Skip to main content
search
Relacje

Kolędnicy z turoniem, kozą, a nawet kogutem na XIV przeglądzie w Zielonkach

By 14 stycznia 2014No Comments

Ostatnia aktualizacja 14 stycznia 2014 przez admin

dDSCN1360

Jak co roku widzowie Powiatowego Przeglądu Grup Kolędniczych w Zielonkach mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym widowisku. 12 stycznia organizatorzy – Centrum Kultury i gmina Zielonki – zadbali, by obok siebie zaistniały tradycje charakterystyczne dla gminnych wiosek, znane w powiecie, a i te, które mamy okazję oglądać od święta, u nie tak odległych górali.

Na XIV Powiatowym Przeglądzie Grup Kolędniczych w Zielonkach wystąpiły zespoły: Przyjaciele z Garliczki, Czubrowiacy z Jerzmanowic-Przegini, Bibiczanie, Jaworzoki z Turoniem i Kasinianie-Zagórzanie. Szczęścia na Nowy Rok dzięki takiemu kolędowaniu nie zabraknie. Również wielu gościom, którzy odpowiedzieli na zaproszenie, a byli wśród nich starosta powiatu Józef Krzyworzeka, przewodniczący rady powiatu Tadeusz Nabagło, sekretarz powiatu Mirosław Golanko, zarazem radny gminy Zielonki, radni powiatu i gminy, sołtysi. Gości powitał wójt gminy Zielonki Bogusław Król. Byli wśród nich również państwo Ziółkowie, twórcy strojów dla grup kolędniczych w kraju i na świecie.
Występy rozpoczął zespół najliczniejszy. Grupa Przyjaciele to spontanicznie zawiązana grupa kolędnicza, dzięki muzycznemu zapałowi sąsiadów z Garliczki w gminie Zielonki, ale nie tylko – w liczącej prawie pół setki osób formacji kolędniczej uczestniczą również mieszkańcy Woli Zachariaszowskiej, Garlicy Duchownej, Toń i Mogilan. Chodząc po domach i kolędując zyskali taką sławę, że od chwili powstania w listopadzie 2012 roku zdążyli już wiele razy wystąpić przed publicznością. Grupę tworzą osoby w najróżniejszym wieku odtwarzające postacie: Świętą Rodzinę, Aniołów, Diabłów, Pastuszków, Turonia, Trzech Króli, Żydów, Śmierć; nawet św. Mikołaja i Księdza. Powstanie grupy zainicjowały Marta Żylska i Ewa Kruczek. – W grupie występują całe rodzinne klany – zapowiadała prowadząca imprezę Katarzyna Żak.
Z kolei stały bywalec przeglądu  – przewodniczący rady powiatu krakowskiego Tadeusz Nabagło – miał w tym roku okazję kibicować swoim – zespołowi Czubrowiacy z gminy Jerzmanowice-Przeginia. Zespół ten prowadziła w roli Matki (gospodyni) Teofila Skotniczna. Zespół przedstawił w podkrakowskiej gwarze obrzęd wieczerzy wigilijnej, przypominając najciekawsze elementy tradycji – dzielenie się opłatkiem, składanie życzeń … i wkładanie łyżek za pasek na plecach, by uniknąć bólu w krzyżu, pójście na pasterkę, odwiedziny sąsiadów. Zespołowi towarzyszyła dyrektor Domu Kultury w Jerzmanowicach – Marzena Mosurek. Grupa przybyła też chyba z pierwszym żywym zwierzątkiem na przegląd – kogutem.
Bibiczanie to zespół reaktywowany w 2012 roku po wieloletniej przerwie. Przedstawiają obrzęd herodowy, bardzo popularny w powiecie krakowskim. Inscenizację wydarzeń na dworze króla Heroda, po tym jak dowiaduje się on o narodzeniu Mesjasza i wydaje rozkaz rzezi niewiniątek, grupa wzbogaciła o obrzęd z kozą. Bibiczanie, z sołtys Bibic Magdaleną Krawczyk, jak przystało na Herodów, okolędowują wybraną osobę – zaprosili do tego obrzędu Bogusława Króla, wójta gminy Zielonki.
Z powiatu krakowskiego grupy kolędnicze zaprosiły następnie bardziej na południe. Z grup z innego regionu Małopolski najpierw zobaczyliśmy „Jaworzoków z Turoniem” z Jaworznej w gminie Laskowa w powiecie limanowskim. Grupa powstała na bazie Młodzieżowej Orkiestry Dętej, co słyszymy w wykonywanej muzyce. Występują Cygan i Cyganka, Turoń, Żyd, Dziad i Pasterze grający właśnie na instrumentach dętych. – Dziad mimo wieku ma się bardzo dobrze, w trzy miesiące duży dom wybudował – żartował dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Laskowej Zdzisław Pajor.
Zespół Kasinianie-Zagórzanie ma ponad 40 lat tradycji, składa się z dwóch dawnych zespołów, które prawie 20 lat temu połączyły się ze sobą. Zespół prowadzą Stanisław Chrustek i Andrzej Ciężadlik, a stroną muzyczną zajmuje się Adam Rusnarczyk. Przedstawili obrzęd „Po kolędzie” czyli odwiedziny kolędników w domu tradycyjnej góralskiej rodziny. Nie zabrakło życzeń i tańców, również z publicznością.
Dzieci się kolędników nie bały, a tych przewinęło się przez salę Centrum Integracji Społecznej  w Zielonkach ponad setka. Diabły osmaliły publiczność, górale obsypali ziarnem na szczęście, turonie i kozy hasały po sali – okolędowani na Nowy Rok uczestnicy przeglądu nie mogli narzekać na nudę.
Kolędnikom podziękowano pamiątkowymi dyplomami i nagrodami ufundowanymi dzięki wsparciu Powiatu Krakowskiego, jako patrona honorowego dorocznej imprezy. Z każdym zespołem wyjechał także mały Herod – laleczka symbolizująca kolędniczą tradycję. Nagrody wraz z wójtem Bogusławem Królem i dyrektorem Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach Markiem Płachtą wręczył starosta powiatu krakowskiego Józef Krzyworzeka, określając Zielonki zagłębiem kultury. Panu staroście podziękowało sołectwo Zielonki – sołtys Władysław Orzechowski i Marek Płonka – za niedawny remont dróg powiatowych w Zielonkach i Bibicach – obrazem przedstawiającym siedzibę władz gminy Zielonki.
Widzów żegnała góralska kapela. Do zobaczenia już za rok w gronie tylko szerszym, jak życzyli Czubrowiacy.
IO  

Więcej zdjęć: tutaj

 

dDSCN1159
dDSCN1224
dDSCN1240
dDSCN1301
dDSCN1356
Close Menu
 
25 kwietnia 2024
Skip to content