Skip to main content
search
Relacje

Innowacyjnie, interaktywnie, interesująco w Nano-Bibicach

By 11 maja 2016No Comments

Ostatnia aktualizacja 11 maja 2016 przez admin

DSC072876 maja w Zespole Szkół w Bibicach odbyła się interaktywna wystawa eksponatów uczniowskich pt. „Nano-Bibice”. Była ona jednym z wydarzeń podsumowujących europejski projekt IRRESISTIBLE, w którym wzięli udział gimnazjaliści pod opieką nauczycieli Małgorzaty Maruszak-Kobas i Jarosława Ozgi. Celem projektu było zainteresowanie uczniów zagadnieniami nanotechnologii i innowacji, nauka przez odkrywanie oraz wspieranie zaangażowania młodych w proces odpowiedzialnych badań naukowych. Wdraża go 14 ośrodków naukowych oraz instytucji z 10 krajów europejskich. W Polsce realizowany jest przez Wydział Chemii UJ we współpracy z Muzeum UJ.

Międzynarodowy projekt IRRESISTIBLE jest częścią programu FP7- Nauka w społeczeństwie – 2013-1, Działanie 5.2.2 Młodzież i nauka. Polskim koordynatorem projektu jest dr Iwona Maciejowska z Zakładu Dydaktyki Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, sprawująca pieczę nad realizacją zadań projektu w 30 szkołach w Polsce. Zespół Szkół w Bibicach przystąpił do niego w  październiku 2015 r. Skorzystało z niego 23 ochotników z dwóch klas gimnazjalnych; kl II a oraz kl IIIc. Udział w projekcie nie tylko pozwolił młodzieży zdobyć nowe informacje, ciekawe umiejętności ale również okazał się wspaniałą przygodą integrującą wiedzę z różnych dyscyplin. Uczestniczyli oni w zajęciach pozalekcyjnych, poświęconych nanotechnologii, odpowiedzialnie prowadzonym badaniom naukowym oraz innowacjom,  pogłębiali swą wiedzę w internecie, przy wykorzystaniu narzędzi web 2.0, stworzyli pełną ciekawostek gazetkę szkolną, zwiedzili wystawę interaktywną pt „Wszystko jest liczbą” w Collegium Maius UJ oraz wzięli udział  w warsztatach dotyczących eksponatów interaktywnych przeprowadzonych przez dr Macieja Kluzę. Spotkali się też z naukowcami na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, oraz  pracując w  grupach przygotowali wystawę interaktywną pod nazwą „Nano-Bibice”. „Biopodróż”, „Od zapisu do zarysu”, „Nanokostka”, „Nanospryciarze” i „Nanomózg” to eksponaty, które przygotowali i zaprezentowali publiczności 6 maja.  Wystawę odwiedziła koordynator projektu IRRESISTIBLE w Polsce dr Iwona Maciejowska, dyrektor ZS w Bibicach, Beata Pieńkowska, nauczyciele, uczniowie szkoły oraz rodzice.
Autorzy eksponatu „Od zapisu do zarysu” zaprezentowali widzom  proces powstawania obrazu na monitorze komputera, a więc rolę, jaką w procesie przetwarzania danych pełnią podzespoły komputerowe: twardy dysk, procesor i karta graficzna. Ponadto przygotowali quiz z wiedzy IT w szczególności tej zdobytej podczas poznawania eksponatu.
Pomysłodawcy „Biopodróży” zaprosili do interaktywnej gry, w której planszą był model ludzkiego ciała, a pionkiem – nanorobot. Odbywając wędrówkę przez kolejne etapy gracz otrzymywał pytania oraz problemy do rozwiązania, które pozwoliły sprawdzić lub poszerzyć wiedzę z zakresu biologii i nanotechnologii.
„Nanokostka”dla niejednego odwiedzającego wystawę okazała się nie lada wyzwaniem. Eksponat bowiem składał się z 10 różnych kostek Rubika o różnych stopniach trudności z naklejonymi na ich ścianki karteczkami. Każda ułożona warstwa  kostki odsłaniała jedną  ciekawostkę z nanotechnologii.
„Nanospryciarze” to gra wielkoformatowa na macie przygotowana w konwencji gier planszowych z kostką,  w której pionkami byli sami uczestnicy, a  przewidziane na trasie od startu do mety zadania, pytania, zagadki dostarczały zawodnikom wiedzy o nanotechnologii.
„Nanomózg” to zabawa interaktywna dla 2 osób polegająca na dopasowywaniu do pytań właściwych odpowiedzi. Każdy z uczestników wybierał planszę z pytaniami dla swojego przeciwnika. Ten  odpowiadał, naciskając jednocześnie punkty przy pytaniu i odpowiedzi.  Sukces  sygnalizowała zapalająca się czerwona dioda. Wygrywał ten z graczy, który zgromadził na swoim koncie więcej poprawnych odpowiedzi.
Dla autorów najciekawszego eksponatu przewidziano nagrodę; bon o wartości 200 zł. Zdobyła ją drużyna z klasy IIa, która opracowała zabawkę edukacyjną „Nano-mózg”, natomiast nagrodę publiczności zdobyła prezentacja „Od zapisu do zarysu”, drużyny z klasy IIIc.  Zwycięski eksponat będzie reprezentował szkołę w Bibicach na wystawie eksponatów wszystkich uczestników projektu IRRESISTIBLE w Polsce. Będzie  ona dostępna dla odwiedzających od 18 maja do lipca 2016 r w Collegium Maius.  Zwycięzcy międzyszkolnego konkursu pojadą na wycieczkę zagraniczną, by spotkać się z uczestnikami z innych krajów oraz do Centrum Nauki Kopernik.
Nanotechnologia to bardzo prężnie rozwijająca się dziedzina nauki zajmująca się tworzeniem określonych struktur na poziomie nanometrycznym, czyli atomów i molekuł, wykorzystywana np. w technologii materiałowej.
KŁK

Szczegółowe informacje dotyczące realizacji projektu w ZS w Bibicach tutaj:

Więcej zdjęć z wystawy tutaj:

 

DSC07130
DSC07151DSC07171DSC07179DSC07194DSC07243DSC07271DSC07276DSC07287

 

 

Close Menu
 
7 grudnia 2024
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
Skip to content