Skip to main content
search
Relacje

Książka czyniła cuda

By 21 stycznia 2015No Comments

Ostatnia aktualizacja 21 stycznia 2015 przez admin

korzkiew1Dobiegł końca projekt realizowany przez Zespół Szkół w Korzkwi oraz Bibliotekę Publiczną w Zielonkach z filią w Przybysławicach we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju Gminy Zielonki, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pt. „Dobra Książka Czyni Cuda – animacja czytelnictwa w gminie Zielonki”  Jego celem była promocja czytelnictwa oraz aktywizacja lokalnej społeczności wokół filii Biblioteki Publicznej w Przybysławicach. W ramach projektu zaplanowano sześć działań oraz organizację jednej większej imprezy – Festiwalu Literackiego.

Pierwszym z działań była organizacja zajęć biblioterapeutycznych dla uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum, a także dla dorosłych w filii biblioteki  w Przybysławicach,  które poprowadziła dr Wanda Matras-Mastalerz, pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Drugim przedsięwzięciem skierowanym do tych samych odbiorców były zajęcia ze stymulacji pamięci. Podczas warsztatów realizowano m.in. takie tematy i zagadnienia jak: ćwiczenia pamięci operacyjnej (codziennej)  poprzez skojarzenia, zapamiętywanie poprzez uaktywnienie wszystkich zmysłów, usprawnianie  myślenia i zapamiętywania globalnego, metody wzmacniania koncentracji i spostrzegawczości, “Dieta mózgu”.
W ramach projektu odbyły się również warsztaty „Literatura od kuchni”. Były to spotkania łączące w sobie poznawanie utworów literackich z przygotowaniem potraw, które znalazły się na kartach książek. Uczestnicy mogli śledzić losy Pchły Szachrajki, bohaterki  wiersza Jana Brzechwy pod tym samym tytułem, a następnie przygotować pyszne ciastka drożdżowe z bakaliami – papatacze. Na kolejnym spotkaniu  wysłuchali fragmentów „Doliny Muminków w listopadzie”, jedynej części, w której nie pojawiają się Muminki, bardzo nostalgicznej i smutnej.  Podczas gdy zapiekanka Muminka piekła się w piekarniku,  tworzyli własne teksty na temat „Dokąd wyjechały Muminki?” oraz wykonali piękne ilustracje. Kolejne warsztaty były poświęcone poszukiwaniu straconego czasu, a towarzyszyło im pieczenie słynnych magdalenek Marcela Prousta.  Kultowa niegdyś seria przygód „Pana Samochodzika” Zbigniewa Nienackiego była tematem kolejnego spotkania i okazją do przyrządzenia „Kurczaka a ’la Pan Samochodzik”, a obejrzenie słynnego filmu „Śniadanie u Tiffany’ego” z niezapomnianą rolą Audrey Hepburn, do przygotowania wspaniałego śniadania.             
„Podróże małe i duże” to spotkania oparte na literaturze podróżniczej. I tak klasa szósta wcielając się w pracowników biura podróży przygotowała wyprawę „Śladami Stasia i Nel”, a uczniowie klasy drugiej wybrali się na Antarktydę, poznając życie i twórczość Aliny i Czesława Centkiewiczów. W grupach przygotowali piękne makiety lodowej krainy. Uczniowie klasy piątej poznawali i sami tworzyli nowe przygody Tomka, bohatera serii Alfreda Szklarskiego. Odbyły się dwa spotkania autorskie: z panem Marcinem Mellerem, który prezentował swoją książkę o Gruzji oraz panią Marzeną Filipczak – podróżniczką, autorką książek o tej tematyce. Spotkaniu z panem Marcinem Mellerem towarzyszyła degustacja win gruzińskich oraz pokaz tańca gruzińskiego w wykonaniu pani Irine Shiukashvili.
