Skip to main content
search
Aktualności

Komunikacja aglomeracyjna – od 1 września bezpłatna również dla uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych w szkołach w gminie Zielonki

By 28 sierpnia 2018No Comments

Ostatnia aktualizacja 28 sierpnia 2018 przez admin

DSC0039828 sierpnia w siedzibie stowarzyszenia Metropolia Krakowska gminy tworzące stowarzyszenie zawarły porozumienie w sprawie bezpłatnych przejazdów pojazdami Komunikacji Miejskiej w Krakowie (KMK) dla uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych w szkołach zlokalizowanych na terenie tych gmin. Wymienieni uczniowie na podstawie ważnej legitymacji będą mogli bez konieczności kupowania biletu dojechać m.in. do swojej szkoły zlokalizowanej w gminie, jak i poruszać się tramwajem czy autobusem po Krakowie i aglomeracji. Porozumienie podpisał również wójt gminy Zielonki Bogusław Król.

 

Uprawnione dzieci będą mogły bezpłatnie podróżować wszystkimi tramwajami i autobusami Komunikacji Miejskiej w Krakowie na liniach miejskich i aglomeracyjnych w strefie biletowej I (Miasto Kraków) i II (Aglomeracja).

Dotychczas bezpłatne przejazdy od 1 września do 30 czerwca przysługiwały uczniom szkół podstawowych i klas gimnazjalnych w szkołach zlokalizowanych w gminie miejskiej Kraków. Od 1 września tego roku gmina miejska Kraków będzie honorowała uprawnienia uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów działających na terenie gmin będących sygnatariuszami porozumienia do bezpłatnych przejazdów pojazdami KMK. Decyzja spowoduje ujednolicenie systemu ulg z Krakowem, o co chodziło włodarzom gmin. Stowarzyszenie Metropolia Krakowska wystąpiło z wnioskiem o takie porozumienie w maju 2018 roku, a 5 lipca Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę w tej sprawie. Za efekt krótkich i skutecznych rozmów w imieniu gmin wiceprezydentowi Krakowa Tadeuszowi Trzmielowi podziękował Roman Ptak, burmistrz Niepołomic, członek zarządu stowarzyszenia.
Gminy zobowiązały się do rekompensaty utraty wpływów do budżetu miasta i zawarcia aneksu do porozumienia międzygminnego w sprawie wykonywania zadań publicznych w ramach lokalnego transportu zbiorowego, określającego sposób wyliczania i przekazywania rekompensaty. Gmina Zielonki wydatkuje zatem dodatkowo ok. 200 tys. zł w skali roku (szacunkowo do 19 groszy do wozokilometra). Przypomnijmy, że na rok 2018 gmina Zielonki zaplanowała 3 mln zł na funkcjonowanie 16 linii aglomeracyjnych dziennych i 2 nocnych.
Do gmin, sygnatariuszy porozumienia należą: Gmina Miejska Kraków oraz gminy: Czernichów, Kocmyrzów-Luborzyca, Liszki, Michałowice, Mogilany, Niepołomice,  Skawina, Świątniki Górne, Wieliczka, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki.
Do gmin kursuje 65 linii aglomeracyjnych zwykłych, 3 przyśpieszone i 8 nocnych.
IO

DSC00401
DSC00412
20180828 111053
DSC00398
DSC00399
DSC00387
Close Menu
 
13 lipca 2024
Skip to content