Skip to main content
search
Aktualności

Królowie, żołnierze, pasterze z aniołami i diabłami kolędują na przeglądzie w Zielonkach

By 24 stycznia 2017No Comments

Ostatnia aktualizacja 24 stycznia 2017 przez admin

DSC01307Do widzów zgromadzonych 22 stycznia w Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach przybyli kolędnicy: „Bibiczanie”, „Przyjaciele”, „Giebułtowianki”, grupa kolędnicza z Owczar oraz „Śmignianie” ze Śmigna z powiatu tarnowskiego. Harcami i żartami rozbawiali widzów do łez, ale też wzruszali inscenizacjami o wydarzeniach w betlejemskiej stajence i na dworze króla Heroda, gdy narodził się Jezus. Przegląd zorganizowany został przy wsparciu finansowym powiatu krakowskiego.

Zapraszamy też na: reportaż filmowy.

Imprezie zorganizowanej przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji towarzyszyła wystawa pokonkursowa „Szopka bożonarodzeniowa” i wręczenie nagród w konkursie oraz kiermasz upominków Koła Przyjaciół Brzozówki. Zanim scenę Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach opanowali kolędnicy z powiatu krakowskiego i gościnnie z tarnowskiego ogłoszono wyniki konkursu na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową, który – tak jak i niedzielny przegląd – zorganizowało CKPiR. Rozdano dyplomy i nagrody, a nagrodzone szopki można było podziwiać na wystawie.
Jako pierwsza wystąpiła grupa kolędnicza Bibiczanie pod opieką Kamili Krawczyk. Zaprezentowała tradycyjny obrzęd, ukazujący wydarzenia na dworze króla Heroda, po tym jak dociera do niego wieść o mającym się narodzić Dzieciątku, na podstawie „Bibickiej pieśni” regionalisty Henryka Banasia. Na koniec okolędowała Marka Płachtę, dyrektora CKPiR, prowadzącego wydarzenie. Takie ośpiewanie – jak głosi tradycja – przynosi pomyślność na cały rok.
Jako drudzy zaprezentowali się „Przyjaciele” z Garliczki i sąsiadujących z nią sołectw. To grupa sąsiadów, ale i tytułowych przyjaciół, którzy nie tylko kolędują; występują też z repertuarem patriotycznym i rozrywkowym przez cały rok. Grupą kieruje Ewa Kruczek. Wśród „Przyjaciół” spotkamy i sołtys Garliczki, Martę Żylską, w roli Maryi, jak i radnego gminy Zielonki Piotra Calika, po krakowsku. W jasełkach przedstawiają drogę Świętej Rodziny do stajenki w Betlejem oraz pokłon Pasterzy i Trzech Króli, Aniołki ubierają choinkę, Diabły harcują czerniąc widzom twarze, wybrzmiewają piękne kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne, w wykonaniu wspólnym i solowym.
Następnie z kolędą zaprezentowały się Giebułtowianki z sąsiedniej gminy Wielka Wieś, grupa ta powstała w 2011 roku z inicjatywy sołtys wsi Lilianny Wilk, opiekę muzyczną sprawuje Krzysztof Baran. Giebułtowianki to nie przypadkowa nazwa, bowiem to kobiety wcielają się w rolę Trzech Króli, a nawet Józefa. Ukazały pokłon Mędrców i Pasterzy w betlejemskiej stajence.
Grupa kolędnicza z Owczar wystąpiła tego dnia na dwóch przeglądach, zdobyła wyróżnienie w Miechowie, zdążyła też pokazać się publiczności w swojej gminie z przedstawieniem herodowym wzbogaconym o obrzęd z kozą, podobnie jak Bibiczanie. Kierownikiem grupy jest, wcielający się w rolę Króla Heroda, Ryszard Krawczyk, przewodniczący Rady Gminy Zielonki. Wśród okolędowanych znaleźli się m.in. dyrektor Marek Płachta, mający to szczęście w tym dniu po raz drugi, oraz radny powiatu krakowskiego Wojciech Bosak. Od Herodów z Owczar, jak i od wszystkich grup, płynęły noworoczne życzenia.
Na koniec wystąpili goście spoza powiatu, spod Tarnowa, ze Śmigna w gminie Lisia Góra. Śmigno jest kulturalną stolicą swojej gminy – ma tam siedzibę Gminny Ośrodek Kultury, przy którym działają „Śmignianie” pod wodzą dyrektora GOK Edwarda Kędzierskiego. Grupa działa nieprzerwanie do 1991 roku, a w latach 1994-98 nie oddawała pierwszego miejsca w Wojewódzkim Przeglądzie Grup Kolędniczych o „Lipnicką Gwiazdę” w Lipnicy Murowanej; tegoroczny występ grupy w tym konkursie również zakończył się sukcesem. Podtarnowski obrzęd herodowy różni się nieco od krakowskiego, np. króla Heroda odwiedzają Trzej Królowie. Jednak wiele elementów jest tożsamych: w inscenizacjach z Bibic, Owczar i Śmigna występują Diabeł, Śmierć, Żyd, świta Heroda, w Bibicach również Góral. Bibiczanie i Śmignianie mają też Anioła (role męskie). Warto zaznaczyć, iż ogromną sympatią publiczności cieszy się owczarski Doktor.
Widzowie dopisali, wśród gości był także radny gminy Władysław Orzechowski i twórcy strojów dla wielu grup herodowych – Janina i Bogusław Ziółkowie, obserwujący już od lat każdy przegląd kolędniczy w Zielonkach, a ten był już siedemnasty. Na koniec dyrektor CKPiR Marek Płachta wręczył kierownikom grup równorzędne nagrody finansowe ufundowane przez powiat oraz dyplomy. Tradycyjnie już z kolędnikami odjechała jako nagroda laleczka Heroda. A i gościom spod Tarnowa musiało się podobać, bo chętnie dadzą się jeszcze zaprosić.
IO

 

Więcej zdjęć: tutaj

 

DSC00891
DSC01072
DSC01114
DSC01128
DSC01278
Close Menu
 
20 kwietnia 2024
Skip to content