Skip to main content
search
Aktualności

Likwidacja barszczu Sosnowskiego w gminie Zielonki w 2018 roku

By 16 lipca 2018No Comments

Ostatnia aktualizacja 16 lipca 2018 przez admin

wfosigw3Wójt Gminy Zielonki informuje, iż zgodnie z Uchwałą Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie z dnia 04.04.2018 r. gmina Zielonki uzyskała dotację w wysokości 42,92 % kosztów kwalifikowanych na realizację zadania pn. „Likwidacja barszczu Sosnowskiego na terenie województwa małopolskiego” w granicach administracyjnych gm. Zielonki. W związku z powyższym na realizację ww. zadania została zawarta z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w Krakowie umowa dotacji NR D/016/18/42.
Przedmiotowym programem zostały objęte zinwentaryzowane stanowiska występowania tej niebezpiecznej i toksycznej rośliny.

W okresie od połowy kwietnia do października przewiduje się trzy zabiegi ręcznego, chemicznego i mechanicznego niszczenia roślin barszczu Sosnowskiego na terenie Gminy Zielonki z zastosowaniem odpowiednich preparatów chemicznych, materiałów oraz środków. Przypomina się mieszkańcom gminy, iż roślina barszczu Sosnowskiego zaliczana jest do gatunków roślin inwazyjnych, czyli szybko i łatwo rozprzestrzeniających się oraz wypierających rodzime gatunki z obszarów ich naturalnych siedlisk, a w konsekwencji do ubożenia rodzimej flory. Można go pomylić z wyrośniętym koprem, ale jest od niego o wiele wyższy, ma zieloną bruzdowaną łodygę, która w dolnej części jest pokryta fioletowymi plamkami. Jego liście są duże i szerokie, o zaostrzonych końcówkach, a kwiaty zebrane w gęsty i duży baldach są koloru białego. To roślina niebezpieczna zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, dlatego uprasza się o zachowanie należytej ostrożności w przypadku napotkania tej rośliny. Jednocześnie przypomina się mieszkańcom gminy, iż barszcz Sosnowskiego jest objęty zakazem rozmnażania, hodowli i sprzedaży na terenie Polski.

Close Menu
 
25 lipca 2024
Skip to content