Skip to main content
search
Relacje

Letni Festiwal Muzyczna Korzkiew 2016

By 21 października 2016No Comments

Ostatnia aktualizacja 21 października 2016 przez admin

koncer1

Już piąty rok z rzędu korzkiewski kościół stał się sceną dla muzyków z całego świata. Stowarzyszenie Muzyczna Korzkiew zorganizowało aż 10 koncertów, odbywających się w każdą niedzielę wakacji. Dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, województwa małopolskiego, powiatu krakowskiego i gminy Zielonki wstęp na wszystkie koncerty był jak zawsze bezpłatny. W sumie w 10 koncertach udział wzięło 50 artystów z Polski, USA, Meksyku, Niemiec, Francji i Ukrainy.

Jubileuszowa edycja Festiwalu Muzyczna Korzkiew rozpoczęła się monumentalnym dziełem Gioacchino Rossiniego – La Petite Messe Solennelle (Mała Msza Uroczysta) z udziałem chóru Insieme pod dyrekcją znakomitego dyrygenta Stanisława Welanyka oraz czterech solistów: Anny Noworzyn – sopran, Magdy Niedbały – mezzosopran, Pawła Brożka – tenor, Jana Szurgota – bas. Występ wzbudził zasłużony aplauz licznie przybyłej korzkiewskiej publiczności.
Drugi koncert miał odmienny charakter i przyciągnął nową grupę miłośników muzyki. A to za sprawą duetu: Grażyna Auguścik to światowej sławy jazzowa wokalistka, na stałe mieszkająca w USA, a Jarosław Bester – wirtuoz akordeonu. Było to nie jedyne wydarzenie tej rangi w tym roku w Korzkwi. I tak swój koncert z okazji osiemdziesiątych urodzin zagrał profesor Andrzej Jasiński – legenda polskiej pianistyki, wielokrotny przewodniczący jury Konkursu Chopinowskiego, wychowawca wielu pianistów, w tym Krystiana Zimermana. Wydarzenie, oprócz wiernych uczestników korzkiewskich festiwali, przyciągnęło także znanych artystów pragnących złożyć życzenia sędziwemu mistrzowi. Z tej okazji po raz drugi do Korzkwi przyjechała profesor Irena Sijałowa-Vogel.
Ogromnym powodzeniem cieszył się także koncert poświęcony muzyce meksykańskiej w wykonaniu braci Kazimierza (koncertmistrz Opery Narodowej w Lyonie) i Józefa Olechowskich (m.in. profesor Festiwalu Instrumenta Oaxaca w Meksyku). Tradycyjnie już gromkimi brawami publiczność nagrodziła występ koncertmistrza Filharmoników Berlińskich Daniela Stabrawy. Wspaniały popis wirtuozerii dała para Ludmiła Worobec-Witek i Artur Jaroń. Słuchaczy wzruszał występ utalentowanego i niezwykle wrażliwego pianisty Marcina Koziaka. Duże wrażenie wywarł na publiczności popis gry na cztery ręce w wykonaniu Marka Mizery i Mirosława Herbowskiego, współorganizatora festiwalu. Bardzo licznie oklaskiwano Piotra Bylicę i Sławomira Cierpika, którzy pięć lat temu otwierali swoim koncertem pierwszy festiwal.
Jak co roku jedna z niedziel poświęcona była prezentacji młodych talentów. Wystąpiło siedmiu artystów, którzy mimo młodego wieku na swoim koncie mają już konkursowe laury zdobyte na międzynarodowych konkursach: Ida Derbesse – skrzypce, Emilia Herbowska – skrzypce, Daniel Dziatkowiak – skrzypce, Maja Kaszyca – fortepian, Klara Kraj – fortepian, Agnieszka Kopeć – fortepian, Robert Maciejowski – fortepian.
Festiwal Muzyczna Korzkiew spotyka się nie tylko z zainteresowaniem, z roku na rok coraz liczniejszej, publiczności, ale i mediów. Partnerami medialnymi byli TVP Kraków i Radio Kraków. I radio i telewizja festiwalowi poświęcili specjalne audycje. Oprócz wymienionych instytucji, pomoc w organizacji festiwalu okazali jak zwykle firma Piano Centrum oraz restauracja Malinowy Anioł z Zielonek.
Po zakończonym letnim festiwalu Stowarzyszenie Muzyczna Korzkiew po raz pierwszy zaprosiło publiczność do kościoła w Korzkwi także jesienią. 24 i 25 września miały miejsce dwa koncerty pod wspólnym tytułem „Pory Roku w Korzkwi, czyli Muzyczna Korzkiew Jesienią”, które miały wyjątkową rangę i poziom artystyczny. W pierwszym dniu wystąpił Paweł Motyczyński, prezentując jeden z najważniejszych utworów fortepianowych XX wieku – „Pory Roku” łotewskiego kompozytora Peterisa Vasksa. Pianista wcześniej osobiście odwiedził kompozytora i otrzymał od niego wskazówki co do interpretacji dzieła. W drugiej części koncertu wystąpiła Agnieszka Monasterska, która wykonała cykl pieśni J. Brahmsa i M. Karłowicza. Sopranistce, która jest także dziekanem wydziału wokalno-aktorskiego krakowskiej AM, towarzyszyli prof. Mirosław Herbowski – fortepian i Krzysztof Sadłowski – wiolonczela.
Zaś niedzielny koncert był dla słuchaczy prawdziwą ucztą. Światowej sławy fiński baryton Arttu Kataja, solista Deutsche Staatsoper w Berlinie, brawurowo wykonał jedno z najważniejszych dzieł romantycznej literatury muzycznej – cykl 24 pieśni Franza Schuberta do poezji Wilhelma Müllera pod tytułem Winterreise. Zahipnotyzowani głosem artysty, któremu akompaniował prof. M. Herbowski, słuchacze w absolutnej ciszy wysłuchali koncertu, by burzą oklasków wyrazić swoje uznanie dla mistrzowskiego wykonania arcydzieła.
12 koncertów w Korzkwi w tym roku wysłuchało blisko 1,5 tys. słuchaczy, a w ciągu pięciu lat, dzięki uprzejmości korzkiewskiej parafii, kościół pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela gościł melomanów już 42 razy. Stowarzyszenie Muzyczna Korzkiew zamierza kontynuować swoją aktywność w kolejnych latach.
Robert Sipior

koncert2

koncert3

koncert4

koncert5

konert6

koncert7

Close Menu
 
18 września 2024
Skip to content