Skip to main content
search
Relacje

Lekcja wiedzy o samorządzie

By 29 kwietnia 2014No Comments
Print Friendly, PDF & Email

Ostatnia aktualizacja 29 kwietnia 2014 przez admin

urzad1

 

Zwiedzali urzędnicze pokoje, zadawali mnóstwo pytań i poznawali tajniki pracy w samorządzie gminnym. Kto? Uczniowie z Zespołu Szkół w Woli Zachariaszowskiej, którzy 28 kwietnia odwiedzili Urząd Gminy w Zielonkach.

Przewodnikiem wycieczki został wójt gminy Zielonki Bogusław Król, który na początek zaprosił gości do swojego gabinetu. Uczniowie dowiedzieli się m.in. czym zajmuje się wójt, jaki jest zakres jego obowiązków, czym jest budżet i jak finansuje się inwestycje w gminie. Wójt zaprezentował także możliwości, jakie dają programy informatyczne w codziennej pracy w urzędzie.
Później przyszedł czas na poznanie poszczególnych referatów. Młodzi goście odwiedzili m.in. referat Geodezji, Rolnictwa i Gospodarki Gruntami; Dochodów i Budżetu oraz Budownictwa i Urbanistyki. Dużym zainteresowaniem cieszyła się sala ślubów w Urzędzie Stanu Cywilnego, a także starodawne księgi z imionami dzieci urodzonych w gminie Zielonki.
Na dzisiejsze spotkanie przyjechali uczniowie należący do samorządu uczniowskiego, kilku uczniów nauczania początkowego oraz osoby, które są zainteresowane tematyką samorządową. – mówiła Barbara Prądek, nauczycielka z Zespołu Szkół w Woli Zachariaszowskiej.
Zwieńczeniem spaceru było spotkanie w sali konferencyjnej, gdzie każdy z uczniów mógł zasiąść przy wspólnym stole i zadawać pytania przez mikrofon, tak jak to robią radni podczas sesji Rady Gminy Zielonki. Padały różnorakie pytania np. o to, w jaki sposób są wybierani radni, kto może zostać sołtysem i jak wygrać wybory. Wójt gminy Zielonki, który od 1998 roku pełni tę funkcję, opowiadał o zaletach i wadach stanowiska, o odpowiedzialności i wszechstronnej wiedzy, która jest potrzebna w tej pracy.
Trzeba umieć przewidywać pewne działania, podejmować decyzje, nawet te niepopularne, tak aby za 10 lat mogły przynieść większe korzyści – podsumował wójt gminy Bogusław Król.
KB

Więcej zdjęć w ALBUMIE.

urzad2

urzad3

urzad4

urzad5

Close Menu
 
29 lutego 2024
Skip to content