Skip to main content
search
Relacje

Letni Festiwal Muzyczna Korzkiew 2016

By 21 października 2016No Comments

Ostatnia aktualizacja 21 października 2016 przez admin

koncer1

Już piąty rok z rzędu korzkiewski kościół stał się sceną dla muzyków z całego świata. Stowarzyszenie Muzyczna Korzkiew zorganizowało aż 10 koncertów, odbywających się w każdą niedzielę wakacji. Dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, województwa małopolskiego, powiatu krakowskiego i gminy Zielonki wstęp na wszystkie koncerty był jak zawsze bezpłatny. W sumie w 10 koncertach udział wzięło 50 artystów z Polski, USA, Meksyku, Niemiec, Francji i Ukrainy.

Jubileuszowa edycja Festiwalu Muzyczna Korzkiew rozpoczęła się monumentalnym dziełem Gioacchino Rossiniego – La Petite Messe Solennelle (Mała Msza Uroczysta) z udziałem chóru Insieme pod dyrekcją znakomitego dyrygenta Stanisława Welanyka oraz czterech solistów: Anny Noworzyn – sopran, Magdy Niedbały – mezzosopran, Pawła Brożka – tenor, Jana Szurgota – bas. Występ wzbudził zasłużony aplauz licznie przybyłej korzkiewskiej publiczności.
Drugi koncert miał odmienny charakter i przyciągnął nową grupę miłośników muzyki. A to za sprawą duetu: Grażyna Auguścik to światowej sławy jazzowa wokalistka, na stałe mieszkająca w USA, a Jarosław Bester – wirtuoz akordeonu. Było to nie jedyne wydarzenie tej rangi w tym roku w Korzkwi. I tak swój koncert z okazji osiemdziesiątych urodzin zagrał profesor Andrzej Jasiński – legenda polskiej pianistyki, wielokrotny przewodniczący jury Konkursu Chopinowskiego, wychowawca wielu pianistów, w tym Krystiana Zimermana. Wydarzenie, oprócz wiernych uczestników korzkiewskich festiwali, przyciągnęło także znanych artystów pragnących złożyć życzenia sędziwemu mistrzowi. Z tej okazji po raz drugi do Korzkwi przyjechała profesor Irena Sijałowa-Vogel.
Ogromnym powodzeniem cieszył się także koncert poświęcony muzyce meksykańskiej w wykonaniu braci Kazimierza (koncertmistrz Opery Narodowej w Lyonie) i Józefa Olechowskich (m.in. profesor Festiwalu Instrumenta Oaxaca w Meksyku). Tradycyjnie już gromkimi brawami publiczność nagrodziła występ koncertmistrza Filharmoników Berlińskich Daniela Stabrawy. Wspaniały popis wirtuozerii dała para Ludmiła Worobec-Witek i Artur Jaroń. Słuchaczy wzruszał występ utalentowanego i niezwykle wrażliwego pianisty Marcina Koziaka. Duże wrażenie wywarł na publiczności popis gry na cztery ręce w wykonaniu Marka Mizery i Mirosława Herbowskiego, współorganizatora festiwalu. Bardzo licznie oklaskiwano Piotra Bylicę i Sławomira Cierpika, którzy pięć lat temu otwierali swoim koncertem pierwszy festiwal.
Jak co roku jedna z niedziel poświęcona była prezentacji młodych talentów. Wystąpiło siedmiu artystów, którzy mimo młodego wieku na swoim koncie mają już konkursowe laury zdobyte na międzynarodowych konkursach: Ida Derbesse – skrzypce, Emilia Herbowska – skrzypce, Daniel Dziatkowiak – skrzypce, Maja Kaszyca – fortepian, Klara Kraj – fortepian, Agnieszka Kopeć – fortepian, Robert Maciejowski – fortepian.
Festiwal Muzyczna Korzkiew spotyka się nie tylko z zainteresowaniem, z roku na rok coraz liczniejszej, publiczności, ale i mediów. Partnerami medialnymi byli TVP Kraków i Radio Kraków. I radio i telewizja festiwalowi poświęcili specjalne audycje. Oprócz wymienionych instytucji, pomoc w organizacji festiwalu okazali jak zwykle firma Piano Centrum oraz restauracja Malinowy Anioł z Zielonek.
Po zakończonym letnim festiwalu Stowarzyszenie Muzyczna Korzkiew po raz pierwszy zaprosiło publiczność do kościoła w Korzkwi także jesienią. 24 i 25 września miały miejsce dwa koncerty pod wspólnym tytułem „Pory Roku w Korzkwi, czyli Muzyczna Korzkiew Jesienią”, które miały wyjątkową rangę i poziom artystyczny. W pierwszym dniu wystąpił Paweł Motyczyński, prezentując jeden z najważniejszych utworów fortepianowych XX wieku – „Pory Roku” łotewskiego kompozytora Peterisa Vasksa. Pianista wcześniej osobiście odwiedził kompozytora i otrzymał od niego wskazówki co do interpretacji dzieła. W drugiej części koncertu wystąpiła Agnieszka Monasterska, która wykonała cykl pieśni J. Brahmsa i M. Karłowicza. Sopranistce, która jest także dziekanem wydziału wokalno-aktorskiego krakowskiej AM, towarzyszyli prof. Mirosław Herbowski – fortepian i Krzysztof Sadłowski – wiolonczela.
Zaś niedzielny koncert był dla słuchaczy prawdziwą ucztą. Światowej sławy fiński baryton Arttu Kataja, solista Deutsche Staatsoper w Berlinie, brawurowo wykonał jedno z najważniejszych dzieł romantycznej literatury muzycznej – cykl 24 pieśni Franza Schuberta do poezji Wilhelma Müllera pod tytułem Winterreise. Zahipnotyzowani głosem artysty, któremu akompaniował prof. M. Herbowski, słuchacze w absolutnej ciszy wysłuchali koncertu, by burzą oklasków wyrazić swoje uznanie dla mistrzowskiego wykonania arcydzieła.
12 koncertów w Korzkwi w tym roku wysłuchało blisko 1,5 tys. słuchaczy, a w ciągu pięciu lat, dzięki uprzejmości korzkiewskiej parafii, kościół pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela gościł melomanów już 42 razy. Stowarzyszenie Muzyczna Korzkiew zamierza kontynuować swoją aktywność w kolejnych latach.
Robert Sipior

koncert2

koncert3

koncert4

koncert5

konert6

koncert7

Close Menu
 
16 czerwca 2025
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
Skip to content