Skip to main content
search
Statystyka

Ludność gminy Zielonki w liczbach

By 6 lutego 2023No Comments

Ostatnia aktualizacja 6 lutego 2023 przez AO

Polska boryka się obecnie z problemami demograficznymi, które wraz z czasem, jak wiele na to wskazuje, będą rosnąć. Częściowo powstającą lukę wypełniają procesy związane z migracją, jednak już dziś wszyscy analitycy podkreślają, że jest to problem, który będzie narastał w czasie. Wiele informacji na ten temat można zaleźć na stronach, zarówno gminy Zielonki, jak i Głównego Urzędu Statystycznego.

Przyrost naturalny.

Przyrost naturalny jest związany z liczbą zgonów i narodzin, a konkretnie z różnicą pomiędzy nimi. Gdy przyrost naturalny jest dodani, więcej ludzi rodzi się, niż umiera, a gdy ujemny więcej ludzi umiera. Nasza gmina rok 2022 zakończyła z przyrostem naturalnym na poziomie 50 – co jednocześnie jest wynikiem najsłabszym od roku 2011, gdy wyniósł on 32. Warto jednak zauważyć, że po roku 2016 – gdy współczynnik wyniósł 137 i był on najwyższy w analizowanym okresie 1995-2022 – obserwujemy tendencję spadkową.

W naszej gminie urodziło się 229 dzieci w tym 114 chłopców i 115 dziewczynek. Najwięcej dzieci rodziło się w miesiącach: luty, maj i czerwiec, a najmniej w marcu i listopadzie. Najwięcej chłopców urodziło się w styczniu i maju, a najmniej w listopadzie. W przypadku dziewczynek najwięcej urodziło się w lutym i czerwcu, a najmniej w kwietniu.

Najczęściej wybierane imiona w roku 2022.

Dla rodziców niemal od zawsze jedną z trudniejszych decyzji jest wybór imienia dla swoich potomków. Pośród nowo narodzonych dzieci, zamieszkujących gminę, wśród dziewczynek prym wiodą imiona Oliwia (albo Olivia) – 7 dziewczynek oraz Maja 6 dziewczynek. Nasi mieszkańcy również często wybierali imiona: Zuzanna, Helena, Lilianna, Maria i Natalia.
W przypadku chłopców najczęściej wybierano imię Maksymilian (albo Maximilian) – 8 oraz Antoni – 6. Często wybór padał również na imiona takie jak Aleksander, Filip, Adam i Franciszek.

W Polsce najpopularniejsze imiona żeńskie nadawane w 2022 roku to Zofia, Zuzanna, Hanna oraz Maja. W przypadku imion męskich rodzice najczęściej wybierali imiona: Antoni, Jan, Aleksander, Franciszek i Nikodem.

Liczebność gminy.

Nasza gmina rokrocznie zwiększa swoją liczebność – w ciągu 20 lat zanotowano wzrost ludności o ponad 10 tys. mieszkańców. Związane jest to przede wszystkim z dużą migracją mieszkańców do naszej gminy oraz, w mniejszym stopniu, przeważającym dodatnim przyrostem naturalnym. Na dzień 31 grudnia 2022 naszą gminę zamieszkiwało 23 770 osób.

Najwięcej mieszkańców gminy zamieszkuje sołectwo Zielonki (bez osiedla Łokietka) – 6218 osób, najmniej mieszka w Korzkwi – zaledwie 191 osób.

W Zielonkach najłatwiej znaleźć żonę.

Według danych GUS, na dzień 30 czerwca 2021 r. w Zielonkach mieszkało 1519 kobiet oraz 1498 mężczyzn w wieku 18-29 lat. Tym samym współczynnik feminizacji – liczony jako stosunek liczby kobiet przypadających na liczbę mężczyzn pomnożony przez 100 – wynosi 101,4 i jest on największy spośród gmin wiejskich oraz wiejsko-miejskich otaczających Zielonki. Większy współczynnik feminizacji – bo wynoszący blisko 103 – jest w pobliskim Krakowie, ale jest to tendencja raczej typowa dla miast. Najniższy współczynnik w sąsiadujących gminach jest w Iwanowicach – to tylko 92.

Współczynnik feminizacji, dla omawianej grupy wiekowej, w Polsce wynosi 96 i jest on większy dla miast – 97,3 niż dla obszarów wiejskich – 94,4.

Migracja a podatki.

Choć liczba mieszkańców gminy stale rośnie, to jednak wciąż nie wszyscy chcą się tu meldować. Brak meldunku wiąże się ze stratami dla gminy, ponieważ to właśnie gminie przypada udział w 38,40% podatku PIT. Dlatego ważne jest, aby zachęcać sąsiadów, znajomych, bliskich czy krewnych mieszkających w gminie do płacenia tu podatków.

MS

 

Close Menu
 
8 grudnia 2024
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
Skip to content