Skip to main content
search
Relacje

Ład przestrzenny w teorii i praktyce studenckiej

By 5 lutego 2014No Comments

Ostatnia aktualizacja 5 lutego 2014 przez admin

konferencja

 

4 lutego odbyło się III seminarium naukowe poświęcone „Instrumentom kształtowania oraz diagnozowania ładu przestrzennego”, które zorganizował  Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Ważną częścią konferencji było podsumowanie wspólnego projektu realizowanego przez studentów Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji wraz z  gminą Zielonki.

W październiku minionego roku naszą gminę odwiedzili studenci Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie studiujący na III roku kierunku Geodezja i Kartografia o specjalności Gospodarka Przestrzenna wraz z dr inż. Tomaszem Salatą, koordynatorem projektu.  W ramach praktyk z przedmiotu „Praktyczne zastosowanie GIS (Systemy Informacji Geograficznej) w gospodarce przestrzennej” zinwentaryzowali obiekty na terenie gminy Zielonki.  Zadanie miało na celu poszerzenie wiedzy i umiejętności studentów w praktyce. Natomiast gmina zyskała kompleksowy system informacji przestrzennej, który może być wykorzystany do planowania miejscowego.
Studenci zostali podzieleni w pary, a każda z nich otrzymała obszar do zinwentaryzowania czyli ok. 400 budynków. Ich zadaniem było opisanie budynków m.in. ze względu na ich funkcję, sposób użytkowania, rodzaj i kolor dachu, elewację, dokonywali oceny stanu technicznego i odporności na warunki zewnętrzne oraz sprawdzali stan zabytków i pomników przyrody. Wszystkie zebrane informacje, pomiary zostały naniesione na mapy cyfrowe i przekazane gminie podczas seminarium.
Wójt gminy Zielonki Bogusław Król podziękował za dotychczasową współpracę, a wszystkim studentom zaangażowanym w projekt wręczył monografie gminy Zielonki „W tej pięknej Ziemi” autorstwa Mateusza Wyżgi wraz z mapami, które powstały na podstawie map katastru galicyjskiego z 1848 roku.
Jest mi niezmiernie miło, że możemy z Państwem współpracować. Często mówi się, że nauka sobie, a praktyka sobie. My wspólnie dajemy przykład tego, że tak nie jest, że praca wykonywana przez naszych pracowników, naszych studentów, ma przełożenie w  praktyce – mówił prof. dr hab. Krzysztof Ostrowski  Dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji podsumowując współpracę uczelni i gmin biorących udział w projekcie. Rozpoczęła się ona w 2010 roku od gminy Tomice, a w kolejnych latach dołączyły gminy Sułoszowa, Zielonki, Skała oraz Michałowice. Wiosną planowany jest kolejny etap badań w naszej gminie.
KB

Więcej zdjęć z seminarium TU, a relacja z wizyty w gminie TU.

konferencja1

konferencja2

konferencja3

konferencja4

 

Close Menu
 
12 listopada 2024
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
Skip to content