Skip to main content
search
Relacje

Letni Festiwal Muzyczna Korzkiew 2015 za nami

By 3 września 2015No Comments

Ostatnia aktualizacja 3 września 2015 przez admin

4Wraz z końcem wakacji skończył się trwający dwa miesiące Letni Festiwal Muzyczna Korzkiew 2015. Przez dziewięć wakacyjnych niedziel, począwszy od 5 lipca, w zabytkowym, słynącym z wspaniałej akustyki kościele pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela liczni melomani mieli okazję do niezwykłych przeżyć artystycznych.

Muzyczna Korzkiew 2015 to już czwarta edycja coraz popularniejszego cyklu koncertów muzyki klasycznej, który na stałe wpisał się w kalendarz ważnych wydarzeń w naszej okolicy.Publiczność wysłuchała blisko 30 artystów z kraju i zagranicy (z Rosji, Danii, Niemiec i Francji). Zachwycali: Valeria Stadnicki (skrzypce), Michał Stadnicki (kontrabas), Piotr Machnik (fortepian), którego solowy koncert był prawdziwą gratką dla korzkiewskich melomanów. Wielu wrażeń dostarczył również duet Edyty Piaseckiej, sopranistki na codzień występującej w Operze Narodowej w Warszawie i Marioli Cieniawy, akompaniującej jej na fortepianie. Przybliżyły one słuchaczom twórczość naszych rodzimych kompozytorów. Słuchacze gromko oklaskiwali Sławomira Cirepika (fortepian) i Piotra Bylicy (wiolonczela). Z Lyonu i Berlina przybyli do nas: Kazimierz Olechowski (skrzypce), Ignacy Miecznikowski (altówka) i Ewa Miecznikowska (wiolonczela). Kolejną niedzielę wypełnił koncert niezwykle utalentowanego małżeństwa Doroty i Pawła Motyczyńskich, którym towarzyszył kwartet smyczkowy Airis. Warto podkreślić, że Paweł Motyczyński jest reprezentantem Małopolski na XVII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim, króry odbędzie się w październiku tego roku. Dużym zainteresowaniem cieszył się występ słynnego tria Wiesław Kwaśny, Julian Tryczyński i Jacek Tosik-Warszawiak. Po raz kolejny na festiwalu zagrał zaprzyjaźniony z Muzyczną Korzkwią skrzypek, profesor Paweł Radziński z Bydgoszczy, któremu towarzyszył profesor Mirosław Herbowski. A na zakończenie festiwalu znakomicie zaprezentowała się znana i niezwykle utalentowana pianistka, Katarzyna Vernet oraz trio fortepianowe Camino. Artyści prezentowali utwory kompozytorów z całego świata, od klasyków wiedeńskich począwszy, na Astorze Piazzoli skończywszy.Każdy koncert poprzedzony był słowem wstępnym, prezentującym sylwetki kompozytorów i artystów przygotowanym i z wdziękiem wygłasznym przez Panią Irenę Małecką.
Organizatorem Festiwalu Muzyczna Korzkiew jest stowarzyszenie Muzyczna Korzkiew, które zawiązało się z inicjatywy znakomitego pianisty, profesora Mirosława Herbowskiego oraz Roberta Sipiora, mieszkańców naszych okolic. W koncertach udział wzięło blisko 1,5 tysiąca słuchaczy. Wielu melomanów od lat co niedzielę odwiedza Korzkiew, korzystając z okazji do bezpośredniego kontaktu z artystami na codzień występującymi na najważniejszych scenach świata. Festiwal ma też coraz szersze grono miłośników przybywających z odleglejszych miejsc, gównie z Krakowa, ale także ze Śląska i Warszawy. O jego rosnącej popularności świadczy fakt, iż organizatorzy na każdy kolejny koncert zmuszeni byli dostawiać coraz więcej dodatkowych ławek dla coraz liczniejszej publiczności.
Stowarzyszenie Muzyczna Korzkiew korzystając z okazji bardzo dziękuje Gminie Wielka Wieś za okazane wsparcie.
Patronat medialny nad Muzyczną Korzkwią sprawuje Radio Kraków i Telewizja Kraków, która oprócz informacji o koncertach, doceniła wysoki poziom artystyczny festiwalu emitując na swojej antenie specjalny program z udziałem prezesa stowarzyszenia. Audycja prezentowała festiwal, jako wyjątkowo udaną i wartościową imprezę, obok Festiwalu Święto Dzieci Gór, oraz Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy, wydarzeń o kilkudziesięcioletniej tradycji.
O naszym festiwalu mówiła również telewizja ogólnopolska w Teleexpresie.
Jak co roku o wydarzeniu informowały liczne plakaty i ulotki, wstęp na koncerty był bezpłatny. Na stronach internetowych Onet.pl, portalu kulturadostepna.pl, powiatu krakowskiego, gminy Zielonki, gminy Wielka Wieś, tv Kraków, parafii Korzkiew, Radia Kraków przez cały czas trwania festiwalu dostępny był jego program.
Organizatorzy założyli stronę internetową www.muzycznakorzkiew.pl i funpage na facebooku.
Publiczność oraz media bardzo wysoko oceniły tegoroczny festiwal. Czekamy na kolejną, piątą, jubileuszową edycję Muzycznej Korzkwi w przyszłym roku.

Robert Sipior

 

1
2
3
5
6
10
15
18

 

 

Close Menu
 
13 lipca 2024
Skip to content