Skip to main content
search
Aktualności

Kontrole palenisk w Gminie Zielonki

By 12 grudnia 2018No Comments

Ostatnia aktualizacja 12 grudnia 2018 przez admin

Piece kontroleNapisPracownicy Urzędu Gminy Zielonki w związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego, zgodnie z uchwałą antysmogową, przeprowadzają kontrole palenisk. Przeprowadzamy zarówno kontrole interwencyjne, czyli na zgłoszenie, jak i systemowe w godzinach popołudniowych. Od listopada 2018 r. do 11 grudnia 2018 r. wykonano 38 kontroli, niektóre wraz z Policją. W ponad 90% kontroli mogliśmy jedynie pouczyć właścicieli i zachęcić do wymiany pieca, ponieważ w większości przypadków stwierdzono palenie dopuszczonym do obrotu złej jakości węglem w bezklasowych piecach, co powoduje kopcenie z komina, a w efekcie odpowiada za smog. W przypadkach stwierdzonego podejrzenia spalania niedozwolonych substancji, odpadów, pobierane są próbki do badania – dotychczas pobrano 3 próbki. Zgodnie z uchwałą antysmogową mieszkańcy mogą palić węglem w piecach nie posiadających żadnej klasy do końca 2022 roku – więc jeszcze 3 lata. Od 1 lipca 2017 nie można palić natomiast mułów i flotów węglowych.

Jak wygląda kontrola? 

W trakcie kontroli schodzimy do kotłowni i dokładnie sprawdzamy, jaki rodzaj paliwa stałego mieszkaniec posiada, czyli np. węgiel, miał, koks czy muł lub flot. Prosimy o przedstawienie faktury zakupu. Kontrolujemy kotłownię i okolicę pieca – czy zachodzi podejrzenie spalania odpadów. Sprawdzamy, czy nie leżą jakieś odpady plastikowe, pieluchy czy np. pocięte meble, płyty meblowe, sklejki lakierowane, oleje i tym podobne odpady. Jeżeli zachodzi podejrzenie, że mieszkaniec mógł do rozpalenia używać np. płyt meblowych kwalifikuje się to do pobrania próbki popiołu do badania (koszt badania 1 próbki to 800 zł + 8% VAT). Jeżeli w kotłowni nie stwierdzamy obecności tego rodzaju odpadów, a właściciel ma fakturę, że zakupił węgiel w składzie nie mamy podstawy do pobrania próbki do badania. W takiej sytuacji pouczamy o obowiązku zakupu węgla dobrej jakości i zachęcamy do wymiany pieca na paliwo stałe ekologiczne i przekazujemy mieszkańcowi ulotkę informacyjną Gminy Zielonki zachęcającą do skorzystania z dotacji na wymianę pieca. Przypominamy, że zgodnie z uchwałą antysmogową, najpóźniej do końca 2022 roku należy dokonać wymiany pieca, nie posiadającego żadnej klasy, a od 1 lipca 2017 nie można palić mułów i flotów węglowych, no i oczywiście śmieci.

W ubiegłym sezonie grzewczym (2017/2018) wykonano łącznie 96 kontroli palenisk w gminie Zielonki, pobrano 7 próbek do badania, w związku z którymi nałożono 4 mandaty.

Miejsca do kontroli można zgłaszać: Referat Gospodarki Komunalnej UG Zielonki, tel 12 2850 850 wew. 316 lub mail: ug@zielonki.pl (z dopiskiem “piece”).

Referat Gospodarki Komunalnej Urzędu Gminy w Zielonkach

 
Close Menu
 
20 maja 2024
Skip to content