oraz współczesnej roli kultury ludowej i tradycyjnej w integracji społeczności lokalnej, wraz z częścią artystyczną, w ramach której zaprezentuje się lokalna kapela ludowa, zespół a także zostanie zaprezentowana inscenizacja chodzenia Pucheroków po domach;
3) utworzenie na terenie gminy Zielonki 5 figurek Pucheroków, postawionych w miejscach istotnych ze względu na przekaz historyczny, nawiązujących do tradycji chodzenia Pucheroków;
4) plenerowa gra rodzinna oparta na ww. figurach oraz miejscach związanych z tradycją w formie questu wraz z aplikacją mobilną.
Terminy wykonania poszczególnych zadań będą uzależnione od sytuacji epidemicznej. O projekcie będziemy na bieżąco informować na naszej stronie ckpir.zielonki.pl oraz w zakładce Rok Pucheroka. 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

logo mk i ck

kolaż 2Uczniowie klasy 1d Szkoły Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Bibicach, mimo izolacji, postanowili wziąć aktywny udział w Roku Pucheroka, który obecnie obchodzimy w naszej gminie. Po oglądnięciu filmu z Przeglądu Pucheroków, który odbył się w zeszłym roku oraz filmu instruktażowego „Jak zrobić czapkę Pucheroka” dzieci wykonały barwne czapki oraz wzięły na warsztat pucherokowe kolorowanki. Nie oddamy koronawirusowi naszych tradycji i mimo epidemii działamy!

Marta Nazimek-Kolano

Album zdjęć: link

stopklatkaCzapkę Pucheroka można zrobić dla siebie lub dziecka, ale też w wersji mini jako ozdobę na wielkanocny stół. Niech nam przypomina o pucherokowej tradycji. Taka kolorowa ozdoba inspirowana zwyczajem z XVII wieku to propozycja na wspólną, plastyczną aktywność w zaciszu domowym. Spędzajcie razem czas, zostańcie w domu. Zapraszamy na film: link.

pucheroki fot.M.Kmita FugielW Niedzielę Palmową już od świtu ujadają psy, słychać dziecięce głosy, tumult, harmider, śmiech. To pucheroki wyruszają w drogę – od domu do domu w Zielonkach, Bibicach i Trojanowicach w gminie Zielonki, a od niedawna znów w Tomaszowicach w gminie Wielka Wieś. Pucheroki, czyli chłopcy w barwnych szpiczastych czapach. Mają umazane sadzą twarze, ubrani są w kożuchy wywrócone futrem na wierzch, przepasane słomianymi powrósłami na krzyż. W lewej ręce dzierżą koszyk na wiktuały, a w prawej młotek do wystukiwania rytmu. Do tego mówią zabawne wiersze, zwane oracjami. Skąd wziął się w podkrakowskich wsiach ten unikatowy zwyczaj?

Czytaj więcej: Pucherocy chodzą, swe oracje głoszą - historia unikatowego zwyczaju 

Pucherokowe czapkiO pucherokową tradycję w tym roku możemy dbać tylko w zaciszu domowym, tak jest najbezpieczniej dla wszystkich. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zostać Pucherokiem i zrobić kolorową, stożkową czapkę w warunkach domowych. Jak tego dokonać pokażą Wam uczestnicy warsztatów plastycznych z 2012 roku. Archiwalne już zdjęcia wykonane były w ramach projektu Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Zielonki zrealizowanego we współpracy z Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach “Pucheroki i Herody - Promocja zwyczajów ludowych Korony Północnego Krakowa poprzez wytworzenie lalek, druk folderu oraz warsztaty dla uczniów”. Oglądajcie do końca – usłyszycie i zobaczycie jak recytuje się pucherokową orację. Gotową czapkę po tegorocznej Niedzieli Palmowej zawsze można zachować na następną, kiedy, jak mamy nadzieję, uda nam się spotkać na przeglądzie. Zapraszamy na film: link.