Skip to main content
search
Aktualności

Lekarstwo „Na niepogodę”, czyli „Pan Śrubka z zespołem”

By 12 września 2013No Comments

Ostatnia aktualizacja 12 września 2013 przez admin

 

Srubki 2 mm

Nasi znajomi, a dla niektórych i sąsiedzi, czyli  „Pan Śrubka z zespołem” wystąpią w polsatowskim programie MUST BE THE MUSIC w tą niedzielę 22 września o godz. 20.00. Zespół  tworzą fascynaci muzyki mieszkający w naszej gminie, wielu z nich na co dzień gra w Orkiestrze Dętej „Wola” z Woli Zachariaszowskiej. Na czele stoi Michał Jurkiewicz, mieszkaniec Chochołu, znany też jako Pan Śrubka.

 


Wiele osób miało już okazję usłyszeć ich na żywo – w czerwcu podczas szkolnego pikniku w Woli Zachariaszowskiej lub kilka dni temu, podczas Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych w Zielonkach.
Muzykę, którą gramy  można by umieścić w latach 60-tych XX. wieku, ale nie można nam zarzucić, że jest przestarzała – twierdzi Michał Jurkiewicz. Instrumentarium zespołu rzeczywiście nie przypomina rockowej kapeli. W zespole grają: Mikołaj Blajda – fluegelhorn, Dawid Roj – saxhorn altowy, Leszek Faber – waltornia, Wojtek Kokoszka – puzon, Dominik Wnuk – tuba, Mateusz Pliniewicz – bęben marszowy, Kamil Barański – instrumenty perkusyjne. Dobrym duchem zespołu jest Szymon Kamykowski, który towarzyszy im z kamerą i aparatem, jest też autorem teledysków zespołu.
Jak twierdzi Michał Jurkiewicz, członków zespołu połączyła nie tylko miłość do muzyki, ale też afekt do motoryzacji z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Większość z panów jest bowiem szczęśliwymi posiadaczami motorów Simson Schwalbe wraz z zabytkowymi już zapewne kaskami. Mikołaj Blajda – bordowego, Michał Jurkiewicz i Szymon Kamykowski – niebieskiego, a oliwkowego – Mateusz Piniewicz. Nawet żona Michała Jurkiewicza – Agnieszka – ma zielonego Simsona Schwalbe.
Panowie grają ze sobą w tym składzie już od roku. – Nasz zespół zrodził się dużo wcześniej, niż pojawił się pomysł udziału w programie; wtedy, kiedy mi podarowano saxhorn tenorowy, bym mógł dołączyć do orkiestry z Woli Zachariaszowskiej – wspomina Michał Jurkiewicz. – W pół roku udało mi się nauczyć na nim grać, a wtedy Mikołaj Blajda postanowił nauczyć się grać na trąbce, wkrótce dołączył do nas Dominik na tubie i zaczęliśmy wspólnie muzykować. A mi na święto  św. Cecylii udało się zagrać w składzie orkiestry.
Muzyka i motoryzacja to nie jedyne fascynacje członków zespołu. Michał Jurkiewicz jest też wielkim fanem kolei. Do tego stopnia, iż jest właścicielem spalinowej drezyny, którą wraz z rodziną i przyjaciółmi podróżuje nie tylko po polskich torach. Ostatnio odkrył, że i w gminie Zielonki – w Batowicach – jest kawałek kolejowych torów, głównej magistrali Kraków-Warszawa. Smuci się, że nie uda mu się wjechać na nie swoją drezyną, bowiem poruszać się nią można tylko po nieczynnych torowiskach.
– Miejsce, w którym mieszkamy ma niewątpliwy wpływ na to, co robimy – opowiada pan Michał. – Kiedy pierwszy raz z żoną tu przyjechaliśmy urzekło nas nie tylko piękno krajobrazu, ale i to że nawet nieznajomi mówili nam „Dzień Dobry”. Potem, kiedy już zamieszkaliśmy, to, że ludzie żyją tu ze sobą naprawdę blisko. Mieszka tu mnóstwo wspaniałych osób, od pokoleń rodzinnie muzykujących przy każdej okazji – opowiada Michał Jurkiewicz. – My z kolegami na przykład spotykamy się, by pomuzykować w polach, gdzie w promieniu kilkuset metrów nie ma żadnego domu, dojeżdżamy tam na naszych Simsonach.
I właśnie w takich plenerach pól pomiędzy Garliczką-Chochół, a Trojanowicami powstał teledysk do piosenki „Na niepogodę”. Stąd też zrodził się pomysł na piosenkę „Zielonki to mój dom”, którą pan Michał napisał urzeczony miejscem, które wraz z żoną wybrali na swój dom. Zresztą rzec można, iż miłość Jurkiewiczów do gminy Zielonki jest odwzajemniona, bowiem na początku tego roku znaleźli się oni w wąskim gronie osób wyróżnionych za wkład w rozwój gminy i jej społeczności nagrodą samorządową gminy Zielonki, tzw. „Śledzikiem”.
A co robią „Śrubki” gdy nie ma pogody? Gdy nie ma pogody, panowie ze „Śrubek” zazwyczaj spotykają się na próbach u Mikołaja Blajdy w Trojanowicach. „Na niepogodę” – to też tytuł utworu, który „Pan Śrubka z zespołem”  wykona podczas programu MUST BE THE MUSIC w niedzielę 22 września o godz. 20.00.
MKF

 

Srubki 2
 
Srubki 3
Srubki MBtM m
Close Menu
 
14 lipca 2024
Skip to content