Ostatnia aktualizacja 4 listopada 2024 przez KB
Orkiestra Dęta OSP “Wola” z Woli Zachariaszowskiej obchodzi w tym roku swój jubileusz. Założona 30 lat temu grupa stała się ważnym elementem życia kulturalnego nie tylko Woli Zachariaszowskiej, ale także gminy, powiatu i województwa. O tym z jak wielką pasją i miłością gra orkiestra z Woli Zachariaszowskiej można było się przekonać podczas koncertu, który odbył się 3 listopada w hali sportowej w Zielonkach. W tym niepowtarzalnym wydarzeniu wzięło udział ponad 800 osób.
Na scenie członków orkiestry z Woli Zachariaszowskiej wspierała Bocheńska Orkiestra Smyczkowa, która także zagrała pod batutą Tomasza Nalepki. Występy ponad 50 muzyków uświetniły gwiazdy: Mateusz Ziółko, Łukasz Płatek (saksofon), Wiesław Ochwat (akordeon), Izabela Nalepka, Wiktoria Rybicka i Maciej Irzyk.
Podczas jubileuszowego koncertu uhonorowano prezes orkiestry Karolinę Przeniosło oraz kapelmistrza Tomasza Nalepkę. Gratulację i życzenia złożyli m.in. wójt gminy Zielonki Mirosław Golanko oraz przewodniczący rady gminy Zielonki Tadeusz Łysek.
Orkiestra Dęta OSP “Wola” z Woli Zachariaszowskiej to zespół o bogatej tradycji, działający od 1994 roku przy wsparciu Ochotniczej Straży Pożarnej. Powstała z inicjatywy lokalnych pasjonatów, a jednym z jej założycieli i wieloletnim kapelmistrzem był muzyk Filharmonii Krakowskiej, Lech Wnuk. Obecnie orkiestrą dyryguje Tomasz Nalepka, który kontynuuje tradycje i wnosi nowoczesne aranżacje do ich występów. Grupa liczy 34 członków, a jej repertuar obejmuje zarówno klasyczne utwory orkiestrowe, jak i aranżacje popularnych melodii świątecznych oraz kolęd.
Każdy występ orkiestry to wyjątkowe wydarzenie. Zespół bierze udział m.in. w koncertach, uroczystościach strażackich, wyjazdach warsztatowych i zagranicznych festiwalach. W zeszłym roku orkiestra występowała w Hiszpanii.
Jak podkreśla Karolina Przybyło, prezes orkiestry – Muzyka to coś więcej niż sama gra na instrumencie. To okazja do nawiązywania relacji z innymi, do nauki systematyczności, wytrwałości, rozwijania kreatywności i wrażliwości na piękno. W wykonywaniu muzyki kluczowe są zaangażowanie i współpraca, bo to dzięki nim muzyka daje prawdziwą radość, zarówno w gronie muzyków, jak i w kontakcie z publicznością. W końcu chodzi o to, by muzyka była przede wszystkim przyjemnością – dla nas, którzy ją tworzymy, i dla tych, którzy jej słuchają.
Poniżej publikujemy zdjęcia z jubileuszowego koncertu.