Skip to main content
search
Aktualności

Konkurs na koncepcję zagospodarowania rynku w Bibicach

By 29 maja 2019No Comments

Ostatnia aktualizacja 29 maja 2019 przez admin

DSC08456mosRozstrzygnięto konkurs dla studentów Uniwersytetu Rolniczego pt. „Koncepcja zagospodarowania rynku w Bibicach”. Przyznano dwie równorzędne drugie nagrody, otrzymały je: Monika Śpiewak i Adrianna Waguła jako zespół oraz indywidualnie Magdalena Skwarek, równorzędne trzecie nagrody trafiły do zespołu Aneta Wtorek i Paulina Chlebicka oraz do Dominiki Przeniosło. Wszystkie laureatki są studentkami III roku architektury krajobrazu na Wydziale Inżynierii Środowiska i Geodezji. Dyplomy i nagrody wręczyli wójt Bogusław Król oraz przewodniczący komisji budżetowej Rady Gminy Zielonki i sołtys Bibic Tadeusz Łysek w obecności dziekana wydziału prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Gawrońskiego. Gmina Zielonki ufundowała studentkom nagrody finansowe.

Finał konkursu zorganizowanego na mocy porozumienia pomiędzy gminą Zielonki i Uniwersytetem Rolniczym, odbył się 28 maja podczas spotkania promocyjnego projektu Cultural Heritage of Small Homelands, realizowanego na Uniwersytecie Rolniczym w ramach funduszy NAWA. Pomysły na zagospodarowanie bibickiego rynku międzynarodowi uczestnicy konferencji mogli zobaczyć na planszach.
W październiku ubiegłego roku studenci pod naukową opieką dr inż. arch. Magdaleny Wilkosz-Mamcarczyk spotkali się w Bibicach z sołtysem miejscowości, poznali historię, najważniejsze miejsca – w tym niedawno powstałe, jak Kulturoteka – filia gminnej Biblioteki Publicznej. Organizatorzy liczyli na stworzenie świeżej, innowacyjnej wizji, jak rynek w Bibicach mógłby wyglądać w przyszłości, w perspektywie dekady. Gdy studenci przystąpili do prac, powstało kilkanaście koncepcji, z których komisja złożona również z mieszkańców, z udziałem sołtysa Bibic, postanowiła wyróżnić cztery. Najciekawsze prace zostaną zaprezentowane w plenerze 23 czerwca podczas święta parafii i sołectwa Bibice.
Bibice swoją przyszłość czytają z przeszłości i również w konkursie braliśmy pod uwagę rozwiązania, które patrząc w przyszłość nawiązują do przeszłości i kultury Bibic – mówi Tadeusz Łysek. Przykładowo Magdalena Skwarek w swojej pracy inspirowała się układem pól rolniczych oraz kolorową postacią Pucheroka, tradycji wielkanocnej wciąż żywej w Bibicach. Aneta Wtorek i Paulina Chlebicka zaproponowały na skwerku pomniczek Pucheroka. Pucherok jest maskotką gminy Zielonki i taka laleczka powędrowała również do dziekana wydziału profesora K. Gawrońskiego. Na ręce pana dziekana został przekazany pamiątkowy medal wybity z okazji jubileuszu 850-lecia Bibic obchodzonego w 2016 r.
Kolejnym etapem współpracy gminy Zielonki i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, którego stacja doświadczalna mieści się na terenie gminy w Garlicy Murowanej, będzie konkurs międzynarodowy na koncepcję centrum administracyjnego gminy. Pani dr M. Wilkosz-Mamcarczyk ma nadzieję zachęcić do udziału również inne uczelnie.  
IO

DSC08430
DSC08453
DSC08446
DSC08450
DSC08449
DSC08423
Close Menu
 
17 czerwca 2024
Skip to content