Skip to main content
search
Aktualności

Jubileusz 85. urodzin bibickiej malarki Haliny Banaś

By 27 czerwca 2019No Comments

Ostatnia aktualizacja 27 czerwca 2019 przez admin

003 116 czerwca 2019 r. świętowano jubileusz 85. urodzin Haliny Banaś. Wyjątkowość spotkania pod dachem Domu Ludowego w Bibicach, zawdzięczamy osobie, która przez wiele lat hojnie obdarzała mieszkańców gminy Zielonki swoim talentem i życzliwością. Na ścianach sali zostały wyeksponowane obrazy, będące świadectwem miłości artystki do podkrakowskich pejzaży, natury oraz folkloru mieszkańców Bibic.

Malarstwo, które mieliśmy okazję podziwiać, przedstawia miejsca z pewnością wszystkim nam dobrze znane. Spoglądając na nie oczami pani Haliny możemy zachować je w pamięci, w postaci niewinnej i czystej jak wspomnienie wakacji z dziecięcych lat. „Moje malowanie”, bo taki tytuł wystawie nadała pani Halina, stało się malowaniem nas wszystkich, pozwalając by obrazy wzruszyły nas i sprawiły, byśmy wracając do miejsc bliskich nam, wracali do nich mądrzejsi.
Wśród przybyłych gości nie zabrakło przedstawicieli samorządu gminy Zielonki. Wójt gminy Bogusław Król podziękował pani Halinie za jej wkład w tworzenie kultury gminy Zielonki oraz za utrwalanie przemijającego piękna otaczającego nas krajobrazu podkrakowskiej wsi. – Pani Halino, jesteśmy dumni i zarazem wdzięczni, że jest pani mieszkanką Bibic. Pani talent i wrażliwość służy lokalnej społeczności i pięknie wpisuje się w 850 – letnią historię tej miejscowości. Jest Pani żywą częścią tej historii, a przekazane nam obrazy do Kulturoteki w Bibicach sprawiają, że na długie lata pozostanie Pani we wdzięcznej pamięci swoich krajan – podkreślił sołtys oraz radny gminy Zielonki Tadeusz Łysek. Dyrektor biblioteki Mariusz Zieliński podziękował artystce za dekadę twórczej i owocnej współpracy pomiędzy instytucją kultury Biblioteką Publiczną w Zielonkach i filiami w Węgrzcach, Przybysławicach i Bibicach, które są przyozdobione pracami przekazanymi niegdyś przez Halinę Banaś. Dziękował także za życzliwość i ciepło, jakie zawsze emanowały od Jubilatki. – Halina Banaś to artystka przez duże A oraz człowiek przez duże C – powiedział proboszcz parafii w Bibicach ks. Jan Przybocki. Wyraził wdzięczność w imieniu proboszczów pracujących w Bibicach, którzy przez lata byli obdarowywani pracami Haliny Banaś. Podkreślił, że obrazy, które zostały przekazane śp. ks. Adamowi Leśniakowi powróciły z jego życzeniem do plebanii do Bibic. Wspomnieć należy także ks. Andrzeja Gawrońskiego, który również był obdarowany dziełami artystki. Ks. Przybocki dziękował za obraz kościoła bibickiego oraz obraz kościoła w Frydrychowicach, z jego pierwszej parafii. Ponadto przekazał jubilatce piękny prezent jaki został podarowany przez ks. kard. Stanisława  Dziwisza, a był to różaniec poświęcony przez Jana Pawła II oraz obrazek Jana Pawła II z relikwią.
Następnie do życzeń przyłączyły się panie z Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Węgrzcach, na czele z radną gminy Zielonki Zofią Kot, która odczytała jubileuszowe życzenia, Anną Gzyl – emerytowanym bibliotekarzem, która wręczyła kosz kwiatów oraz poetką Zofią Daszkiewicz, która specjalnie na tą uroczystość napisała wiersz.
Okolicznościowe życzenia przekazali także dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji Marek Płachta, delegacja Koła Gospodyń Wiejskich z Bibic oraz liczne organizacje działające w Bibicach. Do jubilatki ustawiła się ogromna kolejka przyjaciół, sąsiadów, mieszkańców Bibic, którzy w dowód sympatii i uznania obdarowywali panią Halinę bukietami kwiatów oraz upominkami urodzinowymi. Droga jubilatka nie kryła łez wzruszenia i łamiącym głosem dziękowała wszystkim, którzy się przyczynili do organizacji tego wernisażu oraz uroczystości urodzinowych w centrum Bibic. Swoje podziękowania kierowała w stronę wójta gminy Zielonki, sołtysa Bibic, dyrektora Biblioteki w Zielonkach, swoich dzieci i wnuków oraz najbliższej rodzinie, a także wszystkich zgromadzonych na sali. Jak na wszystkich urodzinach nie mogło zabraknąć tortu oraz gromkiego sto lat, które odegrała Jurajska Kapela Folklorystyczna Gminy Zielonki pod kierownictwem Jana Regulskiego, która uświetniła to wyjątkowo czerwcowe popołudnie blisko godzinnym koncertem.
Kinga Strzelecka
Specjalista do spraw promocji czytelnictwa – Biblioteka Publiczna Zielonki
Red. IO

Więcej zdjęć: tutaj

 

Close Menu
 
17 lipca 2024
Skip to content