W ramach projektu dzieci i młodzież mogli uczestniczyć w warsztatach „Emocje w literaturze”, które przygotowały panie z biblioteki w Przybysławicach. Czym są emocje, jak je rozpoznawać i wyrażać, by nikogo nie skrzywdzić – odpowiedź na te pytania poznały maluchy z Niepublicznego Przedszkola Promyczek w Brzozówce. Dzieci z Niepublicznego Przedszkola Zielone Nutki w Trojanowicach skupiły się na omawianiu pozytywnych emocji. A pomogła im w tym książka pt: „Kocha, lubi, szanuje, czyli jeszcze raz o uczuciach” autorstwa Grzegorza Kasdepke. Emocje i uczucia odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu. Ważne jest, aby pomagać dzieciom je poznawać i oswajać. Nauczmy ich radzić sobie z nimi w mądry sposób, bowiem jest to zdolność na całe życie. Temu również służyły warsztaty na temat emocji, które dla uczniów klas pierwszych gimnazjum ZS w Korzkwi poprowadziła psycholog Monika Piątkowska.
Ostatnim działaniem były warsztaty  „Książki, które łączą pokolenia”. Bohaterem jednego ze spotkań, w którym uczestniczyły dzieci z Niepublicznego Przedszkola Promyczek w Januszowicach,  był poeta i pisarz Aleksander Fredro. Utwory pt: „Paweł i Gaweł”, „Małpa w kąpieli” i „Osiołkowi w żłoby dano”, przeczytał maluchom gość specjalny – przedstawicielka pokolenia seniorów, wieloletnia mieszkanka Przybysławic pani Halina Kiszka.
Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Owczarach spotkały się z  Plastusiem – znanym wszystkim niewielkich rozmiarów ludzikiem, ulepionym z plasteliny przez Tosię podczas pierwszych szkolnych zajęć plastyki. Fragmenty “Plastusiowego pamiętnika” autorstwa Marii Kownackiej przeczytała uczniom przedstawicielka pokolenia seniorów, wieloletnia mieszkanka Przybysławic pani Maria Bryła. Po długiej dyskusji na temat książki, dzieciaki z wielkim entuzjazmem przystąpiły do wykonania pracy plastycznej, plastelinowego ludzika.
Dla uczniów klasy piątej szkoły w Korzkwi przygotowano spotkanie z powieścią C. Dickensa „Opowieść wigilijna”, z zainteresowaniem śledzili oni losy oraz przemianę głównego bohatera Ebenezera Scrooge’a.
Gimnazjaliści Zespołu Szkół w Korzkwi czytali swoim młodszym kolegom fragmenty książki „Gąska Zielonka” Adama Szafrańca. W bibliotece odbył się również Konkurs Literacki dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej oraz dla gimnazjalistów, podczas którego uczestnicy mogli wykazać się swoją wiedzą na temat książek, rozpoznając autorów, tytuły i głównych bohaterów na podstawie usłyszanych fragmentów lektur. Na wszystkich czekały nagrody.
7 grudnia 2014 r. odbył się Festiwal Literacki, podczas którego uczestnicy mogli spotkać się z autorem pierwszej książki dla dzieci o gminie Zielonki, panem Adamem Szafrańcem oraz z panią Barbarą Gawryluk – autorką książek dla dzieci, obejrzeć przedstawienie „Serce, serduszko” w wykonaniu Baśniowej Kapeli, podziwiać występy artystyczne uczniów. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wymiana książek. Dla młodszych dzieci zorganizowano   Konkurs Literacki. Na uczestników konkursów: plastycznego „Mój ulubiony bohater literacki” oraz konkursu na Gęś Zielonkę czekały piękne nagrody książkowe, a dla wszystkich przygotowano słodki poczęstunek.
W ramach projektu odbyło również się przedstawienie „Pan Twardowski”, spotkanie autorskie z Mikołajem Grabowskim oraz koncert muzyki w wykonaniu zespołu „ Alle Breve”.
Biblioteka szkolna wzbogaciła swój księgozbiór, a uczestnicy warsztatów, którzy wykazali się 100 % frekwencją otrzymali nagrody książkowe.
Regina Styn, Żaneta Krztoń  

 

korzkiew2

korzkiew3

korzkiew4

korzkiew5

korzkiew6

 

logo nar program rozwoju czytelnictwa logo gminy logo SRGZ KUKUCZK Mr
Close Menu
 
10 września 2024
Skip to content