Skip to main content
search
Aktualności

Konkurs „Cudowna moc bukietów w Zielonkach” rozstrzygnięty

By 17 sierpnia 2015No Comments

Ostatnia aktualizacja 17 sierpnia 2015 przez admin

15.08.2015 Konkurs w Zielonkach 161Konkurs po raz trzeci zorganizowała Biblioteka Publiczna w Zielonkach oraz Izba Regionalna, w tym roku patronat objął Instytut Dziedzictwa w Krakowie. Za najpiękniejszy bukiet uznano wykonany przez Martę Lenik z Modlniczki, wśród dzieci zwyciężyła Justynka Krawczyk z Zielonek. Na konkursie w Krakowie laury zdobywała Krystyna Sikora z Bibic. Więcej o konkursach w rozwinięciu wiadomości.

“Chwalcie łąki umajone” rozlegało się z placu kościelnego w Zielonkach w upalne, świąteczne, sobotnie południe, 15 sierpnia 2015 r. Tą piękną pieśnią maryjną autorstwa jezuity K. Antoniewicza w oprawie muzycznej M. Mycielskiego, w barwnych strojach ludowych, witał parafian zdążających do  kościoła pw. Narodzenia NMP w Zielonkach, na coroczne Święto Matki Boskiej Zielnej, miejscowy chór Bel Canto. Chór zachęcał tym samym do udziału w konkursie “Cudowna Moc Bukietu”. Wydarzenie zorganizowała już po raz trzeci Biblioteka Publiczna w Zielonkach i działająca w jej strukturach od 2014 r. Izba Regionalna, pod patronatem Instytutu Dziedzictwa w Krakowie i Proboszcza Parafii ks. Andrzeja Olszowskiego. Konkurs wsparło finansowo Sołectwo Zielonki oraz wielu ludzi dobrej woli, fundujący piękne i cenne nagrody.
Wsparcie swe okazali: Teatr Variete z Krakowa, krakowska Hurtownia Odzieży “Cypiss”, “Pracownia Fryzjerska “Artre” z Zielonek, Restauracja Tyffany z Woli Filipowskiej i  Good Pizza z Nowej Huty oraz Instytut Dziedzictwa w Krakowie.
Celem Konkursu była popularyzacja wiedzy o tradycji komponowania bukietów z ziół i kwiatów (Święto Matki Boskiej Zielnej) a w szczególności propagowanie wiedzy o ziołach i kwiatach w otaczającym środowisku, postaw proekologicznych, troski o naturę i środowisko oraz ochronę wartości regionalnego dziedzictwa kulturowego.
W konkursie wzięła udział nadspodziewana liczba uczestników. Rywalizowało ze sobą 47 osób w tym 17 dzieci. Bukietów było jednak znacznie więcej, wypełniały cały kościół podczas mszy świętej, by po jej zakończeniu dopełnić dekoracje kwietną ołtarza polowego, podczas ogłaszania werdyktu.
W tym roku ocenę bukietów powierzono profesjonalnej florystyce Ewie Barć z Krakowa oraz emerytowanej nauczycielce i pasjonatce ogrodów i botaniki zarówno tej naukowej jak i ludowo-religijnej Marii Bartos, właścicielce przepięknego ogrodu w Woli Zachariaszowskiej.
Komisja wyłoniła zwycięzców Konkursu w następującej kolejności: wśród dorosłych: I miejsce – Marta Lenik z Modlniczki, II miejsce – Józefa Nowakowska z Zielonek i III miejsce – Teresa Marzec z Zielonek, a wśród dzieci: I miejsce – Justynka Krawczyk lat 10, II miejsce – Dorotka Snoch lat 11, III miejsce- Maja Krzak. Wszystkie dziewczynki to mieszkanki Zielonek. Przyznano także wyróżnienia, które w kat. dorośli otrzymały zieleńczanki, panie Stanisława Piątek, Anna Pająk, Wanda Zaczkowska, Katarzyna Krawczyk i Leokadia Piątek, a w kat. dziecięcej: Madzia Krawczyk lat 6, Natalia Przączek lat 8,  Jakub Woźniak lat 7 i Michalinka Wójcik lat 5. Dodatkowo Komisja przyznała wyróżnienie dla bukietu oddanego do konkursu w imieniu maluszka niespełna rocznego Marka Gruszki przez jego babcię. Wyróżnienie przyznano za niesienie i wpajanie oraz wychowywanie w duchu tradycji od najmłodszych lat, w wielopokoleniowej rodzinie.
Wszyscy uczestnicy konkursu mieli okazję wzięcia udziału także w konkursie krakowskim zorganizowanym przez Instytut Dziedzictwa w Krakowie już po raz szósty, który w tym roku odbywał się w 4 różnych kategoriach, “Tradycyjny bukiet zielny”, “Kompozycja zielna”, “Mały bukiet” (konkurs dla dzieci) oraz “Profesjonalny bukiet florystyczny”. Zieleńskie bukiety zgłoszone zostały do konkursu jako ostatnie i zostały zauważone przez profesjonalne jury, który jak się okazało docenił te, które wyróżnione zostały  lub nagrodzone w konkursie w Zielonkach. Wśród 158 bukietów wystawionych w konkursie krakowskim wyróżnienie w kat. “Tradycyjny bukiet zielny” otrzymali p. Leokadia Piątek i p. Krzysztof Pająk, w kat. “Mały bukiet” Dorotka Snoch. W krakowskim konkursie wzięła także udział nasza instruktorka czwartkowych warsztatów florystycznych, laureatka tego konkursu sprzed 2 lat w kat. “Bukiet miejski” i zdobywczyni II miejsca w ubiegłorocznym konkursie w kat. “Tradycyjny bukiet zielny” Bernadeta Walczak. W tym roku podniosła sobie porzeczkę konkurując z profesjonalnymi florystami i  zdobywając w tej kategorii wyróżnienie.
Krakowski konkurs bukietów zdominowała w tym roku Gmina Zielonki, bowiem oprócz wyżej wymienionych wyróżnień pierwsze miejsca w kategoriach “Tradycyjny bukiet zielny” i “Kompozycja zielna” zdobyła pani Krysia Sikora z Bibic, to ona w tym roku wraz z rodziną, czy przyjaciółmi pojedzie bo Brukseli. Jej przypadł też puchar Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.
Dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach, jednocześnie kustosz Izby Regionalnej  Mariusz Zieliński pragnie tą drogą serdecznie podziękować: „wszystkim  uczestnikom konkursu za tak liczny udział, piękne bukiety i gratulacje, jakie odbierał od zebranych przed kościołem za organizację tego typu wydarzeń w Zielonkach, pani Lilianie Sonik, prezes Instytutu Dziedzictwa, patronom konkursu i sponsorom za wsparcie finansowe i mentalne oraz paniom Marcie Snoch, Bernadecie Walczak, Marzenie Gadzik-Wójcik za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu przedsięwzięcia, poświęcony czas i  niezwykłe zaangażowanie.
Gratulacje zwycięzcom i wyróżnionym w konkursie w Zielonkach i na krakowskim Małym Rynku przekazał także Bogusław Król, wójt gminy Zielonki.
M.G-W

 

Więcej zdjęć: tutaj

 

15.08.2015 Konkurs w Zielonkach 44
15.08.2015 Konkurs w Zielonkach 91
15.08.2015 Konkurs w Zielonkach 106
15.08.2015 Konkurs w Zielonkach 191

 

listazmn

Close Menu
 
17 czerwca 2024
Skip to content