Skip to main content
search
Aktualności

Koncert na zwieńczenie projektu #zjednoczeniwniepodleglej

By 29 października 2018No Comments

Ostatnia aktualizacja 29 października 2018 przez admin

DSC03480mos28 października „Koncertem patriotycznym” w wykonaniu Fermaty w hali sportowej w Zielonkach świętowaliśmy wspólnie 100-lecie odzyskania niepodległości. Koncertowi towarzyszyły wystawy, recytacje i gawęda historyczna. Wydarzenie stanowiło finał projektu „Zjednoczeni w Niepodległej”, na który Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach otrzymało prawie 60 tys. zł dofinansowania z Programu Dotacyjnego “Niepodległa” na świętowanie obchodów niepodległości w gminie Zielonki. Projekt nazwaliśmy „Zjednoczeni w Niepodległej” – bowiem w 1918 r. przez środek przyszłej gminy Zielonki przebiegała granica zaborów – austriackiego i rosyjskiego. Odzyskanie niepodległości przez Polskę 100 lat temu oznaczało dla mieszkańców dzisiejszej gminy Zielonki zjednoczenie w wolnej Polsce! Projekt trwał kilka miesięcy i miał wiele odsłon, w tym rajd rowerowy, dwie gry terenowe, warsztaty międzypokoleniowe, wytyczenie ścieżki edukacyjnej po terenie gminy i specjalna publikacja dla dzieci. Dziękujemy wszystkim, którzy świętowali z nami 100-lecie odzyskania niepodległości! Obejrzyj również: film.

Na koncercie wspólnie 100. rocznicę odzyskania niepodległości świętowało kilkaset mieszkańców gminy Zielonki i gości, wśród nich wójt Bogusław Król, radni gminy, sołtysi, proboszczowie parafii z terenu gminy Zielonki. Nie zabrakło harcerzy ze Szczepu Zielonego. Utwory patriotyczne w wykonaniu zespołu Fermata: solistów, chóru oraz orkiestry kameralnej przeplatane były poezją recytowaną przez laureatów konkursu recytatorskiego. Przed koncertem natomiast można było obejrzeć wystawę wypożyczoną z Muzeum Armii Krajowej i obejrzeć niepodległościowe pamiątki rodziny Ślizowskich z Marszowca.
Chór działający przy CKPiR pod kierunkiem Anny Roj tego wieczoru prowadziła Anna Wołczańska. Zaśpiewał z solistami: Marią Hajto, Hanną Malinowską, Karoliną Kotarbą, Aleksandrą Majką, Aleksandrą Medyńską, Gabrielą Syc, Jagodą Wiechą, Aleksandrą Zębalą, Kamilem Jędralskim, Norbertem Kociarzem, Michałem Latinkiem, Filipem Majorem, Kamilem Sieńko i Sebastianem Szydło utwory, które kojarzymy z odzyskaniem niepodległości 100 lat temu, jak „Pierwsza kadrowa”, wzniosła „Rota”, czy piosenki partyzanckie i powstańcze, ale i bardziej współczesne z repertuaru Piwnicy pod Baranami, wszystkie przesycone umiłowaniem ojczyzny. W patriotycznym repertuarze wystąpiły również laureatki konkursu recytatorskiego organizowanego przez CKPiR: Małgorzata Łyczko, Aleksandra Tarcholik, Natalia Calik, Magdalena Gołda, Alicja Głuszek i Julia Rybińska. Kilkudziesięcioosobowy chór wspomagała kameralna orkiestra, na akordeonie Krzysztof Jamróz wykonał poloneza „Pożegnanie ojczyzny”.
Koncert prowadził Krzysztof Bigaj. W połowie koncertu zaprosił do historycznej gawędy Barbarę Potok, wnuczkę Stanisława Ślizowskiego, ostatniego właściciela dworu na Marszowcu w Zielonkach. Była to opowieść o Stanisławie i jego trzech braciach z pamiątkowej fotografii, którzy poświęcili życie w służbie ojczyźnie. Opowieść „Dzieje rodziny Ślizowskich wpisane w historię Polski” zawierała nagranie audio wspomnień córki Stanisława Barbary Ślizowskiej-Pietrzak o zjazdach legionistów przed II wojną światową. Wzruszona Barbara Potok zapytana co z pamiątek wybrałaby w podróż dookoła świata, odpowiedziała, że rodzinną fotografię, nad którą można snuć opowieść o historii. – Polska to nie ten zagubiony kraj gdzieś na północy Europy, tylko kraj o pięknej historii – podsumowała. Muzeum Armii Krajowej udostępniło wystawę „Żołnierze Legionów i Polskiej Organizacji Wojskowej w służbie Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej”. Andrzej Sumlet opowiedział o znaczkach pocztowych z okresu zaborów i dwudziestolecia międzywojennego ze swojej kolekcji, zainteresowaniem cieszyły się repliki banknotów państw zaborczych.
Na pamiątkę uczestnicy wzięli do domu szereg przygotowanych przez organizatorów pamiątek i gadżetów. Przygotowano baloniki, kubki i publikacje, ale przede wszystkim wydaną przez CKPiR książeczkę dla dzieci „Zjednoczeni w Niepodległej” z ciekawostkami o niepodległości również w naszej małej ojczyźnie, gminie Zielonki, i z zadaniami do rozwiązania dla dzieci z rodzicami. Mamy nadzieję, że wraz ze śpiewnikiem z utworami wykonywanymi podczas koncertu, pozwolą Państwu przygotować się tym lepiej na święto 100-lecia odzyskania niepodległości 11 listopada.
Projekt „Zjednoczeni w Niepodległej” realizowany przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017- 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

IO

Więcej zdjęć: tutaj

DSC03494
DSC03540
DSC03548
DSC03559
DSC03571
DSC03587
DSC03596
DSC03621
DSC03647
DSC03724
DSC03781

logo pl niepodległamonochrom czarny

niepodlegla.gov.pl

Close Menu
 
20 kwietnia 2025
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
Skip to content