Skip to main content
search
Aktualności

Jubileuszowe śniadanie ze Stanisławem Wyspiańskim

By 25 listopada 2021No Comments

Ostatnia aktualizacja 25 listopada 2021 przez admin

zalacznik1.723 listopada, w węgrzeckiej filii gminnej biblioteki w Zielonkach miała miejsce kameralna uroczystość będąca podsumowaniem obchodzonego w tym roku jubileuszu 75-lecia istnienia w Węgrzcach publicznej książnicy. Spotkanie stało się też okazją do przypomnienia postaci artysty Stanisława Wyspiańskiego, będącego nieformalnym patronem placówki.

W wydarzeniu uczestniczyli wójt gminy Zielonki Bogusław Król, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Zielonki i przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Spraw Regulaminowych Marzena Gadzik-Wójcik oraz radna gminy i sołecka Zofia Kot. Wśród zaproszonych gości znalazły się także członkinie funkcjonującego przy węgrzeckiej placówce Dyskusyjnego Klubu Książki.
Zgromadzonych powitał dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach Mariusz Zieliński, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że sukcesy filii w Węgrzcach są rezultatem wysiłku kilku dziesięcioleci pracy bibliotekarzy na rzecz szerzenia wśród mieszkańców Węgrzc i okolic nawyku obcowania ze światem kultury, książki i sztuki poprzez realizowanie różnorodnych przedsięwzięć literackich, edukacyjnych czy artystycznych.
Następnie gratulacje i życzenia z okazji pięknej rocznicy działalności węgrzeckiej biblioteki na ręce dyrektora Zielińskiego złożyli przedstawiciele zieloneckich władz samorządowych.
Ważnym momentem jubileuszowych uroczystości było przekazanie do gromadzonych w filii zbiorów regionalnych portretu Stanisława Wyspiańskiego na tle polichromii z bazyliki oo. Franciszkanów w Krakowie pędzla Mariusza Cichonia. Obraz malowany techniką olejną na desce wzorowany jest na autoportrecie małopolskiego twórcy i pochodzi z cyklu folklorystycznego stworzonego w 2020 r. w ramach projektu „Kultura krakowska utrwalona na płótnie”. Odsłonięcia obrazu dokonali wspólnie wójt Bogusław Król oraz pochodząca z Węgrzc poetka Zofia Daszkiewicz.
Część oficjalną imprezy zamknął wykład pani Daszkiewicz przybliżający słuchaczom związki Wyspiańskiego z podkrakowską wsią – artysta spędził bowiem w Węgrzcach ostatnie miesiące swojego życia. W swoim wystąpieniu prelegentka zauważyła, że pamięć o autorze „Wesela” jest nadal żywa nie tylko wśród samych Węgrzczan, ale w ogóle wśród mieszkańców gminy Zielonki. Na poparcie swoich słów przytoczyła własny wiersz „Był mroźny dzień” (z tomiku „Pochylenie czasu”) stanowiący hymn szkoły podstawowej w Bibicach, która nosi imię właśnie Stanisława Wyspiańskiego.
Na koniec przyszedł czas snucia wspomnień. Przy aromatycznej kawie i herbacie, pysznych kanapeczkach oraz jubileuszowym torcie przypomniano bogatą historię filii w Węgrzcach. Goście mieli także możliwość wpisania kilku słów do bibliotecznej kroniki. Na wszystkich czekały ponadto drobne upominki od węgrzeckiej książnicy – stylowe kubeczki z logotypem nawiązującym do twórczości plastycznej Wyspiańskiego i ręcznie zdobione okolicznościowe zawieszki do kluczy w kształcie jesiennych liści.
Natalia Janisz

zalacznik1.4
zalacznik1.6
zalacznik1.8
zalacznik1.9
zalacznik1.10
zalacznik1.11
zalacznik1.12
zalacznik1.13
zalacznik1.14
zalacznik1.15
zalacznik1.16
Close Menu
 
13 lipca 2024
Skip to content