Skip to main content
search
Aktualności

Kontrole pieców w gminie Zielonki – marzec 2021 r.

By 31 marca 2021No Comments

Ostatnia aktualizacja 31 marca 2021 przez admin

dron3W marcu 2021 r. kontynuowano w gminie Zielonki kontrole spalania w piecach, przeprowadzono je w Bosutowie, Boleniu, Batowicach i Dziekanowicach. Podobnie jak w styczniu i lutym, gdy skontrolowano domy w:  Zielonkach, Bibicach, Węgrzcach, Trojanowicach, Przybysławicach, Grębynicach, Garlicy Murowanej, Garlicy Duchownej, Garliczce i Owczarach; również i w marcu kontrolowano spalanie w piecach z użyciem dronów. Kontrole  prowadzone były po godzinie 16 do ok. godz. 20:30.

Pomiarom podlegały wszystkie kominy emitujące dym, za wyjątkiem kominów „gazowych” znajdujących się na trasie ekopatrolu. Podczas kontroli dron zawisa nad przewodem spalinowym (kominem) i pobiera próbkę poprzez zasysanie dymu do analizatora, po czym przesyła dane do stacji odbiorczej znajdującej się przy ekopatrolu. Dane podawane są na bieżąco, co pozwala na podjęcie decyzji o konieczności wejścia na posesję uprawnionych do kontroli urzędników, również z policją, w celu przeprowadzenia kontroli w kotłowni.

W ramach kontroli gazów analizator wykonuje pomiary (ppm): wartości pyłów zawieszonych (PM1, PM2,5; PM10); lotnych związków organicznych (VOC); formaldehydu, siarkowodoru, chloru, chlorowodoru, cyjanowodoru. Podwyższone wartości stwierdzono w 3 na 16 przypadków, w których dokonywano szczegółowych pomiarów. W tych 3 przypadkach uprawnieni urzędnicy weszli na posesje i skontrolowali kotłownie i piece. Jednak, jak relacjonuje Grzegorz Pikul, ekodoradca z Referatu Niskiej Emisji i Odpadów Urzędu Gminy Zielonki, oględziny kotłowni, paleniska i popielnika w kotłach nie wykazały spalania odpadów, nie było więc podstaw do pobrania próbki popiołów do badania, czy wystawienia mandatu. Potwierdzono jedynie istnienie starych kotłów opalanych dopuszczonym do obrotu węglem. Jak w każdym tego typu przypadku właścicieli poinformowano o konieczności wymiany kotła, pozostawiono deklaracje przystąpienia do gminnego programu w ramach którego można otrzymać dofinansowanie na wymianę pieca oraz informacje o rządowym programie Czyste Powietrze.

Close Menu
 
22 lipca 2024
Skip to content