Skip to main content
search
Relacje

Innowacyjnie, interaktywnie, interesująco w Nano-Bibicach

By 11 maja 2016No Comments

Ostatnia aktualizacja 11 maja 2016 przez admin

DSC072876 maja w Zespole Szkół w Bibicach odbyła się interaktywna wystawa eksponatów uczniowskich pt. „Nano-Bibice”. Była ona jednym z wydarzeń podsumowujących europejski projekt IRRESISTIBLE, w którym wzięli udział gimnazjaliści pod opieką nauczycieli Małgorzaty Maruszak-Kobas i Jarosława Ozgi. Celem projektu było zainteresowanie uczniów zagadnieniami nanotechnologii i innowacji, nauka przez odkrywanie oraz wspieranie zaangażowania młodych w proces odpowiedzialnych badań naukowych. Wdraża go 14 ośrodków naukowych oraz instytucji z 10 krajów europejskich. W Polsce realizowany jest przez Wydział Chemii UJ we współpracy z Muzeum UJ.

Międzynarodowy projekt IRRESISTIBLE jest częścią programu FP7- Nauka w społeczeństwie – 2013-1, Działanie 5.2.2 Młodzież i nauka. Polskim koordynatorem projektu jest dr Iwona Maciejowska z Zakładu Dydaktyki Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, sprawująca pieczę nad realizacją zadań projektu w 30 szkołach w Polsce. Zespół Szkół w Bibicach przystąpił do niego w  październiku 2015 r. Skorzystało z niego 23 ochotników z dwóch klas gimnazjalnych; kl II a oraz kl IIIc. Udział w projekcie nie tylko pozwolił młodzieży zdobyć nowe informacje, ciekawe umiejętności ale również okazał się wspaniałą przygodą integrującą wiedzę z różnych dyscyplin. Uczestniczyli oni w zajęciach pozalekcyjnych, poświęconych nanotechnologii, odpowiedzialnie prowadzonym badaniom naukowym oraz innowacjom,  pogłębiali swą wiedzę w internecie, przy wykorzystaniu narzędzi web 2.0, stworzyli pełną ciekawostek gazetkę szkolną, zwiedzili wystawę interaktywną pt „Wszystko jest liczbą” w Collegium Maius UJ oraz wzięli udział  w warsztatach dotyczących eksponatów interaktywnych przeprowadzonych przez dr Macieja Kluzę. Spotkali się też z naukowcami na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, oraz  pracując w  grupach przygotowali wystawę interaktywną pod nazwą „Nano-Bibice”. „Biopodróż”, „Od zapisu do zarysu”, „Nanokostka”, „Nanospryciarze” i „Nanomózg” to eksponaty, które przygotowali i zaprezentowali publiczności 6 maja.  Wystawę odwiedziła koordynator projektu IRRESISTIBLE w Polsce dr Iwona Maciejowska, dyrektor ZS w Bibicach, Beata Pieńkowska, nauczyciele, uczniowie szkoły oraz rodzice.
Autorzy eksponatu „Od zapisu do zarysu” zaprezentowali widzom  proces powstawania obrazu na monitorze komputera, a więc rolę, jaką w procesie przetwarzania danych pełnią podzespoły komputerowe: twardy dysk, procesor i karta graficzna. Ponadto przygotowali quiz z wiedzy IT w szczególności tej zdobytej podczas poznawania eksponatu.
Pomysłodawcy „Biopodróży” zaprosili do interaktywnej gry, w której planszą był model ludzkiego ciała, a pionkiem – nanorobot. Odbywając wędrówkę przez kolejne etapy gracz otrzymywał pytania oraz problemy do rozwiązania, które pozwoliły sprawdzić lub poszerzyć wiedzę z zakresu biologii i nanotechnologii.
„Nanokostka”dla niejednego odwiedzającego wystawę okazała się nie lada wyzwaniem. Eksponat bowiem składał się z 10 różnych kostek Rubika o różnych stopniach trudności z naklejonymi na ich ścianki karteczkami. Każda ułożona warstwa  kostki odsłaniała jedną  ciekawostkę z nanotechnologii.
„Nanospryciarze” to gra wielkoformatowa na macie przygotowana w konwencji gier planszowych z kostką,  w której pionkami byli sami uczestnicy, a  przewidziane na trasie od startu do mety zadania, pytania, zagadki dostarczały zawodnikom wiedzy o nanotechnologii.
„Nanomózg” to zabawa interaktywna dla 2 osób polegająca na dopasowywaniu do pytań właściwych odpowiedzi. Każdy z uczestników wybierał planszę z pytaniami dla swojego przeciwnika. Ten  odpowiadał, naciskając jednocześnie punkty przy pytaniu i odpowiedzi.  Sukces  sygnalizowała zapalająca się czerwona dioda. Wygrywał ten z graczy, który zgromadził na swoim koncie więcej poprawnych odpowiedzi.
Dla autorów najciekawszego eksponatu przewidziano nagrodę; bon o wartości 200 zł. Zdobyła ją drużyna z klasy IIa, która opracowała zabawkę edukacyjną „Nano-mózg”, natomiast nagrodę publiczności zdobyła prezentacja „Od zapisu do zarysu”, drużyny z klasy IIIc.  Zwycięski eksponat będzie reprezentował szkołę w Bibicach na wystawie eksponatów wszystkich uczestników projektu IRRESISTIBLE w Polsce. Będzie  ona dostępna dla odwiedzających od 18 maja do lipca 2016 r w Collegium Maius.  Zwycięzcy międzyszkolnego konkursu pojadą na wycieczkę zagraniczną, by spotkać się z uczestnikami z innych krajów oraz do Centrum Nauki Kopernik.
Nanotechnologia to bardzo prężnie rozwijająca się dziedzina nauki zajmująca się tworzeniem określonych struktur na poziomie nanometrycznym, czyli atomów i molekuł, wykorzystywana np. w technologii materiałowej.
KŁK

Szczegółowe informacje dotyczące realizacji projektu w ZS w Bibicach tutaj:

Więcej zdjęć z wystawy tutaj:

 

DSC07130
DSC07151DSC07171DSC07179DSC07194DSC07243DSC07271DSC07276DSC07287

 

 

Close Menu
 
18 lipca 2024
Skip to content