Skip to main content
search
Barszcz Sosnowskiego

Likwidacja barszczu Sosnowskiego w gminie Zielonki w 2024 roku

By 26 czerwca 2024No Comments

Ostatnia aktualizacja 26 czerwca 2024 przez BL

Informujemy, że gmina Zielonki przystąpiła do realizacji zadania pn. „Likwidacja barszczu Sosnowskiego na terenie Gminy Zielonki”, w ramach którego zostaną wykonane trzy zabiegi ręcznego, chemicznego i mechanicznego niszczenia roślin barszczu Sosnowskiego na terenie gminy. Zadanie jest współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie:
– koszt kwalifikowany zadania: 37 895 zł.
– kwota dotacji: 26 527 zł.

Przypominamy, iż roślina barszczu Sosnowskiego zaliczana jest do gatunków roślin inwazyjnych, czyli szybko i łatwo rozprzestrzeniających się oraz wypierających rodzime gatunki z obszarów ich naturalnych siedlisk, a w konsekwencji prowadząca do ubożenia rodzimej flory. Roślinę tą można pomylić z wyrośniętym koprem, ale jest od niego o wiele wyższa, ma zieloną bruzdowaną łodygę, która w dolnej części jest pokryta fioletowymi plamkami. Liście barszczu Sosnowskiego są duże i szerokie, o zaostrzonych końcówkach, a kwiaty zebrane w gęsty i duży baldach są koloru białego. To roślina niebezpieczna zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, dlatego uprasza się mieszkańców o zachowanie należytej ostrożności w przypadku napotkania tej rośliny. Ponadto informujemy, iż barszcz Sosnowskiego jest objęty zakazem rozmnażania, hodowli i sprzedaży na terenie Polski.

Jak się ustrzec przed poparzeniem:
– nie dotykać i nie chwytać roślin przy użyciu gołych rąk
– nie pozwalać dzieciom na zabawę nieopodal barszczu Sosnowskiego, ze względu na rozmiar rośliny i puste łodygi może się ona wydawać dla dzieci szczególnie atrakcyjna.
– w upalne dni unikać zbliżania się do rośliny, ze względu na lotne olejki eteryczne emitowane do otocznia, które mogą osadzać się na skórze.

Close Menu
 
18 lipca 2024
Skip to content