Skip to main content
search
Aktualności

Koncert na zwieńczenie projektu #zjednoczeniwniepodleglej

By 29 października 2018No Comments

Ostatnia aktualizacja 29 października 2018 przez admin

DSC03480mos28 października „Koncertem patriotycznym” w wykonaniu Fermaty w hali sportowej w Zielonkach świętowaliśmy wspólnie 100-lecie odzyskania niepodległości. Koncertowi towarzyszyły wystawy, recytacje i gawęda historyczna. Wydarzenie stanowiło finał projektu „Zjednoczeni w Niepodległej”, na który Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach otrzymało prawie 60 tys. zł dofinansowania z Programu Dotacyjnego “Niepodległa” na świętowanie obchodów niepodległości w gminie Zielonki. Projekt nazwaliśmy „Zjednoczeni w Niepodległej” – bowiem w 1918 r. przez środek przyszłej gminy Zielonki przebiegała granica zaborów – austriackiego i rosyjskiego. Odzyskanie niepodległości przez Polskę 100 lat temu oznaczało dla mieszkańców dzisiejszej gminy Zielonki zjednoczenie w wolnej Polsce! Projekt trwał kilka miesięcy i miał wiele odsłon, w tym rajd rowerowy, dwie gry terenowe, warsztaty międzypokoleniowe, wytyczenie ścieżki edukacyjnej po terenie gminy i specjalna publikacja dla dzieci. Dziękujemy wszystkim, którzy świętowali z nami 100-lecie odzyskania niepodległości! Obejrzyj również: film.

Na koncercie wspólnie 100. rocznicę odzyskania niepodległości świętowało kilkaset mieszkańców gminy Zielonki i gości, wśród nich wójt Bogusław Król, radni gminy, sołtysi, proboszczowie parafii z terenu gminy Zielonki. Nie zabrakło harcerzy ze Szczepu Zielonego. Utwory patriotyczne w wykonaniu zespołu Fermata: solistów, chóru oraz orkiestry kameralnej przeplatane były poezją recytowaną przez laureatów konkursu recytatorskiego. Przed koncertem natomiast można było obejrzeć wystawę wypożyczoną z Muzeum Armii Krajowej i obejrzeć niepodległościowe pamiątki rodziny Ślizowskich z Marszowca.
Chór działający przy CKPiR pod kierunkiem Anny Roj tego wieczoru prowadziła Anna Wołczańska. Zaśpiewał z solistami: Marią Hajto, Hanną Malinowską, Karoliną Kotarbą, Aleksandrą Majką, Aleksandrą Medyńską, Gabrielą Syc, Jagodą Wiechą, Aleksandrą Zębalą, Kamilem Jędralskim, Norbertem Kociarzem, Michałem Latinkiem, Filipem Majorem, Kamilem Sieńko i Sebastianem Szydło utwory, które kojarzymy z odzyskaniem niepodległości 100 lat temu, jak „Pierwsza kadrowa”, wzniosła „Rota”, czy piosenki partyzanckie i powstańcze, ale i bardziej współczesne z repertuaru Piwnicy pod Baranami, wszystkie przesycone umiłowaniem ojczyzny. W patriotycznym repertuarze wystąpiły również laureatki konkursu recytatorskiego organizowanego przez CKPiR: Małgorzata Łyczko, Aleksandra Tarcholik, Natalia Calik, Magdalena Gołda, Alicja Głuszek i Julia Rybińska. Kilkudziesięcioosobowy chór wspomagała kameralna orkiestra, na akordeonie Krzysztof Jamróz wykonał poloneza „Pożegnanie ojczyzny”.
Koncert prowadził Krzysztof Bigaj. W połowie koncertu zaprosił do historycznej gawędy Barbarę Potok, wnuczkę Stanisława Ślizowskiego, ostatniego właściciela dworu na Marszowcu w Zielonkach. Była to opowieść o Stanisławie i jego trzech braciach z pamiątkowej fotografii, którzy poświęcili życie w służbie ojczyźnie. Opowieść „Dzieje rodziny Ślizowskich wpisane w historię Polski” zawierała nagranie audio wspomnień córki Stanisława Barbary Ślizowskiej-Pietrzak o zjazdach legionistów przed II wojną światową. Wzruszona Barbara Potok zapytana co z pamiątek wybrałaby w podróż dookoła świata, odpowiedziała, że rodzinną fotografię, nad którą można snuć opowieść o historii. – Polska to nie ten zagubiony kraj gdzieś na północy Europy, tylko kraj o pięknej historii – podsumowała. Muzeum Armii Krajowej udostępniło wystawę „Żołnierze Legionów i Polskiej Organizacji Wojskowej w służbie Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej”. Andrzej Sumlet opowiedział o znaczkach pocztowych z okresu zaborów i dwudziestolecia międzywojennego ze swojej kolekcji, zainteresowaniem cieszyły się repliki banknotów państw zaborczych.
Na pamiątkę uczestnicy wzięli do domu szereg przygotowanych przez organizatorów pamiątek i gadżetów. Przygotowano baloniki, kubki i publikacje, ale przede wszystkim wydaną przez CKPiR książeczkę dla dzieci „Zjednoczeni w Niepodległej” z ciekawostkami o niepodległości również w naszej małej ojczyźnie, gminie Zielonki, i z zadaniami do rozwiązania dla dzieci z rodzicami. Mamy nadzieję, że wraz ze śpiewnikiem z utworami wykonywanymi podczas koncertu, pozwolą Państwu przygotować się tym lepiej na święto 100-lecia odzyskania niepodległości 11 listopada.
Projekt „Zjednoczeni w Niepodległej” realizowany przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017- 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

IO

Więcej zdjęć: tutaj

DSC03494
DSC03540
DSC03548
DSC03559
DSC03571
DSC03587
DSC03596
DSC03621
DSC03647
DSC03724
DSC03781

logo pl niepodległamonochrom czarny

niepodlegla.gov.pl

Close Menu
 
15 września 2024
Skip to content