Skip to main content
search
AktualnościWydarzenia

Katarzyna Gawłowa inspiruje przedszkolaków z Zielonek

By 19 maja 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 19 maja 2022 przez IO

13 maja w Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach otwarto wystawę prac dzieci z Samorządowego Przedszkola w Zielonkach. Prace powstały w wyniku realizacji projektu edukacyjnego „Cztery pory roku w twórczości Katarzyny Gawłowej”. Wydarzenie uświetniły występy przedszkolaków z grupy „Pszczółki”, ich rodziców oraz kadry pedagogicznej. Zaśpiewały także przedstawicielki delegacji z Ukrainy, która przybyła na zaproszenie Powiatu Krakowskiego. Na wernisażu nie zabrakło znamienitych gości.

Gości powitali dyrektor Przedszkola Samorządowego w Zielonkach Kinga Dziedzic i dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach Marek Płachta. Na scenie przedszkolaki wystąpiły wraz z rodzicami w inscenizacji nawiązującej do postaci Katarzyny Gawłowej. W rolę malarki wcieliła się nauczycielka z zieloneckiego przedszkola Aleksandra Kamińska. Wykorzystano także wiersze Marii Konopnickiej. Jej twórczość dzieci poznawały podczas projektu edukacyjnego pt. „Co słonko widziało”. Nauczycielki, dyrekcja oraz pracownicy zieloneckiego przedszkola wspierani przez dyrektorów Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach Marka Płachtę i Biblioteki Publicznej w Zielonkach Mariusza Zielińskiego zatańczyły poloneza. Wystąpił zespół śpiewaczy z Ukrainy, który przyjechał do Polski na zaproszenie powiatu krakowskiego. Panie przyjechały z miejscowości Nowy Rozdół, nieopodal Lwowa, gdzie prowadzą naukę języka polskiego oraz kultury.
– Dziękuję za to, że umiecie i chcecie wykorzystać twórczość lokalnej malarki, jaką jest Katarzyna Gawłowa. Gratuluję fantastycznego występu najmłodszych i dziękuję rodzicom, że tak pięknie dzieci przystroili. Na szczególną uwagę zasługuje ten zielonecki stój krakowski, który w tym roku będzie miał swoje pierwsze święto w Zielonkach. Dziękuję, że kultywujecie folklor podkrakowski, bo jest to bardzo ważne – mówił do zebranych wójt gminy Zielonki Bogusław Król.
W uroczystości wzięli udział także: starosta powiatu krakowskiego Wojciech Pałka, wicestarosta Arkadiusz Wrzoszczyk, przewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego Piotr Goraj, wiceprzewodniczący Marek Piekara oraz członek zarządu powiatu Tadeusz Nabagło; radni powiatu krakowskiego: Wojciech Bosak, Wojciech Karwat, Jarosław Raźny, a także wiceprzewodnicząca Rady Gminy Zielonki Marzena Gadzik-Wójcik, radni gminy Lucyna Zielińska, Aneta Szablowska, Krzysztof Krzyworzeka; komendant gminny OSP w gminie Zielonki Jan Palimąka oraz proboszcz zieloneckiej parafii Tadeusz Kozak i sołtys Zielonek Władysław Orzechowski.
W tym roku mija 40 lat od śmieci artystki naiwnej, należącej do grona najbardziej cenionych, obok Nikifora Krynickiego. Jej artystyczny dorobek dzieci poznawały od października zeszłego roku podczas zajęć w ramach projektu edukacyjnego „Cztery pory roku w twórczości Katarzyny Gawłowej”. Inspiracją do tworzenia obrazów były: jesień, zima, wiosna, lato oraz zwyczaje ludowe i obyczaje pielęgnowane na wsi. Opiekę merytoryczną sprawował dr hab. prof. Robert Małaszowski z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, a zwieńczeniem projektu była wystawa prac dzieci, którą można oglądać do końca czerwca w Bibliotece Publicznej w Zielonkach.
KB

Close Menu
 
20 maja 2024
Skip to content