Skip to main content
search
Aktualności

Kolejna edycja JUROMANII w Korzkwi za nami

By 24 września 2019No Comments

Ostatnia aktualizacja 24 września 2019 przez admin

juromania1Tegoroczna Juromania na terenie gminy Zielonki odbyła się 22 września 2019 w Korzkwi w ramach organizowanego przez Województwo Małopolskie i Śląskie – Święta Szlaku Orlich Gniazd. Organizatorzy tego przedsięwzięcia w gminie tj. Zamek Korzkiew, Fundacja Kształcenia Wypoczynku i Rekreacji, ZHP i Ośrodek  Wypoczynkowy Korzkiew oraz Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach przygotowali szereg atrakcji i niespodzianek, które doskonale podkreślą wyjątkowość, piękno oraz tradycję szlaku. Program wydarzenia został opracowany w taki sposób, aby każdy znalazł coś dla siebie – od pokazów kunsztu rycerskiego, średniowiecznych rekonstrukcji, pokazów historycznych i tanecznych, tematycznych warsztatów, stanowisk historycznych rzemiosł, prezentacji kuchni regionalnej po losowanie atrakcyjnych nagród min. można było wygrać voucher na nocleg w zamku, bony upominkowe do salonu urody Elixir Day SPA w Woli Zachariaszowskiej, vouchery na zajęcia warsztatowe oraz zimowisko organizowane przez Ośrodek  Wypoczynkowy Korzkiew, vouchery na zajęcia w CKPiR i wynajem hali sportowej w Zielonkach oraz można było wygrać  plecaczki z niespodziankami od gminy Zielonki.

Udział w Juromanii w Korzkwi wzięło około 1000 osób. Od rana zamek Korzkiew był otwarty dla turystów, pasjonatów Szlaku Orlich Gniazd, którzy zwiedzali zamek, brali udział w pokazie walk rycerskich i podziwiali rękodzieło z dawnej epoki na stoisku galerii. Na polanie pod zamkiem odbywała się dalsza część czyli można było wziąć udział w warsztatach Krakowskiego Bractwa Grodzkiego m.in. pisania kaligrafii, plecenia biżuterii, sakiewek i innych przydatnych rzeczy w gospodarstwie domowym. Było również strzelanie z łuku do celu oraz warsztaty i pokazy starodawnych tańców. Panie dworu i rycerze chętnie pozowali do zdjęć i dzielili się wiedzą historyczną o czasach średniowiecznych. Najmłodsi uczestnicy Juromanii podejmowali wyzwanie rzucając do celu kołkami drewnianymi i jeżdżąc na koniach arabskich ze stadniny Cracovia Arabians. Wiele emocji było na stoisku z szycia strojów z epoki średniowiecza. Chętnie szyli i przebierali się tatusiowie, mamusie i ich dzieci. Grupa turystów wyruszyła na spacer czyli grę quest z Eleonorą Wodzicką po Korzkwi zdobywając skarb i oczywiście nagrodę za odgadnięcie wszystkich haseł w queście. Na terenie ośrodka harcerskiego można było zjeść pyszną grochówkę i kiełbaski oraz wziąć udział w warsztatach kulinarnych z robienia „rycerskiej pizzy” oraz w grze zespołowej strzelanie z paintballa. Finał Juromanii zakończył się wspaniałym recitalem Sebastiana Szydło i jego przyjaciół na zamku w Korzkwi, który zgromadził liczną publiczność.
Wydarzenia dotyczące Święta Szlaku Orlich Gniazd odbywały się w blisko 25 lokalizacjach na terenie województw małopolskiego i śląskiego. W Małopolsce w ramach święta zapraszały Zamek Pieskowa Skała, Zamek Rabsztyn, Zamek Tenczyn w Rudnie, Zamek w Korzkwi oraz w Zamek Bydlinie. Liczne atrakcje i aktywności zaplanowane zostały także, m.in. na Pustyni Błędowskiej, w Olkuszu, w Pstrągu Ojcowskim, czy w Osadzie Młynarskiej Boroniówka.
W Korzkwi na organizację przedsięwzięcia Fundacja Kształcenia Wypoczynku i Rekreacji  uzyskała dofinansowanie ze środków samorządu Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert pn. „Małopolska Gościnna – IV edycja”.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom Juromani, że byli z nami. Do następnego razu.

Więcej zdjęć: tutaj.

juromania2

juromania3

juromania5

juromania6

Close Menu
 
23 lipca 2024
Skip to content