Skip to main content
search
Aktualności

Letni Festiwal Muzyczny Korzkiew 2018 – wakacyjne święto muzyki klasycznej – od 24 czerwca do 26 sierpnia 2018 r.

By 29 czerwca 2018No Comments

Ostatnia aktualizacja 29 czerwca 2018 przez admin

MuzycznaKorzkiew2018MStowarzyszenie Muzyczna Korzkiew zaprasza na spotkania z muzyką klasyczną do pięknego zabytkowego kościoła w podkrakowskiej Korzkwi w gminie Zielonki. Koncerty odbywają się w każdą niedzielę wakacyjnych miesięcy o godz. 17.15. Wstęp wolny. – Pierwszy koncert, który odbył się 24 czerwca, miał wyjątkowy charakter. – powiedział tuż po wysłuchaniu prapremiery utworu otwierającego festiwal jego dyrektor prof. Mirosław Herbowski – W programie znalazło się dzieło zamówione przez festiwal specjalnie na ten dzień, na święto parafii pod wezwaniem Narodzenia św. Jana Chrzciciela. To msza, Missa Propria in honorem Sancti Joannis Baptistae na chór a capella napisana przez młodą, bardzo uzdolnioną kompozytorkę z Rygi, Renate Stivrinę. W programie następnych koncertów będzie przeważać muzyka klasyczna ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej, co oczywiste w roku jubileuszu naszego państwa. Usłyszymy dzieła pierwszego polskiego premiera z r.1918, I. J. Paderewskiego, utwory F. Chopina. W. Lutosławskiego, M. Moszkowskiego, K. Szymanowskiego i A. Wieniawskiego w wyśmienitych wykonaniach, m.in. Doroty i Pawła Motyczyńskich, prof. Mariusza Drzewickiego z AM w Łodzi, Marioli Cieniawy czy Roberta Kabary. 
Festiwal realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Powiatu Krakowskiego i Gminy Zielonki.
Korzkiew. Inauguracja festiwalu. Spokojne niedzielne popołudnie 24 czerwca, z pięknie położonego, bielejącego wśród pól, a liczącego ponad cztery stulecia kościoła, dochodzą dźwięki tyleż piękne co majestatyczne. Przed chwilą skończyło się nabożeństwo, a znów dane nam jest uczestniczyć w liturgii, napisanej na chór a capella Missa Propria in honorem Sancti Joannis Baptistae, wyśpiewanej głosami krakowskiego chóru Insieme, poprowadzonego przez prof. Monikę Bachowską. Utwór został bardzo dobrze przyjęty. Zarówno wykonawcy, jak i kompozytorka nagrodzeni zostali długo trwającą owacją.
– Od wielu lat staram się w tym festiwalu uczestniczyć – dzielił się swoją refleksją ks. prof. dr hab. Stefan Koperek, były dziekan Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej (dziś UPJPII), znawca historii liturgii, w tym liturgii obrządku wschodniego. – Cieszę się, że ten festiwal zaczyna się od śpiewów mszalnych, łacińskich, dobrze że wracamy do korzeni, do istoty, piękna. Teraz tyle rzeczy jest spłycanych. A tu młoda kompozytorka z Rygi pokazuje nam dostojność, wspaniałość łaciny i Kościoła. Słuchając tej mszy czuło się, że jesteśmy na pięknej modlitwie w kościele. Pragnę, by ta wartość nigdy nie zaniknęła. Tu odżyło piękno śpiewu kościelnego. Deo gratias.
– Pochodzę z Łotwy, gdzie śpiew chóralny był naturalnym stanem bycia – mówi Renate Stivrina, która tak bardzo swoją kompozycją poruszyła serca słuchaczy. – Muzyka chóralna, sakralna jest mi szczególnie bliska, poprzez nią staram się wyrazić swoją drogę duchową. Tzw. Missa propria składa się z 11 części i jest ukłonem w kierunku bogatej liturgii przedtrydenckiej. Części podstawowe, te, które przetrwały w liturgii do dziś, takie jak Kyrie eleison, Gloria, Credo, Sanctus Benedictus i Agnus Dei, przeplatają się z częściami dodanymi, krótszymi i bardziej lakonicznymi. Inspiracją służył chorał gregoriański, również skale modalne, ale główny akcent był położony na wyczucie materii chóralnej: barwowe możliwości głosu ludzkiego są o wiele delikatniejszą tkanką niż pozostałe instrumentarium. Kompozytorka swoją mszę napisaną ku czci św. Jana Chrzciciela dedykowała prof. Monice Bachowskiej i chórowi Insieme. Renate Stivrina ukończyła łotewską Akademię Muzyczną, naukę kontynuowała w krakowskiej Akademii Muzycznej u prof. Józefa Rychlika, studiowała również muzykę filmową i audiowizualną w PWSFTiT w Łodzi.
Tak rozpoczął się – już na dobre wpisany w tutejszy pejzaż  – Letni Festiwal Muzyczny w Korzkwi. Zainaugurowany sześć lat temu przez Stowarzyszenie Muzyczna Korzkiew, z błogosławieństwem ówczesnego proboszcza – ks. kanonika Zbigniewa Płachty, który – jak mówi – „wierzył w moc pięknej muzyki, potrafiącej zmieniać ludzkie serca.” Obecny proboszcz – ks. kan. Paweł Łukaszka, były olimpijczyk, hokeista, obejmując parafię festiwal zastał już w rozkwicie i z miejsca dostrzegł, że obok sportu, także muzyka potrafi świetnie integrować środowisko. – Przez wspólnotę parafialną ten festiwal jest niezwykle korzystnie odbierany i póki organizatorzy będą mieli impuls, to będzie trwał – mówi ks. P. Łukaszka. – Jeszcze dzisiaj się tak akurat złożyło, że  24 czerwca wypada odpust parafialny, uroczystość narodzin Jana Chrzciciela, święto obchodzone w całym Kościele, więc prapremiera tej mszy, specjalnie napisanej ku czci św. Jana Chrzciciela, tym bardziej dodała wielkiego uroczystego charakteru.
Jak wygląda dalszy program Letniego Festiwalu Muzycznego Korzkiew 2018? Ciekawie zapowiada się koncert jubileuszowy prof. Mirosława Herbowskiego, który w ramach festiwalu będzie obchodził jubileusz 40-lecia działalności artystycznej (05.08). Udział w tym koncercie zapowiedziało grono znamienitych muzyków: skrzypkowie – Daniel Stabrawa i Paweł Radziński, pianiści-Jacek Tosik Warszawiak, Piotr Grodecki, Janusz Skowron. Wystąpi również Jubilat w duecie 
z żoną Judytą i córką Emilią. Gośćmi festiwalu będą także wybitni polscy muzycy, na co dzień koncertmistrzowie orkiestry Opery Narodowej w Lyonie: wiolonczelistka Ewa Miecznikowska i skrzypek Kazimierz Olechowski (29.07). Bardzo interesująco zapowiadają się także: koncert rodzinny skrzypaczki Estery Kawuli i jej ojca Krzysztofa  – przez długie lata pierwszego flecisty Filharmonii Krakowskiej oraz recital fortepianowy Kordiana Góry – wykładowcy Akademii Muzycznej w Gdańsku (19.08). Nie zabraknie koncertu młodych, co jest już tradycją tego festiwalu. M.in. utworów F. Chopina będzie można wysłuchać w wykonaniu laureatów konkursów muzycznych ostatniego czasu. 
Marta Mastyło
Korzkiew Insieme 1M
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Close Menu
 
23 lipca 2024
Skip to content