Ostatnia aktualizacja 5 lutego 2014 przez admin
4 lutego odbyło się III seminarium naukowe poświęcone „Instrumentom kształtowania oraz diagnozowania ładu przestrzennego”, które zorganizował Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Ważną częścią konferencji było podsumowanie wspólnego projektu realizowanego przez studentów Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji wraz z gminą Zielonki.
W październiku minionego roku naszą gminę odwiedzili studenci Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie studiujący na III roku kierunku Geodezja i Kartografia o specjalności Gospodarka Przestrzenna wraz z dr inż. Tomaszem Salatą, koordynatorem projektu. W ramach praktyk z przedmiotu „Praktyczne zastosowanie GIS (Systemy Informacji Geograficznej) w gospodarce przestrzennej” zinwentaryzowali obiekty na terenie gminy Zielonki. Zadanie miało na celu poszerzenie wiedzy i umiejętności studentów w praktyce. Natomiast gmina zyskała kompleksowy system informacji przestrzennej, który może być wykorzystany do planowania miejscowego.
Studenci zostali podzieleni w pary, a każda z nich otrzymała obszar do zinwentaryzowania czyli ok. 400 budynków. Ich zadaniem było opisanie budynków m.in. ze względu na ich funkcję, sposób użytkowania, rodzaj i kolor dachu, elewację, dokonywali oceny stanu technicznego i odporności na warunki zewnętrzne oraz sprawdzali stan zabytków i pomników przyrody. Wszystkie zebrane informacje, pomiary zostały naniesione na mapy cyfrowe i przekazane gminie podczas seminarium.
Wójt gminy Zielonki Bogusław Król podziękował za dotychczasową współpracę, a wszystkim studentom zaangażowanym w projekt wręczył monografie gminy Zielonki „W tej pięknej Ziemi” autorstwa Mateusza Wyżgi wraz z mapami, które powstały na podstawie map katastru galicyjskiego z 1848 roku.
– Jest mi niezmiernie miło, że możemy z Państwem współpracować. Często mówi się, że nauka sobie, a praktyka sobie. My wspólnie dajemy przykład tego, że tak nie jest, że praca wykonywana przez naszych pracowników, naszych studentów, ma przełożenie w praktyce – mówił prof. dr hab. Krzysztof Ostrowski Dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji podsumowując współpracę uczelni i gmin biorących udział w projekcie. Rozpoczęła się ona w 2010 roku od gminy Tomice, a w kolejnych latach dołączyły gminy Sułoszowa, Zielonki, Skała oraz Michałowice. Wiosną planowany jest kolejny etap badań w naszej gminie.
KB
Więcej zdjęć z seminarium TU, a relacja z wizyty w gminie TU.