Skip to main content
search
Aktualności

Jak święty Florian uratował stary dach

By 16 września 2020No Comments

Ostatnia aktualizacja 16 września 2020 przez admin

gawlowa

W niedzielę 6 września zakończyła się charytatywna aukcja obrazu „Święty Florian” pędzla Katarzyny Gawłowej, pochodzącej z Zielonek artystki reprezentującej nurt malarstwa naiwnego. Licytację zorganizowała parafia pw. Narodzenia N.M.P. w Zielonkach, uzyskane fundusze zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów wymiany dachu zieloneckiej świątyni. Obraz został przekazany parafii w połowie sierpnia przez anonimowego darczyńcę, w celu wystawienia go na aukcję, której dochód pozwoli wykonać w kościele parafialnym w Zielonkach planowane prace remontowe. Osoby dobrego serca, które wylicytowały obraz zadeklarowały, że trafi on do zbiorów funkcjonującej przy gminnej bibliotece publicznej Izby Regionalnej w Zielonkach – w zbiorach tej placówki znajduje się już kilka prac zieloneckiej malarki-prymitywistki.

Katarzyna Gawłowa nazywana jest często „Nikiforem w spódnicy”. Jej prace cechuje wolność od jakichkolwiek nurtów artystycznych – Gawłowa podążała za własnym poczuciem estetyki. Przez całe życie zajmowała się rolnictwem, sprzedawała nabiał i warzywa w mieście, a w wolnych chwilach wykonywała malunki na ścianach swojego domu. Została odkryta przez znawców sztuki w 1973 roku, kiedy miała 77 lat.
Obraz „Święty Florian” powstał między 1973 a 1982 rokiem. Jest to tempera na dykcie o wymiarach 48 cm na 60 cm (bez ramy). Cena rynkowa dzieła wynosi około 1500 zł, ale zakupiono je za sumę dwukrotnie wyższą.
Natalia Janisz

gawlowa

Close Menu
 
18 czerwca 2024
Skip to content