Skip to main content
search
Relacje

„Kiedy budzą się demony – historia ludzkości okiem psychiatry” wykład prof. Janusza Heitzmana w ramach „Uniwersytetu Osiedla Łokietka”

By 15 maja 202316 maja, 2023No Comments

Ostatnia aktualizacja 16 maja 2023 przez TN

Za nami kolejny wykład w budynku sołeckim Osiedla Łokietka. Przy rekordowej, ponad 90-osobowej frekwencji, mieszkańcy spotkali się z prof. Januszem Heitzmanem, byłym dyrektorem Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, obecnym wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

— Z zaburzeniami zdrowia psychicznego spotykamy się wszędzie, przede wszystkim we własnych domach, kiedy nie możemy się dogadać ze współmałżonkiem, kiedy rodzice się nie mogą dogadać z dziećmi — rozpoczął swój wykład prof. Heitzman. Jak stwierdził, sytuacje, gdy nie potrafimy sobie poradzić z własnym życiem, są często pochodną zbyt dużego nacisku, który na siebie nakładamy. Skutkiem tego są wszelkiej maści holizmy, czyli kompulsywne uzależnienia od alkoholu, hazardu, seksu, czy internetu. Gdy do tempa codziennego życia dodamy ilość informacji, która nieustannie dociera do naszego mózgu, dochodzi do przeciążeń, a to w połączeniu z niesionym przez ludzkość bagażem schorzeń i uwarunkowań niesie zagrożenie występowania chorób psychicznych. Widać to coraz częściej np. wśród ludzi młodych i dzieci.

Jak tłumaczył profesor, zaburzenia psychiczne towarzyszą ludzkości od tysięcy lat i nie są niczym nowym. Od początku ludzkość podejmowała próby walki z nimi. Słuchacze wykładu mieli możliwość poznania prób, często tych śmiesznych lub tragicznych, podejmowania walki z nimi. Począwszy od czasów najdawniejszych, gdy zwalczano je poprzez trepanację czaszki  i czary, po czasy Hipokratesa, gdy ludzkie zachowania zaczęto tłumaczyć humorami związanymi z 4 życiowymi sokami.

W dalszej części wykładu profesor przybliżył sylwetki znanych władców, królów i dyktatorów wraz z przypisywanymi im zaburzeniami lub chorobami psychicznymi i sposobami leczenia proponowanymi przez ich otoczenie. Po prelekcji przyszedł czas na zadawanie pytań. Goście spotkania byli zainteresowani m. in. mechanizmami powstawania dyktatur.

Wydarzenie tradycyjnie zwieńczyła część artystyczna, podczas której wystąpiło rodzeństwo Justyna, Zuzanna i Szymon Kozłowscy.

Dziś niezwykle często bagatelizuje się problemy zdrowia psychicznego, dlatego warto pamiętać, że chorób nie należy dzielić na te „lepsze i gorsze”. Nie bójmy się więc mówić głośno o tych problemach, które mogą dotknąć również każdego z nas. Odpowiednio wcześnie podjęta interwencja, podobnie jak w przypadku wielu innych chorób może sprzyjać wyjściu z choroby. W przypadku kryzysu zawsze można zadzwonić pod bezpłatny numer 800 70 2222 do Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym lub szukać informacji na stronie centrum wsparcia.

Poniżej publikujemy zdjęcia z wydarzenia:

opracowanie zdjęć K. Olawski

Close Menu
 
19 maja 2024
Skip to content