Skip to main content
search
Aktualności

Węgrzecki spektakl „Kobiece oblicza niepodległości – Pod Twoją opiekę uciekamy się…”

By 19 listopada 2018No Comments

Ostatnia aktualizacja 19 listopada 2018 przez admin

11Rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości jest dla każdego Polaka wydarzeniem bardzo ważnym. Na terenie całego kraju odbywały się uroczyste obchody tego wielkiego, narodowego święta. Z tej okazji zespół teatralny działający przy parafii pod wezwaniem Św. Andrzeja Boboli w Węgrzcach przygotował spektakl „Kobiece oblicza niepodległości – Pod Twoją opiekę uciekamy się…”, którego premiera miała miejsce 17 listopada 2018 roku w kościele. Słowo niepodległość każdemu kojarzy się z bohaterami, walką, honorem, a przede wszystkim z wolnością. Niewiele uwagi poświęca się kobietom, które zostawały w domach, kiedy ich mężczyźni wyruszali w bój o wolną Polskę.

To one pilnowały domowego ogniska, dbały o patriotyczne wychowanie swoich dzieci, modliły się o szczęśliwy powrót swoich mężczyzn do domu. Spektakl był zatem poświęcony: matkom, żonom, siostrom, narzeczonym, dziewczynom – kobietom opuszczonym przez ukochanych synów, mężów, braci, narzeczonych, chłopaków. To z ich perspektywy widz spojrzał na sprawę niepodległości Ojczyzny. Losy postaci przewinęły się przez kilka dekad naszej historii.
Całość okraszona była muzyką w wykonaniu chóru parafialnego, pięknym śpiewem solo dyrygent chóru Małgorzaty Plewniak, a także nastrojowymi melodiami utworów granych na skrzypcach przez Joannę Pasek. Aktorzy, parafianie węgrzeckiego kościoła, wspólnie z widownią przeżywali historię Polski, która doprowadziła do odzyskania przez nią niepodległości.
Odbiorcami tego przedsięwzięcia byli parafianie, mieszkańcy gminy Zielonki oraz goście z całej Polski. Obecni na spektaklu byli wójt gminy Zielonki Bogusław Król oraz wiceprzewodniczący Rady Gminy Mirosław Golanko. Reżyserem i autorem scenariusza był Krystian Gut, zawodowy aktor, który pracuje z zespołem od momentu jego powstania tj. od 2012 roku.Zespół teatralny dziękuje ks. Wojciechowi Warzesze, proboszczowi parafii, za umożliwienie realizacji przedsięwzięcia w tutejszym kościele – wraz ze śpiewem pieśni patriotycznych 11 listopada, stał się on miejscem obchodów przez lokalną społeczność 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Serdecznie dziękujemy reżyserowi Krystianowi Gutowi, wszystkim aktorom: Marianowi Jeleniowi, Jerzemu Plewniakowi, Marcinowi Listosiowi, Joannie Gadzińskiej-Galant, Lucynie Gut-Włodarskiej, Annie Uthke, Magdalenie Słowiak, Karolinie Listoś, Joannie Myrcie, która przygotowała również plakat do naszego spektaklu, aktorom z Krakowa: Magdalenie Malajce oraz Łukaszowi Leśniewiczowi, chórowi z kościoła parafialnego w Węgrzcach pod dyrekcją Małgorzaty Plewniak, nagrywającemu spektakl Tomaszowi Myrcie, uwieczniającemu spektakl na zdjęciach Dariuszowi Paskowi, dbającemu o nagłośnienie Wojciechowi Włodarskiemu.
Dziękujemy przede wszystkim widzom, którzy przybyli na nasz spektakl. Bez Was teatr nie istnieje! Szczególne podziękowania składamy naszym nieocenionym Paniom z zespołu logistycznego: Renacie Kosno i Zofii Kot, które dbają o najdrobniejsze szczegóły wystroju sceny i zawsze służą pomocą, a w tym spektaklu miały również swój debiut aktorski.
Joanna Pasek – kierownik Zespołu
Szczególne podziękowania składamy naszej kierownik Zespołu p. Joannie Pasek. Jej wkład w przygotowanie spektaklu był tak ogromny, że nie sposób wymienić wszystkich działań i trudów, jakich się podejmowała, żeby spektakl się odbył! Bez Niej nasz teatr nie istnieje!
Członkowie Zespołu

Więcej zdjęć: tutaj

2
5
10
13
16

 

 

Close Menu
 
22 lipca 2024
Skip to content