Skip to main content
search
Aktualności

Jacek Kmita z najwyższym odznaczeniem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej

By 12 stycznia 2024No Comments

Ostatnia aktualizacja 12 stycznia 2024 przez Marek Skiba

Najwyższe odznaczenie Związku Ochotniczych Straży Pożarnych R.P. – Złoty Znak Związku – zostało ustanowione 9 grudnia 1922 roku. Nadaje się je za długoletnią działalność w Ochotniczej Straży Pożarnej osobie, która w znaczący sposób zasłużyła się w wykonywanej pracy strażaka.

2 grudnia 2023 roku, w zamku w Niepołomicach wyróżnieniem tym uhonorowano Jacka Kmitę z OSP w Woli Zachariaszowskiej, który służbę „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” pełni od 38 lat. Przez te wszystkie lata sprawował różne funkcje w strukturach Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Zachariaszowskiej, m.in. stanowisko skarbnika  w latach 1990-2000, naczelnika OSP, obecnie członka prezydium zarządu gminnego OSP w funkcji skarbnika.

Jest to kolejny już zaszczyt dla tego strażaka z Woli Zachariaszowskiej – po m.in.: Brązowym i Srebrnym i Złotym Medalu Za Zasługi dla Pożarnictwa.

– Teraz na pewno jest mi łatwiej działać w naszym OSP – mówi Jacek Kmita. – W 2010 roku zakończyłem pracę jako kierowca-konserwator w MPK SA w Krakowie. Od tego czasu prowadzę z synem warsztat ślusarski, dzięki czemu prawie zawsze, gdy jest taka potrzeba, mogę brać udział w akcji – kontynuował laureat.

Jaki był najtrudniejszy wyjazd, w którym brał udział?

– Zdecydowanie był to wyjazd do wypadku paralotni, która rozbiła się w Owczarach, we wrześniu 2018 roku. Dwie osoby zostały wtedy zakleszczone. Pamiętam, że musieliśmy używać sprzętu hydraulicznego, aby je wyciągnąć. Maszyna spadła z około 15 metrów – wspominał.

Jednak praca w OSP to nie tylko wyjazdy na akcje ratownicze. Strażacy co roku uczestniczą w procesji na Boże Ciało, zabezpieczaniu drogi krzyżowej, czy ćwiczeniach w szkołach.

Strażacy Ochotnicy w naszej gminie zrzekają się wynagrodzenia za swoją pracę i przeznaczają te środki na zakup sprzętu do swoich jednostek.

MS

fot. Tomasz Nowak

Poniżej prezentujemy zdjęcia z wręczenia odznaczenia.

Close Menu
 
25 lipca 2024
Skip to content