Skip to main content
search
Aktualności

Kontrolujemy, czym mieszkańcy palą w piecach

By 21 grudnia 2016No Comments

Ostatnia aktualizacja 21 grudnia 2016 przez admin

kontrolujemy paleniska22

W trosce o jakość powietrza od początku grudnia rozpoczęto kontrole pieców – skontrolowano 12 domów wytypowanych na podstawie obserwacji i informacji od mieszkańców, w miejscowościach: Trojanowice, Zielonki, Pękowice, Grębynice, Owczary, Bibice i Węgrzce. Pobrane próbki popiołów oddano do analizy. Przypominamy, że spalanie śmieci w domowych paleniskach jest wykroczeniem lub, jeśli zagrożone jest czyjeś zdrowie lub życie, przestępstwem. Za spalanie śmieci grożą kary – mandat 500 zł, grzywna w wysokości 5 tys. zł. Kontrole będą kontynuowane w czasie całego sezonu grzewczego.

Choć wyrywkowe kontrole były prowadzone już w latach poprzednich, tym razem po raz pierwszy zostały pobrane do analizy próbki popiołów z palenisk. Pobrane z pieców próbki popiołów zostały oddane do analizy do laboratorium Politechniki Krakowskiej.
Zespół kontrolny składający się z pracowników referatu gospodarki komunalnej Urzędu Gminy oraz policjantów ma prawo do wejścia na nieruchomość prywatną w godzinach od 6.00 do 22.00 w celu przeprowadzenia kontroli palenisk, a na terenach, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza przez całą dobę na podstawie art. 379 Ustawy Prawo Ochrony Środowiska – czynności kontrolne. W przypadku, gdy na miejscu zostanie stwierdzone spalanie śmieci policjant może nałożyć mandat. Jeśli istnieją podejrzenia, że w piecu mogły być spalane odpady zostają pobrane próbki popiołu, które są przekazywane do badania. W przypadku wyniku pozytywnego do sądu zostaje skierowany wniosek o ukaranie sprawcy.

Podejrzenia o spalanie śmieci można zgłaszać do Referatu Gospodarki Komunalnej UG pod nr tel. 12 2850 850 wew. 316 w godzinach pracy Urzędu Gminy w Zielonkach

Close Menu
 
23 lipca 2024
Skip to content