Skip to main content
search
Relacje

Koło Seniora w Węgrzcach kolęduje przedświątecznie

By 17 grudnia 2013No Comments

Ostatnia aktualizacja 17 grudnia 2013 przez admin

zmnmos14grudnia4

Liczne, tradycyjne na terenie gminy Zielonki, spotkania opłatkowe zainaugurowało Koło Seniora w Węgrzcach w sobotę 14 grudnia. Prócz kolędowania seniorzy znaleźli czas na konkurs świątecznych stroików i omówienie przygotowań do najbliższych „Małopolskich jasełek”, w organizacji którego Koło, na czele z przewodniczącą Zofią Kot, stanowi mocny filar.

Odczytaniem fragmentu Ewangelii rozpoczął Marian Jeleń z Koła Seniora, duchowo wspierali obecnych księża z tutejszej parafii pw. Św. Andrzeja Boboli – ks. proboszcz Wojciech Warzecha oraz wikariusz ks. Dariusz Chromy.
W świąteczny nastrój wprowadzili Marian Jeleń, Zofia Kot, Krystyna Ulrik i Janina Maj przypominając o tym, co się wydarzyło w Betlejem. Pani Krystyna przybliżyła – korzystając ze starych, tradycyjnych źródeł – jak to było, gdy pastuszkowie wybierali się do Betlejem.
Reprezentująca świetlicę dla dzieci Janina Franczak odczytała świąteczne życzenia, od dzieci seniorzy dostali też upominki – podkładki ozdobione metodą decoupage.
Nastrojowe wiersze, również z ostatnio wydanego autorskiego tomiku poezji, wyrecytowała poetka z Węgrzc Zofia Daszkiewicz. Obecna na spotkaniu była też Anna Gzyl z węgrzeckiej biblioteki, gdzie poetka jest gościem podczas spotkań czytelniczych.
Oczekiwano niecierpliwie werdyktu jurorów: Janiny Franczak, Marka Płachty, dyrektora CKPiR i Mariusza Zielińskiego, dyrektora biblioteki, oceniających zgłoszone do konkursu stroiki świąteczne. Nikt nie wyszedł bez nagrody, choćby słodkiego wyróżnienia. – Przygotowałam dziesięć nagród i zgłoszono dziesięć stroików – podkreślała Zofia Kot, przewodnicząca Koła. Janina Maj zajęła pierwsze miejsce, Bogumiła Przysiężniak – drugie, a Anna Jamróz – trzecie.
Pozbawiony błyszczących ozdóbek stroik-bukiet przyniósł pan Marian Jeleń, znawca roślin, zapalony ogrodnik; dzięki roślinom składającym się na jego bukiet dał poznać zebranym piękno grudniowego ogrodu.
Drugi rok z rzędu seniorzy, oprócz bieżącej działalności, angażują się w przygotowanie jasełek w węgrzeckiej parafii. Przedsięwzięcie ma jeszcze szerszy wymiar niż w roku ubiegłym, zespół sam szyje i przygotowuje stroje. Seniorzy nie tylko występują w jasełkach, ale tak jak pani Zofia Kańczura szyją stroje, nawet z ciężkich materiałów. Wiele rekwizytów pozostało i z zeszłego roku – na przykład wyszywane koralikami przez panią Janinę Maj pasy i korony. Relacją z przygotowań podzielił się autor jasełek i dusza całego przedsięwzięcia Jan Chodziński, zapisany do Koła Seniora.
Goście dopisali, prócz wymienionych, z seniorami spotkał się i sołtys Węgrzc a zarazem radny gminy Augustyn Jach z żoną Kazimierą i przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Węgrzcach Maria Masłowska.
Przygotowano również śpiewniki z kolędami, dzięki którym popłynęła pełna nadziei kolęda. Seniorzy życzą sobie zdrowia, ale przede wszystkim nie brakuje im pogody ducha, energii do działania. Kilkoro z nich opuściło spotkanie przed 19.00, z racji zbliżającej się próby jasełek, których premiera w tym sezonie planowana jest 25 stycznia.
Seniorzy kierują też podziękowania do wspierającego ich na co dzień Kółka Rolniczego z Węgrzc.
IO

Więcej zdjęć: tutaj

 

zmnmoswegrzce14grudnia2
zmnmoswegrzce14.12
zmnmoswegrzce14grudnia3
Close Menu
 
18 czerwca 2024
Skip to content