Skip to main content
search
Aktualności

Jestem eko! Łapię deszcz! – pierwsze zbiorniki już u mieszkańców

By 15 maja 2020No Comments

Ostatnia aktualizacja 15 maja 2020 przez admin

98090950 287154565635946 3919467071338971136 nW ramach pilotażowego programu mikroretencji w gminie Zielonki 15 maja rozpoczęto wydawanie zbiorników na deszczówkę. Pierwsze 55 osób zostało zaproszonych do podpisania umowy i odbiór zbiorników. Program uruchomiony 23 kwietnia cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Pula wniosków przekroczyła już liczbę dostępnych zbiorników. Jako że były przyznawane proporcjonalnie do liczby mieszkańców danej miejscowości to na pojedyncze sztuki szansę mają jeszcze tylko mieszkańcy Garlicy Duchownej, Garliczki, Bosutowa i Zielonek. W pozostałych miejscowościach nabór jest zamknięty. Kolejni wnioskodawcy umówieni są na odbiór we wtorek 19 maja.

Wydawanie zbiorników o pojemności 360 litrów trwało od 9.00 do 15.00, tak by zachować reżim sanitarny, konieczny w czasie epidemii. – Zgłosili się wszyscy zapisani, mieszkańcy byli bardzo zadowoleni, nie było problemów z transportem – relacjonuje Małgorzata Fordymacka, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej UG Zielonki. Znalazły się osoby, które od razu zainstalowały zbiornik, szczególnie że w piątek wisiały deszczowe chmury. Jedną z pierwszych osób, które zgłosiły się po zbiornik była Magdalena z Batowic, która podobny zbiornik na deszczówkę podpatrzyła u sąsiada i  zadowoleniem przyjęła fakt, że gmina wyszła naprzeciw z projektem mikroretencji, gdy tyle mówi się o zagrożeniu suszą. – Tym bardziej, że rynien mamy dużo i będziemy się starali, żeby każda miała wyjście do zbiornika – mówi. Do złożenia wniosku namawiała również znajomych.
Montaż na nieruchomościach mieszkańców gminy Zielonki naziemnych zbiorników na wodę opadową użyczonych przez gminę ma na celu propagowanie postaw ekologicznych, by przeciwdziałać skutkom suszy. Mieszkańcy gminy będą mogli wykorzystywać wodę opadową na swojej posesji do podlewania ogrodu, trawnika,  tym samym oszczędzać naturalne zasoby wód poprzez ograniczanie wykorzystywania w tym celu wody z gminnego wodociągu – co jest tym bardziej cenne w sytuacji zagrożenia suszą.
W ramach programu “Jestem eko! Łapię deszcz” gmina Zielonki zakupiła naziemne zbiorniki na wodę opadową i użycza je mieszkańcom w celu zamontowania do systemu rynnowego budynku. Wniosek o użyczenie zbiornika na wody opadowe mógł złożyć każdy mieszkaniec gminy Zielonki, który spełni warunki określone w programie, m.in. płaci podatki w gminie i nie zalega, jeśli chodzi o opłaty za odpady. Zbiornik musi być używany minimum przez 36 miesięcy, a każdy mieszkaniec, który otrzyma zbiornik będzie zobowiązany do przedstawienia sprawozdania, np. ile mniej więcej beczek wody deszczowej udało się złapać.
Na Pilotażowy Program “Jestem eko! Łapię deszcz” przeznaczone zostało 100 tys. zł. Udało się kupić 333 zbiorniki.

Więcej zdjęć: tutaj

DSC06394
DSC06412
DSC06415
DSC06438
DSC06444
Close Menu
 
16 kwietnia 2024
Skip to content