Skip to main content
search
Aktualności

Jurajskie święto z nową grą terenową

By 25 września 2018No Comments

Ostatnia aktualizacja 25 września 2018 przez admin

DSC0223522 września do Korzkwi Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, Fundacja Kształcenia, Wypoczynku i Rekreacji oraz Zamek Korzkiew zaprosiły na Święto Szlaku Orlich Gniazd – Juromania. Na ten dzień wyznaczono premierę questu w ramach projektu “Zjednoczeni w Niepodległej” realizowanego przez Centrum Kultury. Inauguracja się udała, a na jej uczestników i wszystkich świętujących na Szlaku Orlich Gniazd w Korzkwi czekały liczne atrakcje.

Quest, czyli grę terenową – spacer po Korzkwi – zainaugurowała kilkudziesięcioosobowa grupa. Grano w drużynach, choć quest z zagadkami można przejść samodzielnie. Narrację questu prowadzi hrabina Eleonora Wodzicka, dawna właścicielka korzkiewskiego zamku. Spacer rozpoczyna się przy kościele parafialnym pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela, część uczestników spotkała się tam z księdzem proboszczem Pawłem Łukaszką. Na finał w miejscu zakończenia questu za odgadnięte hasło czeka skarb. Do przejścia questu i zdobycia skarbu niezbędna jest ulotka, którą można wydrukować ze strony CKPiR (link), pobrać w bazie harcerskiej w  Korzkwi i na zamku, a także w siedzibie Centrum Kultury w Zielonkach. CKPiR jest bowiem opiekunem questu, na jego zlecenie opracowali go Anna Jarzębska i Krzysztof Florys z fundacji Mapa Pasji wraz z uczestnikami dwudniowych warsztatów, które odbyły się w sierpniu. Questową ulotkę zdobią rysunki dzieci.

Podczas premiery można było rywalizować o trzy pierwsze miejsca nagrodzone albumem ze zdjęciami z gminy Zielonki, które wręczył na scenie dyrektor CKPiR Marek Płachta. Pierwsi po skarb do hotelu Zamek Korzkiew dotarli Elżbieta Dąbrowska, Piotr Szczerba, Jan Bulak i Jakub Woźniak, czekała tam na uczestników kierownik Teresa Suderek. Zagadki nie były dla nich trudne – był bowiem wśród nich historyk. Jedynym, ale tymczasowym problemem w rozwiązywaniu, był remont elewacji kościoła bowiem tablica z podpowiedzią do jednej z zagadek była zasłonięta… Drudzy na mecie byli Agnieszka Ciągło z mężem i córeczką, którzy na quest trafili przypadkiem ze zbioru gruszek u rodziny w Korzkwi. Trzecie miejsce zajęła reprezentacja świetlicy środowiskowej z Zielonek pod opieką Karoliny Gubały, nagrodę odebrała Daria Bil z Bibic.

Quest nie był trudny, a można było poznać piękne zakątki Korzkwi, wśród nich miejsca związane z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, w tempie spacerowym lub nieco szybszym biorąc pod uwagę energię młodzieży. Zachęcamy do pobrania ulotki lub aplikacji (link) na system Android lub iOS. Projekt „Zjednoczeni w Niepodległej” realizowany przez CKPiR, w ramach którego stworzono grę, dofinansowany jest ze środków Programu Niepodległa. Uczestników czekała jeszcze jedna nagroda – możliwość zwiedzenia zamku.

Święto Szlaku Orlich Gniazd zorganizowano po raz pierwszy z inicjatywy dwóch województw śląskiego i małopolskiego. Wsparcie finansowe samorządu województwa małopolskiego pozyskała na jego organizację w Korzkwi Fundacja Kształcenia, Wypoczynku i  Rekreacji i wraz z CKPiR oraz Zamkiem Korzkiew zaprosiła na wydarzenie. Ze sceny gości przywitali wójt gminy Zielonki Bogusław Król, prezes fundacji Paweł Grabka i właściciel zamku Jerzy Donimirski. Szczególnie oczekiwanymi gośćmi były zuchy z ZHP Chorągiew Krakowska, które zapowiedział komendant Mariusz Siudek. W liczbie ponad 450 zuchy, harcerze i wolontariusze dotarli z Zielonek, gdzie przez trzy dni trwała inauguracja roku harcerskiego w budynku szkoły w Zielonkach i hali sportowej. Do Korzkwi można było też dojechać autobusem w ramach Europejskiego Dnia bez Samochodu za darmo i były nawet dodatkowe kursy.

Na imprezie nie zabrakło atrakcji. Krakowskie Bractwo Grodzkie i inne grupy rekonstrukcyjne: Poczet Rodziny Kriger z Nowego Sącza, Konfraternia Mieszczanska Sambucus Nigra  z Będzina, Poczet Bagiennych z Wieżycy, Rycerze Chrystusowi Bracia Dobrzyńscy z Tarnowa oraz niezrzeszeni przeniosły uczestników w świat dawnych zwyczajów rycerskich i mieszczańskich. Odbyły się pojedynki na miecze, można było postrzelać z łuku i atakować tekturową twierdzę kasztanami, ale także piec podpłomyki, tańczyć eleganckie dworskie tańce, tkać i grać w drewniane średniowieczne kręgle i to drużynowo.

Blok artystyczny rozpoczęły recitalem wokalistki Aleksandra Krzyworzeka i Katarzyna Fiedor. Uczniowie szkoły w Korzkwi z Mirosławem Witkowskim finalizowali projekt wokalny „Od Mozarta do Sinatry”, a na scenie w różnorodnym repertuarze wystąpili ze swoją dyrektor Reginą Styn. W repertuarze religijnym natomiast zaprezentowały się Orkiestra Korzkiew i Fermata przywracając atmosferę niezapomnianych Światowych Dni Młodzieży z 2016 roku. Na koniec dnia już na zamku wystąpił zespół smyczkowy Forum Kwartet.

OSP Grębynice zapewniło pokaz sprzętu strażackiego i ratownictwa. Baza harcerska, którą w Korzkwi prowadzi Fundacja Kształcenia Wypoczynku i Rekreacji, karmiła wszystkich, m.in. harcerze Szczepu Zielonego częstowali grochówką z kuchni polowej. Były dmuchańce do skakania i wata cukrowa, do której ustawiała się kolejka. Na stoisku promocyjnym CKPiR można było zaopatrzyć się w mapy i inne wydawnictwa o gminie. W specjalnym kamperze Małopolska Organizacja Turystyczna promowała projekt Velo Małopolska. Na korzkiewskiej łące nie zabrakło sołtysa Korzkwi Janusza Macały-Wrześniowskiego, sołtysa Grębynic, a zarazem radnego gminy Adama Dulińskiego oraz sołtys Januszowic Marty Sadzik, zawitał też Wojciech Bosak, radny powiatu krakowskiego. Jesień była łaskawa i mimo chłodu świeciło słońce. Wszyscy byli zgodni co do tego jak w Korzkwi jest pięknie, i to zaledwie 10 km od Krakowa.
IO

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017- 2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

logo pl niepodległamonochrom czarny

www.niepodlegla.gov.pl

logo ckpir duze

logotypy juromania

Więcej zdjęć: tutaj

DSC02003
DSC02049
DSC02069
DSC02115
DSC02120
DSC02190
DSC02203
DSC02215
DSC02380
DSC02395
Close Menu
 
19 kwietnia 2024
Skip to content