Ostatnia aktualizacja 9 lipca 2014 przez admin
6 lipca festynem i koncertem Reprezentacyjna Orkiestra Dęta „Wola” działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej z Woli Zachariaszowskiej świętowała jubileusz 20-lecia. Na przykościelnym placu spotkali się miłośnicy orkiestr dętych, a Jubilatki w szczególności. Atrakcji było wiele, dla wszystkich.
Jubileusz rozpoczęto mszą świętą w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Mszę sprawował ks. prof. Józef Krzywda, pochodzący z Woli Zachariaszowskiej, przez 4 lata muzyk orkiestry. Ksiądz proboszcz Michał Kowalski podkreślił w kazaniu, że talent muzyczny to prezent, który orkiestranci otrzymali od Boga, a ich zadaniem jest korzystać z niego i rozwijać go.
Po mszy świętej na pobliskiej scenie zaprezentował się pierwszy z zespołów: Orkiestra Dęta Sobolów pod kierownictwem Justyny Chmielnik. Orkiestra nie poprzestała na utworach instrumentalnych, był również „Szarpany” Golec uOrkiestry w wykonaniu solisty. Zabrzmiało nie ostatnie w tym dniu „Sto lat”.
Pierwszy występ był przygrywką do pełnych wzruszeń podziękowań dla dużego grona przyjaciół orkiestry. Uroczyście podziękowano pracującemu nieprzerwanie od 20 lat z orkiestrą kapelmistrzowi Lechowi Wnukowi, wiele lat grającemu na waltorni w zespole Filharmonii Krakowskiej. Pamiątkowy dyplom otrzymali również ksiądz proboszcz Michał Kowalski; wójt gminy Bogusław Król; Marek Płachta, dyrektor Centrum Kultury; Krzysztof Sokołowski, honorowy prezes OSP Wola; Adam Krokosz obecny prezes; radna gminy Zielonki Małgorzata Wywiał, która wspierała orkiestrę w staraniach o grant z „małych projektów”; Andrzej Chlebowski, mieszkaniec Woli, który orkiestry dęte z pasją fotografuje; dyrektor szkoły w Woli Romana Chadysz-Michalska; rada sołecka z sołtys Lucyną Kwiecień, wielu sponsorów wspierających orkiestrę w jej działalności i przyjaciół w jednym, których długo by można wymieniać.
Informowano o projekcie „Muzyka łączy pokolenia – kultywowanie lokalnej tradycji muzycznej Orkiestry Dętej OSP w Woli Zachariaszowskiej “Wola” poprzez zakup strojów reprezentacyjnych i instrumentów, nagranie płyty oraz organizację warsztatów” współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Projekt dotyczący orkiestry, w której grają całe rodziny, nie mógł nazywać się inaczej. Nagrana płyta jest pierwszą płytą zespołu, zawiera marsze, krakowiaki, ale i popularne utwory rozrywkowe i klasyczne.
Z kolei na scenie pojawiła się Orkiestra Dęta Echo z Michałowic, którą dyryguje Mirosław Warchołek. Muzycznie wsparł ją Lech Wnuk, wyróżniał się pośród muzyków w bladoniebieskich koszulkach czerwoną barwą nowych strojów orkiestry Wola prawdziwie w kolorze strażackiego koguta. Gościnny koncert dała również orkiestra dęta Korzkiew pod kierunkiem Michała Kwiatkowskiego. Nie zabrakło życzeń takiego jubileuszu, jaki ta orkiestra świętowała przed miesiącem – 100 lat.
Na imprezie orkiestry, nad którą pieczę sprawuje ochotnicza straż pożarna, nie mogło zabraknąć pokazu umiejętności druhów–ochotników – zaprezentowano pokaz pierwszej pomocy przy wypadku, w którym trzeba się dostać do poszkodowanego za pomocą specjalistycznego sprzętu.
Z kolei wystąpiła Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta z Zielonek pod batutą Wojciecha Karwata, za którą przyjechali i ich fani. M.in. piosenkę o sile, która jest w orkiestrach dętych, zaśpiewała reprezentacja klas muzyczno-artystycznych w Woli Zachariaszowskiej pod opieką Agnieszki Jurkiewicz. Pokaz swoich umiejętności zaprezentowały prowadzące na razie w klasyfikacji rozgrywek Grand Prix Polski cheerleaderki z Zielonek, które trenuje Katarzyna Gazda.
Spośród towarzyszących atrakcji były i te gastronomiczne, w tym pyszne ciasta. Można było upiększyć fryzurę, ale i poznać sekrety florystyki. Dla dzieci przygotowano m.in. dmuchaną zjeżdżalnię.
Zwieńczeniem festynu był jubileuszowy koncert orkiestry Wola, śmiało można o nim powiedzieć, że grała orkiestra Wola z Przyjaciółmi. Zaczęli z sentymentem marszem „Witaj, Polsko”, jednym z pierwszych, które wykonywali na początku działalności. Za serce chwycili również tańcami węgierskimi. Następnie akompaniowali wokalistom zespołu Fermata: Oli Medyńskiej i Filipowi Majorowi przy „Everybody loves somebody” i Agnieszce Łachowskiej przy „Moje serce to jest muzyk”. Wokalny talent pokazali muzycy orkiestry; rocznicowe „20 lat minęło” wykonał Tadeusz Kaczmarczyk, a „Pozwolił nam los” Angelika Poznańska oraz Wojciech Kruczek. W trzeciej części koncertu do orkiestry dołączyły Śrubki z Michałem Jurkiewiczem i wokalistkami Ewą Niewdana-Hady oraz Agnieszką Jurkiewicz, publiczność usłyszała ich piosenki z towarzyszeniem orkiestry, w tym „Zielonki to mój dom”. Koncert rozkołysał publiczność przed zabawą z zespołem Rytm.
Orkiestrę Wola założono w 1994 roku. Ich pierwszą siedzibą była stara remiza w Woli Zachariaszowskiej, po której nie ma już śladu, a kilku muzyków wcześniej grało w orkiestrze w Korzkwi. Od początku instrumentalistami opiekowali się strażacy z OSP Wola dając dach nad głową oraz paląc w piecu, bo była to jeszcze zima. Na własnych i pożyczonych instrumentach przygotowali się do pierwszego koncertu w kościele w Korzkwi 3 maja. Piotr Calik, absolwent szkoły muzycznej pierwszego stopnia, prezes orkiestry tak wspomina początki: – Pan Leszek namawiał mnie na początku na waltornię, nie wiedziałem co to jest, pokazał mi takie zwijane coś. Mówię: ja to na trąbce i tak zostało. Wspomnienia zawiera też audycja, której zapis dostępny jest na zielonki.pl/multimedia/audycje radiowe, wyemitowana 26 kwietnia tego roku w radiu KRK. Pierwszy sukces orkiestry przyszedł podczas przeglądu w Więcławicach w 1996 roku (I miejsce), do dziś na wielu festiwalach i przeglądach stali na podium, tak jak w zeszłym roku z brązowym dyplomem podczas X Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Trąbka” w Kozach.
– Bardzo się między sobą lubimy, każdy wyjazd, każde spotkanie bardzo na ze sobą integruje. Mamy okazję porozmawiać, pośmiać się, pożartować; jest czas nie tylko na muzykowanie, ale i na bliższe poznanie – mówiła m. in. w audycji Katarzyna Kruczek, od siedmiu lat w orkiestrze. I o to chodzi.
IO
Więcej zdjęć: tutaj.